Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Румен Радев обсъди с еврокомисаря за разширяването Вархеи евроинтеграцията на Западните Балкани

Оливер Вархеи с Румен Радев в София.
Снимка: прессекретариат на държавния глава

Разширяването на ЕС следва да се базира на ясни принципи, като се отчитат собствените заслуги на всяка страна в процеса на интеграция. Спазването на този принцип е гаранция за запазване на стабилността и сигурността в Европа. Това заяви президентът Румен Радев на среща с комисаря по политиката на разширяване и съседство на Европейския съюз Оливер Вархеи, който е на работно посещение у нас, съобщиха от пресцентъра на държавния глава.

Европейската интеграция на Западните Балкани няма алтернатива и напредъкът на страните от региона не бива да изпада от фокуса на европейските институции, посочи Румен Радев.

Държавният глава изрази признателност за ползотворния диалог и усилията, положени от комисар Вархеи, за развитие на процеса на европейска интеграция. Румен Радев и Оливер Вархеи обсъдиха перспективите пред процеса на разширяване, както на Западните Балкани, така и на Украйна, Молдова и Грузия. Отбелязвайки различията в геополитическия контекст, в който се намират отделните страни кандидатки, двамата изтъкнаха, че присъединяването към ЕС на всяка държава се основава на собствени заслуги въз основа на изпълнението на ясни и недвусмислени критерии и условия, които са добре известни на всички страни.

Президентът Румен Радев изрази очакване след края на предизборната кампания в Република Северна Македония и провеждането на изборите там политическата обстановка в югозападната ни съседка да даде възможност за пълно изпълнение на европейското решение от юли 2022 г., което е незаобиколим елемент по пътя на Скопие към ЕС. Изказвания на водещи политически фигури в РСМ, направени по време на кампанията с провокативен характер, не спомагат за укрепване на диалога между двете ни страни, каза българският държавен глава. Румен Радев допълни, че добросъседството е основен аспект в процеса на разширяване и подчерта готовността на страната ни независимо от негативните послания от Скопие да поднови усилията за конструктивно двустранно сътрудничество. 

Президентът Радев и комисар Вархеи обсъдиха и дискутираните възможности за бъдеща реформа на ЕС, включително промени на механизмите за взимане на решения в Съвета на ЕС. Българският държавен глава заяви, че по темата за разширяването страната ни категорично подкрепя запазването на принципа на единодушие.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Протест в защита на българския лев се провежда в София

Инициативен комитет, подкрепен от партия "Възраждане", организира протест с искане за референдум за датата на присъединяване към еврозоната пред централата на ГЕРБ в София.  Протестът настоява и за оставка на правителството. Засилено е полицейското присъствие в района около административната сграда на НДК, където е партийната централа на ГЕРБ...

публикувано на 12.06.25 в 10:57
Ваня Григорова

Ваня Григорова напуска групата на БСП в СОС

Общинският съветник Ваня Григорова напусна демонстративно групата на БСП и коалиция в Столичния общински съвет. Причината е, че прагът ѝ на компромиси е достигнат и от тук нататък следва обезличаване. Според Григорова единствените, които методично постигат целите си в общинския съвет, са ГЕРБ - СДС.  "Компромисите, които се правят от страна на..

публикувано на 12.06.25 в 10:51
В една от последните акции на фондацията младеж с увреждане се включи в приключение по гребане

Ежедневно: Фондация "Ела и ти" помага на хора в неравностойно положение

Защо се оказва по-трудно да отидеш на лекар или на пазар, отколкото до планината? Може ли шест стъпала да са ежедневно предизвикателство за човек с увреждане, който трябва да стигне до бусчето, което го придвижва? "Това се оказва понякога мисия, твърде трудна дори за близките на тези хора , желаейки да им помогнат", каза пред БНР Гергана..

публикувано на 12.06.25 в 10:36
Костадин Костадинов

Костадин Костадинов поиска оставката на Даниел Митов заради случая "Явор"

Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов поиска оставката на министъра на вътрешните работи Даниел Митов заради случая с починалия Явор Георгиев и съмненията за упражнено полицейско насилие върху него.  В декларация от парламентарната трибуна Костадинов заяви: "МВР е сериозно гангренясало и трябва да се реже. Проблемът е много..

публикувано на 12.06.25 в 10:31

Социален работник: Насилието върху възрастни и хора с увреждания не е само в хосписи и домове!

"Не се търси системен проблем, не се търси и системно решение. Погасява се пожар и чакаме да гръмне отново". Така социалният работник Надежда Денева коментира разкритията в домовете за възрастни хора и липсата на подходящи места за настаняване на нуждаещите се от такава услуга.  " Държавата не за първи път разбира, че има проблем. Но м..

публикувано на 12.06.25 в 10:30

ДБ със законопроект: Задължителни бодикамери на полицаите

От "Демократична България" внасят отново в парламента законопроект, с който бодикамерите да станат задължителни за полицаите.  Този законопроект е от февруари 2024  година, заяви народният представител Ивайло Мирчев от ПП-ДБ в кулоарите на парламента.  Поводът е поредното съмнение за полицейско насилие, със случая от Варна. Вътрешният министър..

публикувано на 12.06.25 в 10:25
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио

Държавният секретар на САЩ поздрави руснаците за Деня на Русия

Американският държавен секретар Марко Рубио поздрави руския народ по случай Деня на Русия и потвърди желанието на Вашингтон за конструктивни разговори с Москва за постигане на мир между Русия и Украйна, предаде Ройтерс. САЩ подкрепят стремежа на руснаците към по-добро бъдеще, заяви Рубио по повод държавния празник на Русия, потвърждавайки..

публикувано на 12.06.25 в 10:20