Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рециклирането в България: Проблем са инфраструктурата и отпадъците от домакинствата

Снимка: Архив

Качественото събиране на отпадъците и качественото им рециклиране са основните пътища за изпълнение на целите на Европейския съюз (ЕС), свързани с отпадъците от опаковки и влагането на рециклирано съдържание в тях. Това заяви Цветанка Тодорова, председател на Българска Асоциация "Полимери". Във връзка с предстоящото приемане на Регламента за опаковките и отпадъците от опаковки, Браншова Асоциация Полимери организира дискусия по темата с акцент върху ролята на рециклирането.

Бъдещият Регламент за опаковките и отпадъците от опаковки предопределя необходимостта от качествено рециклиране на пластмасата. Това обаче отново ни връща към проблема с разделното и качественото събиране на отпадъците от опаковки, което у нас стои на дневен ред от много години, подчерта Цветанка Тодорова.

"Смятаме че ситуацията в България все още не е на необходимото ниво, така че да се подсигури качествено рециклиране заради качеството на отпадъка, който се подава към рециклиращите предприятия“, поясни тя.

Тодорова посочи, че за постигането на целите, заложени от Европейския съюз за събиране и рециклиране на пластмасовите опаковки за еднократна употреба, е необходимо много добро взаимодействие между бизнеса и най-вече добрата воля на държавата и общините.

"Съществуващата инфраструктура в България не винаги предразполага към добра събираемост. Например, едно от изключително важните неща е разделното събиране на органичния отпадък от домакинствата, където България е много далеч от това събиране все още. Друг основен фактор е по-бързото въвеждане на депозитната система, която отчасти ще подпомогне този процес", уточни Тодорова.

В кръглата маса "Новото европейско законодателство за отпадъците от опаковки и ролята на рециклирането"  участие ще вземат зам.-министърът на околната среда и водите Николай Сиджимов, както и други представители на екоминистерството.

По публикацията работи: Антония Чорева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Мирослав Ненков

Д-р Мирослав Ненков: Младите лекари бягат от страната не за пари, а за отношение

Младите лекари не протестират само за пари, а и заради отношението към тях! Те бягат от страната не за пари, а за отношение. Това заяви пред БНР д-р Мирослав Ненков, бивш министър на здравеопазването. "В целия цивилизован свят специализантите вземат малко пари, те не вземат лекарски заплати като за специалисти, но има отношение към тях - те са..

публикувано на 06.07.25 в 10:17

"Съдружници по неволя" напът към еврозоната

България на път, но в безпътица! Върви объркана, разединена и с пробит бюджет към еврозоната. "Съдружници по неволя" крепят правителството, за да не бъде компрометирано от вотовете на недоверие пред европейските партньори по-малко от седмица преди окончателния отговор за еврото от Брюксел. И ултиматум за младите ни лекари –..

публикувано на 06.07.25 в 10:13

Три четвърти от обектите от световното наследство на ЮНЕСКО са застрашени

Близо три четвърти от обектите, включени в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО, са застрашени, сочи доклад на Института за световни ресурси и Организацията на обединените нации за образование, наука и култура. Причината - недостиг или излишък на вода. 73% процента от 1172 неморски обекта, класифицирани като световно наследство, са..

публикувано на 06.07.25 в 10:00

Има възможност "Мини Марица-изток" да добива редкоземни метали

От Министерството на енергетиката обявиха, че има възможност "Мини Марица-изток" да се включат в добива на редкоземни метали. На фона на това, че Китай разполага с 90 процента от световните редкоземни елементи. А САЩ подписаха споразумение с Украйна за редкоземните елементи в замяна на военна помощ, България все още няма яснота как ще..

публикувано на 06.07.25 в 09:41

В Париж започва 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО

Започва 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с официален домакин България. В българската делегация ще участват министърът на културата Мариан Бачев, министърът на туризма Мирослав Боршош, министърът на околната среда и водите Манол Генов и експерти от трите..

публикувано на 06.07.25 в 09:16

Десетки хиляди отбелязаха 20 г. от легализирането на еднополовите бракове в Испания

Десетки хиляди представители на ЛГБТ общността се събраха в Мадрид за годишния Прайд. С шествие те отбелязаха 20 години от легализирането на еднополовите бракове в Испания. Под мотото "20 години напредък в правата: нито крачка назад“ демонстрантите подчертаха, че има още много работа във време на "регресия" и "омраза" срещу общността,..

публикувано на 06.07.25 в 08:56
Аятолах Али Хаменей

Аятолах Хаменей се появи на публично място за първи път след израелските удари

Иранският върховен лидер аятолах Али Хаменей се появи на публично място за първи път след влизането в сила на прекратяването на огъня с Израел миналия месец, предаде АФП. Той е участвал в събота в религиозна церемония в столицата Техеран. Иранската държавна телевизия показа как аятолахът поздравява хора в джамия на церемония по случай големия..

публикувано на 06.07.25 в 08:47