Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Новини с добавена стойност" с Г-н Балев: Разглобно време - с брадва и магнит

| Коментар

Не знам дали си спомняте, в началото на миналия месец една госпожа експерт с вътрешна информация от магнитските работи каза, че до края на март щяло да има ново попълнение в списъка санкционирани българи по закона “Магнитски”.

Госпожата експерт все пак направи уговорка, че решението за Магнитски и кой да влиза в списъка - това е работа на президента Байдън, а той можело да отложи магнитските работи за следващия си мандат, защото не е спешно.

Ако пък Байдън не спечели следващите избори, може да се пробва на тези след тях. Млад чо век - животът и кариерата са пред него! Ех, че му завиждам, защото пък аз съм вече стар манекен, макар че все още минавам за един млад поет, както е казал недотам младият поет.

Нови магнитчета на хладилника на българската политика за момента няма, но затова пък Сглобката се разглоби.

И то така се разглоби, че си спомних една сцена, която съм наблюдавал в нелекия си живот. Веднъж пътувахме в отдалечена местност и видяхме човек с БМВ, претърпял авария. Нещо беше закъсал и се опитваше да си свали джантата с брадва, защото нямал друг инструмент. Аз и моите спътници искахме да помогнем, но видяхме, че сме безсилни пред майката природа. Изоставихме завинаги интелектуалеца с БМВ-то и неговата брадва в тая отдалечена местност на спомените ми.

Нещо такова беше и разглобяването на джентълменското правителство - разглобка с брадва и непредвидими последствия.

Обаче - тука има Магнитски, тука няма Магнитски, тука има, тука няма Сглобка и Ротация - дали има връзка между тези явления?

В старите театрални текстове казват на отделните сцени - явления.

Явление първо: на стената виси Магнитски.

Явление второ: Магнитски продължава да виси на стената и не гърми.

Явление трето: Сглобката гърми вместо пушката на стената.

В едно от явленията на трагедията “Хамлет” датският принц се тръшка и вайка съвсем като за сегашната ситуация:

Разглобно време, жребий мой проклет,

на мен се падна да го сложа в ред.

Векът е разглобен, ха да видим сега как ще го сглобяваме.

Така възклицава Хамлет, критикувайки епохата, която се деконструира пред очите му.

За процеса на разглобяване трябва обаче да благодарим и на самата Сглобка, която с върховни джентълменски усилия се сглоби преди 9 месеца. За тези 9 месеца Сглобката роди всичко на всичко една нова Конституция, с която в момента си блъска главата цялата политическа класа.

Новата Конституция е като кон в институция или, да речем, хипопотам в часовникарско ателие.

Изглежда конституционните поправки са били много добре обмислени, ала не е имало време за финално осмисляне.

Новата Конституция имаше за цел да върже ръцете на Радев, за да не управлява той със служебните си правителства като в почти-президентска република. Хубаво, ама освен че вързаха ръцете на Радев, така са разписали процедурите и хипотезите, че сега едвам се намери кандидат-премиер. За кандидат-премиера Главчев спешно се прекрояваха закони, за да може изобщо да се задвижат някакви процедури. Всичко е толкова добре предвидено, че ако Главчев успее да състави правителство, след изборите ще се върне в Сметната палата, където ще проверява сам себе си колко отговорен е бил към държавните сметки като премиер.

Ако пък не състави правителство Главчев, даже не е съвсем ясно какво следва - толкова добре е помислено за всичко при така необходимия спешен освежителен ремонт на Конституцията.

Така че, скъпи съучастници, на следващите избори трябва да изберем по-кадърни разбойници, които поне знаят какво да правят с плячката.

Изпекоха си нова Конституция,  

без консултация със дядо си Конфуция.

Разглобно време: с брадва и магнит

изреждат се бандит подир бандит.


*Коментарът е авторски и не отразява позицията на общественото радио

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12