Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

1600 родители искат да осиновят дете срещу двойно по-малко деца

Снимка: UNICEF

Над 370 деца у нас са били осиновени при условията на пълно осиновяване през 2023-та година, показват данни на Агенцията за социално подпомагане. 

В началото на тази година желаещите да осиновят дете семейства са повече от 1600, а децата, за които се търсят подходящи осиновители, почти двойно по-малко.

Преобладаващата част от осиновените през миналата година деца са на възраст до 5 години, а най-малко са децата над 10 години, сред които и младеж на 15 години.

Отделянето от биологичната майка оставя травма у всяко дете, разказва детският психолог Невена Иванова. Самата тя е осиновена. И съветва кандидат-осиновителите:

"Има страх от отхвърляне и вероятно детето ще тръгне с недоверие, трябва време, търпение и любов".

Изграждането на връзка между осиновено дете и неговите осиновители е най-важната част от грижата за този нов член на семейството, казва Теодора Тодорова, психотерапевт и осиновител. 

 "На детето му трябва сигурност, а не до новите играчки и дрехи", каза тя.

Професионалистите съветват осиновителите да разкажат на детето, че е осиновено, колкото се може по-рано. И да не бъдат двигател на избора му да потърси биологичните си родители.

По публикацията работи: Антония Чорева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ремонт на предаватели на БНР

От 11 до 15,30 часа ще бъде извършен ремонт на предавателите на ултракъси вълни "Своге 4" на честота 102.4 MHz, излъчващ програма "Хоризонт", "Своге 5" на честота 94.3 MHz, излъчващ програма "Христо Ботев","Своге 6" на честота 90.4 MHz, излъчващ програма "Радио София". Възможни са прекъсвания на сигнала. Може да слушате програмите на БНР през сайта..

публикувано на 26.08.25 в 09:54

Търси се: 78-годишна жена, изчезнала в района на Горна баня

От доброволната организация "Търсене и спасяване" съобщават, че повече от 12 часа продължава издирването на 78-годишна жена, изчезнала в района на вилна зона Горна баня. Доброволци претърсват по предварително определени маршрути и работят в координация с институциите и близките на изчезналата жена.  Предстои оглед и с дрон.

публикувано на 26.08.25 в 09:41
Снимката е илюстративна

20-годишен подпали къщата си след скандал, трима пострадаха

Трима души са пострадали тази нощ при палеж на къща в село Сушица, община Стражица. Снощи около полунощ е възникнал семеен скандал в село Сушица, при който 20-годишният син е залял с бензин и подпалил стаята, в която са били родителите му. Братът е подал сигнал на спешния телефон 112 и започнал да гаси. Два противопожарни екипа от Стражица..

публикувано на 26.08.25 в 09:32

НОИ ще разяснява на възрастните хора от Монтанско за еврото

НОИ започва разяснителна кампания сред възрастните хора от област Монтана за въвеждане на еврото от следваща година. Екипи на Териториалното поделение на НОИ в Монтана започват информационна кампания в домовете и центровете за стари хора в региона. На срещите експертите ще запознаят хората от третата възраст как от 1 януари следващата година..

публикувано на 26.08.25 в 09:22
Пострадалият 4-годишен Марти бе транспортиран към София по въздух.

Адв. Илия Тодоров за катастрофите и наказанията: Законодателството е най-лесната част

"В Наказателния кодекс телесните повреди са квалифицирани като тежки, средни и леки. Тежките са изчерпателно изброени , всичко е споменато и съответно всичко, което не е, не е от тези изброени повреди. Загубата на съзнание, както и фрактурите, са средни телесни повреди. Загубата на съзнание е състояние, което е временна опасност за живота. Тежка..

публикувано на 26.08.25 в 09:18

Загинали и пострадали след тайфуна "Каджики" във Виетнам

Трима души са загинали и десетки са пострадали при преминаването на тайфуна "Каджики" през Виетнам. Наводнени са големи територии, има много съборени дървета и електрически стълбове, без ток са останали в няколко провинции. Проливни дъждове наводниха и части от столицата Ханой, предават агенциите.

публикувано на 26.08.25 в 09:05
Веселин Вучков

Проф. Веселин Вучков: Груба грешка е да се променят закони заради конкретни имена

Вече 10 години функционират закони в сферата на сигурността, обмисляни много подробно . Четвърт век нашите служби работеха без закони. Не бива да се променя така установената процедура по назначаване на ръководителите на служби – с указ на президента по предложение на Министерския съвет. Това каза пред БНР проф. Веселин Вучков, преподавател..

публикувано на 26.08.25 в 08:33