Президентът Румен Радев подписва указ за назначаването на служебен кабинет с премиер Димитър Главчев. С друг указ държавният глава ще насрочи изборите за 50-ото Народно събрание. Те ще се проведат на 9 юни заедно с вота за Европейски парламент, за насрочването на който президентът ще подпише тази сутрин друг указ.
Приключва процедурата около назначаването на служебен кабинет. След три неуспешни опита 49-ото Народно събрание да състави правителство с мандатите на ГЕРБ-СДС, на "Продължаваме промяната – Демократична България" и на "Има такъв народ" - тази сутрин президентът Румен Радев подписва указ за назначаване на служебен кабинет, който да подготви изборите за нов парламент.
Това е шестото временно правителство, което Радев назначава, откакто е на поста държавен глава, и първият служебен кабинет, формиран по новите правила след промените в Конституцията. Според тях настоящият парламент ще продължи да работи и след назначаването на служебното правителство.
"Досега служебното правителство се е свързвало с президента, сега отговорността е изцяло в ръцете на кандидата за служебен премиер", поясни той.
Президентът избра председателя на Сметната палата Димитър Главчев за служебен премиер след консултации с всички потенциални кандидати, от които можеше да избира по новите правила - общо 10 фигури на публични длъжности.
В петък кандидатът за министър-председател представи структурата и състава на кабинета пред президента и представители на парламентарните партии. В проекта има един вицепремиер, който ще бъде и финансов министър. Постовете си запазват и четирима министри от редовния кабинет - на земеделието, на транспорта, на образованието и на вътрешните работи.
Номинацията на Калин Стоянов - една от причините за провала на преговорите за правителство между първите две парламентарни коалиции, отново предизвика напрежение.
Президентът препоръча на партиите да консултират възраженията си по състава на служебния кабинет с Димитър Главчев: "Възраженията към него – да преценява дали ще приеме или не".
От думите на Главчев стана ясно, че той няма намерение да прави промени: "Не виждам кой би ме убедил да направя промени".
Срокът за такива изтече снощи. Има ли промени в състава на служебното правителство, ще стане ясно официално, след като президентът подпише указа.
"Във вторник ще издам три указа - за служебно правителство, за европейски избори и за извънредни парламентарни избори 2 в 1 на 9 юни", каза той.
За първи път служебният кабинет няма да положи клетва пред президента, както досега, а в Народното събрание.
Санкциониран руски товарен кораб, с екипаж от мъже във военно облекло, транспортира военна техника през Ламанша, ескортиран от руски военен кораб, съобщи „Таймс“, помествайки много снимки, направени от журналисти на вестника от британски риболовен кораб. Става дума за товарния кораб „Балтийски лидер“, санкциониран от САЩ за..
Опозицията в Италия се обяви срещу плана на Урсула фон дер Лайен за превъоръжаване на Европа. "Да превъоръжим Европа": До 800 млрд. евро за отбрана Лидерът на Демократическата партия Ели Шлайн коментира за медиите, че: "Пътят, представен днес от Фон дер Лайен, не е този, от който Европа се нуждае. Европейският съюз се нуждае от обща отбрана, а..
Състоянието на папа Франциск остава стабилно без епизоди на дихателна недостатъчност през изминалият ден , уведомиха от пресслужбата на Ватикана. В прессъобщението се посочва, че "клиничните състояния на Светия отец остават стабилни". Не е имал "епизоди на дихателна недостатъчност или бронхоспазъм". Бодър, без температура, той е съдействал на..
Две от водещите политически сили в Германия, които преговарят за съставяне на правителство след парламентарните избори от миналия месец - Християндемократическият съюз и Християнсоциален съюз (ХДС/ХСС) и Социалдемократическата партия (ГСДП), са се разбрали да създадат фонд от половин трилион евро за инвестиции в инфраструктурата през следващите 10..
В Плевен тази вечер се провежда благотворителен концерт под надслов "Да опазим нашите деца". Събитието е в памет на 14-годишния Валентин Христов, който почина при падане от жилищен блок след употреба на вейп с наркотично вещество. Борбата срещу вейповете: Благотворителен концерт в Плевен: "Да опазим нашите деца" Специално участие в събитието..
Британският премиер Киър Стармър приветства "твърдия ангажимент на Володимир Зеленски за осигуряване на мир в Украйна" след неговата публикация в социалната мрежа Х. Киър Стармър е разговарял с Володимир Зеленски по телефона, след като украинският президент обяви, че е "време да се оправят нещата" със САЩ. Зеленски предлага "незабавно въздушно и..
"Европа трябва да обедини всички средства, за да помогне на Украйна", заяви френският премиер Франсоа Байру пред Националното събрание. "Украинците се чувстват ужасно изоставени и самотни" - каза френският премиер Франсоа Байру по време на парламентарното заседание за въпроси към правителството. "Налага се да обединим всички..
Опитите за политическа пропаганда с такъв празник – 3 март, са нежелателни и трябва да се преодолеят. И не бива политици да дават тон на подобна..
Изпитвам респект пред личността на автора на химна на България "Мила Родино" Цветан Радославов, призна в интервю пред БНР режисьорът на..
Днес е националният празник на България. Празнуваме 147 години от освобождението от османско иго след Руско-турската война от 1877-78 г...