Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Речните пътища не спадат към преференцията, която сме получили"

Йордан Арабаджиев: Частичният Шенген е сериозен удар върху икономиката

"Най-важният отрасъл, свързан с приемането ни в Шенген, остана извън него"

| Интервю
Йордан Арабаджиев
Снимка: БГНЕС

"При нас не само няма еуфория, но има и неудовлетворение от факта, че най-важният отрасъл, свързан с приемането ни в Шенген, остана извън него. Загубите, които се калкулират, сме ги изчислили на около 10 евро на час, поради изчакване на всеки автомобил на граничните пунктове. Ако един ден се изчаква, това са 240 евро."

Това заяви пред БНР Йордан Арабаджиев, изпълнителен директор на Съюза на международните превозвачи, след влизането на страната ни в Шенген само по въздух и море.

Около 95% от българския внос и износ е по суша, напомни той.

Не само превозвачите губят. Това е сериозен удар и върху икономиката на България – по статистически данни около 5 милиарда лева губи България поради изчакване по граничните пунктове, подчерта Арабаджиев в предаването "Преди всички".

Той нарече "най-големият бич" за българските потребители оскъпяването на стоките заради изчакванията и неуредиците по границите. Оскъпяването на транспорта е 15-17% и това респективно се прехвърля върху крайната цена на стоките, обясни той.

Йордан Арабаджиев посочи и "рекорди" - над 90 часа чакане на ГКПП "Капитан Андреево", което определи като абсурд. По думите му, ако към това след това се прибави и чакането на "Дунав мост", то курсът на един превозвач се удължава с няколко дни.

"Оказа се, че речните пътища, речните граници, спадат към сухопътните и респективно ще продължава граничният контрол. Тоест, ние сме приети по въздух и по море, а не по вода, както често се коментира. Речните пътища не спадат към тази преференция, която сме получили", уточни изпълнителният директор на Съюза на международните превозвачи.

"Най-лесно е да се направи един протест. Много по-трудно е да се постигне резултат. Протестът би следвало да бъде краен вариант", смята той.

От опита, който имаме по пакет "Мобилност", нещата се случват по-скоро зад кадър. Трябва ежедневно да се доказва на западните политици, че България заслужава да бъде в Шенген, обобщи Йордан Арабаджиев.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху (вдясно) и държавният секретар на САЩ Марко Рубио - Йерусалим, 16 февруари 2025

Държавният секретар на САЩ е обсъдил с Нетаняху идеите за бъдещето на Газа

Американският държавен секретар Марко Рубио е обсъдил с израелския премиер Бенямин Нетаняху смелите виждания на президента Тръмп за бъдещето на Ивицата Газа.  По думите на Марко Рубио президентът Доналд Тръмп е проявил кураж с представяне на смелите си идеи за бъдещето на Ивицата Газа, които включват разселване на палестинците в съседни страни и..

публикувано на 16.02.25 в 15:40

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29