Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Не е вярна постановката, че който държи главния секретар на МВР и министъра - печели изборите"

Михаил Миков: Нито министърът, нито главният секретар на МВР може да реши едни избори

"От битката в МВР се получава свръхполитизация на системата"

| Интервю
Михаил Миков
Снимка: Ани Петрова

 

Не е вярна постановката, че който държи главния секретар на МВР и министъра - печели изборите

Това мнение изказа пред БНР бившият министър на вътрешните работи Михаил Миков, бивш лидер на БСП и бивш председател на Народното събрание. И уточни, че тази постановка е безсмислена и се ползва за алиби за резултатите от изборите. 

"Нито министърът, нито главният секретар може да реши едни избори и затова има много примери. Дори когато аз бях министър на вътрешните работи, БСП загубихме изборите. И при Иван Костов беше така, има и още примери".

Според него в МВР се води битка за политическо присъствие, без да си дават сметка състезателите, които се бият, че по този начин се получава свръхполитизация на системата, защото заемането на страна в тази ситуация е заемане на страна в политическото състезание за предстоящите избори.

Той подчерта, че вътрешните борби обезсилват МВР и намаляват авторитета му, както и авторитета на държавата и на всички институции в нея.

"Снимките с Живко Коцев са били предмет на съдебно разглеждане в съдебната зала, включително той е обявен за анонимен свидетел, цяла България знае, че е анонимен свидетел", коментира Миков разпространените снимки, на които е главният секретар на МВР.

По думите на Михаил Миков авторитетът на МВР и на държавата страдат, когато "един човек (Живко Коцев - б.р.) през ден си сменя мнението":

"В единия случай казва, че подава оставката си без натиск, после излиза заедно с министър-председателя и казва, че е бил притискан и си оттегля оставката. Страни са тези работи. Те не говорят добре за начина, по който се случват нещата у нас".

Партньорските ни страни сериозно ще се замислят как функционира демокрацията в България, смята той.

Миков препоръча служебният премиер Димитър Главчев да не се съобразява с исканията на която и да е партия, защото той ще носи отговорността по отношение на персоналния състав на правителството.

Бившият лидер на БСП коментира, че социалистическата партия "стои зле" и в поредица от избори "се е закотвило на дъното на класацията".

Той критикува решението на БСП да не отидат при президента на консултациите с парламентарно представените партии за съставянето на служебния кабинет. 

Интервюто на Снежана Иванова с Михаил Миков в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Трудова борса, насочена към ромите, се организира в кюстендилския квартал "Изток"

Специализирана трудова борса, насочена към ромската общност, се организира в кюстендилския кв. "Изток". Тя ще се състои в местното читалище "Васил Левски"  на 15 октомври, съобщават от Агенцията по заетостта.  Поканени на борсата са 100 безработни в 12-хилядния квартал. Те ще могат да получат предложения за работа чрез пряк контакт с..

публикувано на 10.10.25 в 03:19

Израелският кабинет одобри споразумението за освобождаването на заложниците

Министрите в израелския кабинет одобриха споразумението за освобождаването на заложниците в Ивицата Газа, съобщиха от офиса на премиера Бенямин Нетаняху. Гласуването означава, че примирието влиза в сила.  Почти всички министри от партиите на крайнодесните Итамар Бен-Гвир и Бецалел Смотрич, които изразиха несъгласие с плана, са гласували против,..

обновено на 10.10.25 в 02:59
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп предложи изключването на Испания от НАТО

Американският президент Доналд Тръмп предложи НАТО да обмисли изключването на Испания от Алианса тъй като страната се бави с решението за увеличаване на военните разходи. Всички членове се споразумяха през юни да увеличат значително военните си разходи до 5% от брутния вътрешен продукт, с което изпълниха един от основните приоритети на Тръмп,..

публикувано на 10.10.25 в 01:01

Посланието на Световния ден на психичното здраве: Ключово е да има помощ при кризи

Психичното здраве в условия на хуманитарни кризи и как да бъде запазен достъпът до здравни услуги – това е темата на Световния ден на психичното здраве , който отбелязваме на 10 октомври.  Всяка година милиони хора биват засегнати от извънредни ситуации, въоръжени конфликти и природни бедствия. Те могат да причинят силна тревога и емоционален..

публикувано на 10.10.25 в 00:31
Джаред Къшнър и Стив Уиткоф разговарят с Бенямин Нетаняху преди заседанието на израелския кабинет

Стив Уиткоф и Джаред Къшнър участват в заседанието на израелското правителство

Специалните пратеници на Съединените щати Стив Уиткоф и Джаред Къшнър се присъединиха към срещата на израелското правителство, на което се очаква споразумението за спиране на огъня в Ивицата Газа и за размяна на израелски заложници срещу палестински затворници да бъде одобрено. Преди това двамата проведоха разговори с премиера Бенямин Нетаняху и..

публикувано на 10.10.25 в 00:02
Карлос Насар

Майката на Карлос след третата му световна титла: Горда и щастлива съм, чухме химна!

Червен бряг ликува след победата на Карлос Насар, който за трети път покори световния връх в щангите с рекорд в изтласкването, и то в нова категория - до 94 килограма. "Искам отново да гледам състезанието, да го преживея", каза пред БНР майката на Карлос Насар - Поля Иванова, минути след награждаването: "Горда и щастлива майка съм. Емоцията е..

публикувано на 09.10.25 в 22:53

Путин призна ролята на Русия в катастрофа на азербайджански самолет през 2024 г.

Руският президент Владимир Путин призна за първи път, че страната му е изиграла роля в катастрофата на азербайджанския пътнически самолет през декември миналата година, който след като е бил отклонен от полета си до Грозни в Чечения извърши аварийно кацане в Казахстан и загинаха 38 от 67-те души на борда. На среща с азербайджанския президент Илхам..

публикувано на 09.10.25 в 22:07