Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гърция повишава минималната работна заплата

От началото на следващия месец минималната работна заплата в Гърция се вдига с 6,4% до 830 евро. Синдикатите обаче са недоволни и свикват национална стачка.

След заседание на Министерския съвет днес премиерът Кириакос Мицотакис обяви ,че минималната работна заплата в страната става 830 евро. Това е заплащането за несемейни със стаж до три години. За семейните със същия стаж минималната работна заплата се вдига на  913 евро, уточняват икономисти.

Целта на правителството е минималната заплата да достигне 950 евро на месец до 2027 г., добави Мицотакис.

Вдигат се и редица надбавки и социални плащания, които са обвързани с минималното заплащане.

От опозиционната партия СИРИЗА коментират, че новата минимална заплата не отговаря на натиска от високи цени и бедност на гърците. Реално от високите цени и данъци гърците губят на година по две заплати, съобщават от комунистическата партия.

Само за януари гърците са изтеглили от спестяванията си над един милиард евро, за да покрият разходите си, казаха социалистите в парламента.

Гръцките синдикати съобщиха, че в знак на протест срещу минималното покачване на заплатите и високата инфлация е обявена национална стачка на 17-ти април.

Икономиката на страната отбеляза забележително възстановяване от 2010 г., когато започна гръцката дългова криза. Гръцката икономика изпревари растежа на голям част от останалите европейските икономики през 2023 г., а кредитните агенции върнаха кредитния рейтинг на страната към т. нар. "инвестиционен клас".

Въпреки силното възстановяване гърците се борят с ниски заплати, повишени потребителски цени, високи разходи за енергия и постоянна жилищна криза.

Според Евростат Гърция принадлежи към групата европейски държави с минимална заплата, която е равна или по-малка от 1000 евро на месец. Тези страни включват България, Кипър, Полша и Румъния, посочва Блумбърг.

Страната от Източното Средиземноморие също така е сред членовете на Европейския съюз, които са отбелязали най-ниските средни годишни темпове на растеж на нивото на минималната заплата през последното десетилетие, показват данните на Евростат. 

По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп подписа заповед за налагане на санкции на Международния наказателен съд

Американският президент подписа заповед, с която налага санкции на Международния наказателен съд. Доналд Тръмп определи решенията на съда като "нелегитимни и неоснователни", вредящи на Америка и нейните съюзници. Мерките според указа предвиждат финансови и визови ограничения на лица и техните семейства, които съдействат за разследвания срещу..

публикувано на 07.02.25 в 08:07

"Възраждане" организира кръгла маса, посветена на приемането ни в еврозоната

"Възраждане" организира кръгла маса, посветена на приемането на България в еврозоната. Дискусията е експертна и в нея онлайн от Съединените щати ще се включи проф. Стив Ханке, съобщи евродепутатът Станислав Стоянов, който е и председател на партията "Европа на суверените нации" в Европейския парламент: Станислав Стоянов съобщи и за инициатива..

публикувано на 07.02.25 в 08:03
Марко Рубио

Марко Рубио заяви, че Ивицата Газа в момента "е необитаема"

Американският държавен секретар Марко Рубио заяви, че ивицата Газа в момента "е необитаема", поради опасности като неизбухнали боеприпаси и че обитателите ѝ ще трябва да живеят другаде, докато анклавът се възстанови, предаде Ройтерс. Той не коментира въпроса дали палестинците ще могат да се завърнат в нея, според предложението на американския..

публикувано на 07.02.25 в 07:54

След протестите: Таксиметровите шофьори на среща с представители на Летище София

Представители на Летище София и на "Съюз Такси" ще се срещнат, за да обсъдят проблемите на бранша, който е засегнат от новата организация на движение пред Терминал 2, въведена в началото на годината. Преди седмица таксиметрови шофьори се събраха на протест и блокираха входа и изхода на Терминала.  От бранша не са съгласни с изискването да..

публикувано на 07.02.25 в 07:53
Димо Дренчев

Димо Дренчев: Да забравим за еврозоната поне за тази година!

Трябва да забравим за еврозоната поне за тази година , ако трябва формално да отговорим на критериите. Това заяви пред БНР депутатът от "Възраждане" Димо Дренчев.  "Много опростено се представя, че "Възраждане" е срещу еврото. Нашата теза е, че България на този етап не е готова да приеме еврото и да се откаже от лева. Това, което искаше..

публикувано на 07.02.25 в 07:45
Нарисувани от съдебен художник скици на обвинените в шпионаж във Великобритания български граждани. От ляво надясно : Катрин Иванова, Ваня Габерова, Орлин Русев, Иван Стоянов и Бисер Джамбазов, 26 септември 2023 година.

Продължава процесът срещу българите, обвинени в шпионаж във Великобритания

Ваня Габерова, обвинена с други български граждани в шпионаж в полза на Русия, заяви през сълзи в Централния наказателен съд в Лондон, че не е знаела нищо за планове да я използват като "сексуална примамка" и твърди, че е била "излъгана, манипулирана, използвана и разобличена". 30-годишната Габерова е обвинена, че е била част от шпионска..

публикувано на 07.02.25 в 07:44
Мирослав Рашков

Засилен контрол на пътя разпореди главният секретар на МВР. Каква е целта?

Изпълняващият функцията главен секретар на МВР главен комисар Мирослав Рашков разпореди засилен контрол на пътя. Целта е опазване на обществения ред и сигурността, спазване на правилата за движение и недопускане на пътнотранспортни произшествия.  В часовите пояси, когато движението е натоварено, ще се проведат масирани полицейски операции...

публикувано на 07.02.25 в 07:42