Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Може ли животът на кабинета "Главчев" да е по-дълъг от очакваното?

Политическите ПР-и Цветелина Узунова и Пепи Димитрова пред БНР

| Интервю
Димитър Главчев
Снимка: БГНЕС

Служебното правителство на Димитър Главчев може да се окаже с по-дълъг живот от очакваното.

Тази прогноза направи пред БНР политическият ПР и журналист Цветелина Узунова, ръководител на Пресцентъра на Министерски съвет при премиера Симеон Сакскобургготски.

"Той даде заявка да покани експерти в него, фразата му беше, че в министерствата има достатъчно подготвени хора за министри. С интерес очакваме да видим неговия избор".

По думите ѝ партиите от настоящия парламент са в процес на "словесно надцакване", а това поведение минира пътя за коалиционни разговори след предсрочните избори.

Цветелина Узунова

Узунова изказа мнение, че на фона на изборите за Европейски парламент и големите промени, които биха могли да последват, никак не е маловажно кой и как ще управлява България и каква позиция ще ѝ отреди за напред - дали на послушните, или на отстояващи позицията си.

Според нея "Брюксел води страните от ЕС към погрешна неолиберална политика със спорни приоритети, които не само не са в дневния ред на хората, но вече нанасят и вреди".

Пепи Димитрова, политически ПР, работила в правителствения пресцентър на три от служебните кабинети, назначавани от президента Румен Радев, коментира, че поведението на Димитър Главчев е по-позитивно от "онзи панаир, който беше разиграван през последните месеци от водещите партии":

"Главчев дава сигнал, че ще подходи отговорно. Очаквам да потърси ключови експертни фигури от капацитета на самите ведомства, които ще са под негово управление".

Димитрова не пожела да даде прогноза каква ще бъде продължителността на кабинета "Главчев", защото в последните месец и половина всички прогнози са станали на "пух и прах от това, което правят политиците, те многократно ни излъгаха".

Пепи Димитрова

Говореното на партиите е към твърдите им ядра, смята Пепи Димитрова и изказа мнение, че лидерите и пиарите им "не се интересуват от периферията и разчитат на това, че тя е уморена и няма да отиде да гласува".

Цветелина Узунова посочи, че хората се събуждат и вече осъзнават, че не е все едно кой ще стои начело на държавата:

"Очаквам да има по-висока избирателна активност. ... Смятам, че ще има изненада в тази посока - повече хора да отидат да гласуват". 

Според нея идеологиите на партиите са с размити граници през последните години, а акцент се поставя на това кой какъв пост ще заеме.

"В кампанията ще е много важно партиите да се заявят къде са в политическия спектър и да отстояват това, което говорят. Хората трябва по-скоро да избират на базата на това, което видяха досега като действия от политиците, а не на базата на това какво ще им говорят в кампанията".

Компроматна и с посочване на вина у другия - такава предизборна кампания очаква Узунова. 

Пепи Димитрова коментира, че реалността показва, че изборите повече са математика, добра и структурирана организация, и по-малко послания и идеология:

"Очаквам до урните на вота да отидат твърдите ядра на партиите и то на тези партии, които имат добри структури по места. Това са ГЕРБ, ДПС, БСП, ПП затова имат нужда от ДБ, защото те имат структури по места. ... Очаквам изборите да са 2 в 1 със стройни редици на старите и добре организирани партии. По-малко вярвам, че любовта на хората ще бъде спечелена".

Балансът на силите в следващия парламент ще остане същият, прогнозира тя и добави:

"Това ще направи изборите самоцелно и скъпо упражнение, което е отнело много обществена енергия, без да промени нещо".

Двете политически ПР-и изказахе мнение, че няма време за нов политически проект, който да се яви на предстоящите предсрочни избори.

Снимка: БТА

Интервюто на Даниела Големинова с Цветелина Узунова и Пепи Димитрова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

Снимки: Личен архив, Мирослава Дерменджиева и БТА

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12