Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българският екип на „Будапеща-Бамако“: Изпитание за дух, тяло и джип

Автоприключенците Петър Дилчев и Васил Кюшелиев прекосиха пет африкански държави и завършиха благополучно състезанието

Автор:


Пътуване от София до Генуа с джип, после 60-часово плаване с ферибот от Генуа до Танжер (Мароко), за да започне кулминацията на приключението: с джип през Мароко, Мавритания, Сенегал, Гвинея и финиширане в столицата на Сиера Леоне – Фрийтаун.

Така чисто географски изглежда приключението на пилота Петър Дилчев и неговия навигатор Васил Кюшелиев. Те са единственият български екип, който тази година участва в януарския етап от ралито „Будапеща Бамако“, наричано последното велико приключение на света. Състезание, което се движи по оригиналния маршрут на легендарното Рали Париж-Дакар. 


В януарският старт на състезанието участват 350 екипажа от над 50 държави от цял свят.

Причина за наличието на два старта тази година е големият интерес към състезанието. А иначе това рали се провежда през две години, т.е. следващото такова ще е през 2026 г.

Петър и Васил бяха в студиото на „Изотопия“ преди да заминат, за да споделят за подготовката си за състезанието.


„Това е едно доста голямо приключение – състои се от 15 етапа, като церемониалният старт е в Будапеща на 26 януари, като участниците в състезанието ще имат три дни, за да се придвижат до Фес (Мароко), като началото на същинските етапи е именно в Мароко“, разказа при първото си гостуване преди заминаването си пилотът Петър Дилчев.

Ето какво каза тогава и навигаторът Васил Кюшелиев: „Решихме да се придвижим през Италия с ферибот, тъй като автомобилът, с който участваме, не е пригоден за магистрали, не се кара с висока скорост по хубави пътища. Неговата природа е съвсем друга, той се чувства по-добре извън асфалтираните пътища.“


Как премина подготовката на българския екип, с какви очаквания заминаха,  какви проблеми са имали преди отпътуването си и въобще как се е появила идеята за участието им в „Будапеща-Бамако“- целия разговор с пилота Петър Дилчев и навигатора Васил Кюшелиев преди да заминат за ралито може да чуете в звуковия файл.

Разбира се, че след като се завърнаха от състезанието, Петър и Васко дойдоха отново в „Изотопия“, за да разкажат и за своите премеждия из Африка.

Изтощително пътуване до Генуа – 1200 км без почивка, после ферибот до Мароко, от където започва истинското приключение. Пешо и Васко пристигат във Фес два дни преди старта на етапите. Приятни впечатления оставя Мароко у двамата – красива ориенталска страна с любезни и приветливи хора.

Петър Дилчев: „Някаква странна миризма се носеше във въздуха – като на нещо, което гори. После разбрахме, че както в Мароко, така и други африкански страни имат голям проблем с боклука, който там навсякъде се гори. Така стана ясно откъде идва тази миризма.“

Васил Кюшелиев: „Доста автентична атмосфера усетихме в град Фес. Най-голямата атракция там беше старият град и пазарът. Там ни беше и първият сблъсък с местната кухня, която ни хареса. Доста подправки слагат, пробвахме камилско месо.“


Какви са спецификите при шофирането върху пясък, какви премеждия са имали в Мавритания нашите двама събеседници, защо местните полицаи спират колите с въженца, както и защо пустинята е пълна с хора – всичко това в разказа на завърналите се от автоприключение из Африка Петър Дилчев и Васил Кюшелиев – цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Домашните любимци след края на войната в Израел

Ако не беше толкова страшно, би било забавно да се види шествие, в което хората водеха към бомбоубежището не само децата си, но и домашните си любимци -  кучета, котки, птички в кафези, хамстери или други животни в клетки. Понякога в скривалището се струпваха повечко животинки и започнаха конфликти между тях. Медиите дълго обсъждаха участта на..

публикувано на 03.07.25 в 17:35
Среща в читалището на Тетевен

Тази година ветераните алпинисти се срещнаха в Тетевен

Миналия месец в Тетевен се състоя традиционната среща на ветерани алпинисти, организирана от тяхното сдружение "Мальовица" . Гости бяха Иван Вълчев, Методи Савов, Николай Петков и Кирил Досков, които през 1984 г., в рамките на българската експедиция, изкачват Еверест по Западния гребен.  Подобни срещи има всяка година и са организирани от..

публикувано на 29.06.25 в 13:56
Здравка Шейретова - Столична библиотека

Най-младежкият филиал на Столичната библиотека в район "Студентски" отбелязва 10 години от създаването си

Най-младежкият филиал на Столичната библиотека в район "Студентски" отбелязва 10 години от създаването си с откриване на ново споделено пространство за четене, срещи и събития, литературни четения и финал на Третия шампионат по поезия на софийските училища „Млада метафора“. Един от основните приоритети на най –голямата публична библиотека в..

публикувано на 29.06.25 в 06:28

Над 7000 варненци в подкрепа на защитниците на бездомните животни в града

Във Варна беше създадено Координационен център "Зоопатрули", с цел противодействие на насилието над животните. В кварталите на града ще има представители на структурата, които ще следят да няма посегателства над бездомните животни, за които се грижат. Това разказа за "Хоризонт" Стефан Курдов. "Проведохме среща с ръководството на..

публикувано на 29.06.25 в 05:56
Ангел Бончев с иконата на свети Никифор Прокажения

Чудотворните мощи на свети Никифор Прокажения във Врачанска епархия

През седмицата в различни населени места във Врачанска епархия посрещат икона с чудотворните мощи на свети Никифор Прокажения .  Камбаните на храм "св. Николай" във Враца огласиха пристигането на светинята в престолния за епархията град в понеделник сутринта.  Във вторник иконата беше в Мездра, вчера в Бяла Слатина, днес ще бъде в Кнежа, в петък..

публикувано на 26.06.25 в 17:50

"Преди и сега": От ТКЗС до земеделие в тежко състояние

Дядо Момчил от село Ярловица, област Видин, е на 91 години. Той си спомня за времето, когато животът се е въртял около земите, а работата на полето е била с цел прехрана и оцеляване. Разказва как младежите, включително и той, са били карани да обикалят улиците и да агитират хората да се присъединяват към ТКЗС-тата. Баща му отказвал да влезе в..

публикувано на 26.06.25 в 15:18
Баба Калинче от Варвара

Баба Калинче от село Варвара премина към второто си столетие с хоро и песни!

На 13 април 2025 г. баба Калинче от от пазарджишкото село Варвара навърши 100... И влезе във второто си столетие.  Калинка Александрова Янчева  е родена на 13 април 1925 година. В "Нощен Хоризонт“ вече ви разказвахме за един газен фенер, за една стара икона, за любов, за живота през три епохи – демокрация, социализъм, Царство България, за..

публикувано на 24.06.25 в 15:39