"Решението е в пряк дисонанс със самото заглавие на реформата, която трябваше да направим по ПВУ. В нея се говореше за трансформация на съществуващия модел на 100-процентово грантово финансиране, в по-устойчиви схеми за подпомагане на сградното обновяване. Ние се движим точно в обратна посока и срещу съветите на целия цивилизован свят. Всички в един глас ни казаха – така не трябва да се прави, така няма как да достигнем до максимален брой хора, така оставаме на минимални проценти сградно обновяване."
Това коментира пред БНР Драгомир Цанев от Центъра за енергийна ефективност.
Все пак има шанс да осъществим процеса по сградно обновяване по начина, по който трябва да бъде осъществен, смята Цанев.
Според него "в предизборна кампания популизмът става войнстващ и изключително агресивен", а когато към това се добави "желанието за тотален контрол върху немалък финансов ресурс", всякакви професионални и икономически аргументи остават на заден план.
"Тези пари, за които става въпрос – и за тези 3000 сгради в резервния списък, и за всички над 60 000 сгради в България, които имат нужда от обновяване, няма откъде да дойдат, освен от ресурси на държавния бюджет, а в него няма такива. Това би означавало или нов държавен дълг, или отнемане на ресурс от други сфери – образование, здравеопазване, администрация, инфраструктура."
Държавата трябва да помага, а не да изземва функцията. Собствениците следва да реализират обновяването, гласи позицията на Драгомир Цанев.
"Моделът на 100-процентово грантово финансиране е неудачен, неблагоприятен във всяко отношение", категоричен е експертът.
По думите му, за изминалите години България с огромен финансов ресурс успяла да обнови едва 4% от многофамилните сгради.
Държавата не отделя и една стотинка за измерване на ефекта и резултатите. Няма и една стотинка за комуникационна кампания, заяви още Драгомир Цанев.
Ние повече международна подкрепа за този тип обновяване няма да получим, допълни той.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
На 15 април от 18.30 в София ще бъде открита благотворителната великденска изложба „Изкуство с мисия“. Тя е в подкрепа на деца и младеж със специални образователни потребности. Организатори са Роксана Кирилова и Христина Бобокова. В изложбата ще бъдат представени творби на художниците Райна Стоймирова, Константин Константинов, Илиана..
Междувременно Столичният общински съвет одобри инициативата "Витоша на децата" , която ще осигурява занимания сред природата за деца на възраст от 7 до 12 години през лятната ваканция. Лагерите ще бъдат дневни, без нощувки, с продължителност 5 дни и ще се провеждат в периода юни – септември 2025 г. Заниманията ще включват походи и спортни..
Италианският холдинг за мода и аксесоари "Прада" стана собственик на другата емблематична италианска луксозна модна фирма "Версаче". "Прада" върна "Версаче" на Италия" е обобщеното мнение на медиите на Апенините, начело с информационната агенция "Анса". "Прада“ закупи "Версаче“ за 1 милиард и 250 милиона евро от американски холдинг, който бе..
ООН обяви настоящата 2025-а за година на кооперативите. Като част от солидарната икономика социалните предприятия осигуряват заетост на хора от уязвимите групи . "Държавата и кооперативните съюзи трябва да работят заедно. Ние сме длъжници на кооперативното дело ", смята министърът на социалната политика Борислав Гуцанов...
Фестивалите са начин да съхраним традициите , да се докоснем до местната култура и да усетим духа на общността. Те събират хора от различни краища, като създават атмосфера на споделеност и празничност. Освен че предлагат уникални преживявания, фестивалите подпомагат местната икономика и популяризират автентични кулинарни, фолклорни и занаятчийски..
Има още една г рупа любители на железниците, които показват страстта си към този вид транспорт като изработват модели на влакове , жп инфраструктура и гари. Това са членовете на Клуб железопътен моделизъм . Неговото клубно помещение и изработени модели се намират на Централна жп гара София. Владимир Колев е председател на клуба. По темата..
Тайнствена пирамида на 2200 години, пълна със съкровища: монети и оръжия, беше открита близо до Мъртво море. Артефактите са запазени в почти перфектно състояние, благодарение на сухия пустинен климат. Мистериозната пирамидална структура е близо до ручея Зохар. Джипът пъпли през пустинята. Няма път. Тръгнахме, въпреки предупрежденията, че след..
Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно..
България след Освобождението е проявявала няколко пъти форми на субектност – Съединението, двете балкански войни. Всичко това завършва с две..