Това мнение изрази пред БНР социологът Юрий Асланов.
Според него "основните виновници да стигнем дотук заради конституционните промени" сега са и най-големите противници на служебния кабинет "Главчев" и "може би отсега се подготвят оправдания за неизбежния по-лош резултат на ПП". По думите му в интерес на ПП-ДБ е било двата вота да бъдат проведени поотделно, защото ако европейските избори предхождаха националните, това би минимизирало щетите им на националните.
"Нито вътрешният министър, нито МВР прави изборите. МВР отговаря единствено за ограничаването на добре известни порочни практики и за охраната на изборния процес. Няма никаква роля в това да наглася резултати или да фалшифицира данни", каза Асланов и определи предстоящите избори като много трудни.
"Имаме големи различия между избирателните списъци за парламентарни и за европейски избори. Това ще създаде не само технически проблеми. Това ще ни изправи пред суматоха. На всичкото отгоре гласуваме и по смесен начин – с машини и хартиени бюлетини. Хаос в избирателните секции ще има", предупреди социологът.
Двата месеца до изборите са заредени с потенциал за скандали, които вече започнаха, в които са замесени ключови имена от ПП, а това допълнително ще променя избирателните нагласи, коментира Асланов.
Ясно е, че разговор между политиците и хората няма да има, затова и избирателната активност ще е по-ниска и от това ще се възползват "част от играчите, които са мотивирани да се докажат" – ГЕРБ, ДПС, "Възраждане", БСП, вероятно и ИТН, добави той.
Преди избори се говори всичко и много малко от него се случва след изборите, напомни Юрий Асланов, като изрази "предчувствие, че резултатът от изборите ще изненада всички и ще направи безсмислена голяма част от предизборното говорене".
"Ще спечели този, който започне разговор с хората, а не като част от разправията между политическите сили."
Тази позиция застъпи в предаването "Преди всички" политологът доц. Албена Танева, преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски".
В кризисно време популизмът има винаги повече шансове. Ако в следващите 2 месеца се снижи прагът на усещането за криза, и популизмът ще снижи резултата си, посочи тя.
"Непрекъснато се подават възможности да се нагнети още повече напрежението в обществото в предизборна ситуация. Вместо за политика, имаме повод да говорим за криминални сюжети. Някой е изключително изкусен манипулатор. Продължаваме да имаме един и същи системен проблем. Обществото укрепва и започва да става по-малко наивно", коментира доц. Танева.
Работата на служебното правителство е да продаде едни сложни избори – за национален и за европейски парламент, отбеляза преподавателят.
"Двете теми трябва да бъдат еднакво представени на нашето внимание. Колкото повече хора отидат да гласуват, толкова по-малко на сценарните екипи ще им се получи в същия мащаб това, което са замислили."
Служебното правителство трябва да разсее усещането, че изборите и МВР са двете най-свързани понятия, заяви още тя.
Двете мнения чуйте в звуковите файлове.
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
По 5000 евро е помощта за българите, които се завърнат от чужбина да живеят в България. Това само един от стимулите на програмата "Избирам България"..
Летата стават по-горещи, но дали са по-дълги, е спорно. Ако сравняваме сега летата с тези отпреди 30 години, сега температурите са с 2 градуса..
В България твърде често и по твърде много въпроси се въртим в кръг твърде много години. В съвременния стандарт за акушерска грижа е заложено тя да е..