Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Възползва ли се България от бизнес възможностите, които логото "НАТО" дава?

България е член на НАТО от 20 години, но някои български бизнеси са в Алианса от 25 г.

Подобен е примерът от родопското село Гьоврен, където едно малко шивашко предприятие работи за НАТО от четвърт век, а собственикът му се казва Исмаил Терзиев.

"И все пак е гордост... Като виждаме по телевизията, нали, облечени с нашите облекла, ние се гордеем. Викаме: "Тези облекла ние сме ги шили". Ние спечелихме доверието, въобще, в НАТО всичките модели, за всички страни, сме ги шили, почти… Започнахме дейността 97-ма година. От 98-ма почнахме да шием за НАТО", споделя той пред БНР.

И така… за 25-те години Исмаил не може да изброи милионите ушити чифтове панталони, заминали за НАТО-вските държави.

"Много ни помогна НАТО. Не само на мен. Благодарение на това производство, запазихме селото. Имаме си детска градина, имаме и училище. Млади хора. Всичко", радва се бизнесменът.

В годините преди присъединяването ни към Алиансса, а и малко след това, медиите у нас отчитат оптимизма за българската икономика.

През 2001-ва година Центърът за либерални стратегии прогнозира, че членството ни ще доведе до по-ефективна работа на администрацията. Държавата - по-силна в прилагането на законите. Анализът отчита и очакванията за развитие на IT сектора, телекомуникациите, туризма, образованието, екологията... Увеличаване на директните инвестиции. Както се случило с присъединените преди нас Полша и Чехия.

Така и станало – след получаването на поканата за членство, България отбелязва 65% скок в чуждестранните инвестиции, които за 2003 г. достигат 1,2 млрд. евро.

А 20 години след членството, НАТО дава все повече възможности, дори и на цивилния сектор. Българска софтуерна фирма е спечелила вече проект по програмата за иновации DIANA. Стартъпът на Янислав Трендафилов преборил 700 международни кандидатури.

"Видяхме възможност да доразвием идеята. Самата програма дава достъп до тестови центрове, които биха могли да ни валидират технологията и да ни ускорят развитието. Ние проправяме пътя за следващите", споделя той.

Други фирми също имат шанс да получат финансиране от Фонда на НАТО за иновации. 170 фирми, предимно строителни, финансови, професионални и образователни от години участват например в Програмата за инвестиции в сигурността.

През 2008-ма година, от първите програми за модернизация на армията, в икономиката ни са влезли 80 милиона евро нетна инвестиция. След 2009-а предоговарянето на проектите за армията повлияло и на допълнителните инвестиции. От 2019-а година три министерства все още работят по концепция за допълнителни инвестиции към проекта за новите изтребители. Очаква се в "Терем" да се сглобяват и поддържат новите бойни машини "Страйкър".

Колко важна и добре работещата система за поръчки трябва да има държавата се е убедил Пламен Йорданов, докато е бил военен представител през 2010-та в Афганистан.

"В Афганистан, когато идваха три джипа, от три различни бригади, те не си говореха, защото радиостанциите са от различна марка и модел, купени по обществени поръчки. Не става така!", категоричен е той.

"Това е пряка последица от незнание как да се защитават интересите", разбрал вече Йорданов, кoгато станал служебен зам. -министър на отбраната.

Дали България се възползва напълно от бизнес възможностите, които логото "НАТО" дава? Обобщението е на Добромир Видев:


По публикацията работи: Златко Желев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

22 души са арестувани в Испания за незаконна продажба на онлайн лекарства

Операцията на Гражданската гвардия е започнала след като голямо количество психотропни лекарства е било открито в компания за доставка на пратки в провинция Самора. При последвали проверки е установено, че медикаментите са изписвани с фалшиви рецепти. За целта хакер откраднал самоличността на лекар и написал рецептите. Лекарствата се смесвали с..

публикувано на 01.11.25 в 22:26

Още двама заподозрени за обира в Лувъра остават в ареста

Още двама заподозрени, мъж и жена, арестувани тази седмица във връзка с кражбата на бижута от Лувъра, бяха обвинени днес и оставени в ареста, съобщиха от френската прокуратура.  С това броят на обвинените за грандиозната кражба става четирима. Последните обвинени, 38-годишна жена и 37-годишен мъж, бяха арестувани в сряда, заедно с други трима..

публикувано на 01.11.25 в 22:20

Започват консултации по Националния план за действие на Кипър “Жени, мир и сигурност“

Засилване на участието на жените в преговорния процес по Кипърския въпрос е сред основните цели на плана. Действията и политиките по новия национален план са обединени в пет основни групи, съобщи комисарят по въпросите на равенството между половете Джоузи Христодулу, откривайки обществения диалог за него. Предложенията целят да се..

публикувано на 01.11.25 в 21:56
Снимката е илюстративна

Дронове над белгийска военна база

Няколко дрона са били забелязани над белгийската военна база "Клайне Брьохел", която се ползва от НАТО, предаде ДПА. "Системата за прехващане работи", написа белгийският министър на отбраната Тео Франкен в "Екс". "В момента текат разследвания." Министърът допълни, че следващата седмица ще се срещне с полицията, за да анализират заплахата и..

публикувано на 01.11.25 в 21:47
Снимката е илюстративна

Откриха мъж в Пирин, отдавана обявен за починал

При проверка в Национален парк "Пирин“ е открит мъж, който преди години бил обявен първоначално за изчезнал, а впоследствие - за починал, съобщиха от парковата дирекция. Нейни служители са открили и незаконно бивакуване на територията на парка, както и извършителя на нарушението. При опит на служителите да го проверят и да му поискат лични..

публикувано на 01.11.25 в 21:42
Кимбърли Гилфойл с Доналд Тръмп по време на тържество, посветено на Гърция, в Белия дом

Бивша водеща на FOX e новият посланик на САЩ в Атина

Новият американски посланик в Атина Кимбърли Гилфойл днес пристигна в гръцката столица. Тя   заяви, че е горда от това, че е първата жена на този пост в Гърция. Тя откри официалното тържество по повод 250 години от създаването на Морската пехота на САЩ. На тържеството присъстваха и дипломати от европейските страни, гръцки депутати и..

публикувано на 01.11.25 в 21:32

Три награди "Кристална лира" за БНР

Тази вечер в София бяха връчени Годишните награди "Кристална лира 2025". Българското национално радио получи три отличия: В категория "Джаз" : Биг бенда на БНР – за концерта от поредицата "Нова европейска музика" на 24 октомври 2024 г. в Първо студио на БНР с проекта "Декагон" – авторска музика на пианиста, композитор и продуцент..

публикувано на 01.11.25 в 21:26