Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пикът на активността на кърлежите за нашата страна е през месец май

Проф. Ива Христова: Вече има ухапани от кърлежи

2
Ива Христова
Снимка: БГНЕС

Активността на кърлежите се повишава през топлите месеци на годината. Въпреки, че заразяване на човек с някои инфекции след ухапване може да се случи само, ако кърлежът е заразен, то при всички случаи това не е приятно усещане.  

"Активността на кърлежите зависи от климатичните особености. Те предпочитат да не много горещо, но да не и студено време, и да има достатъчна влажност

Пикът на тяхната активност за нашата страна е през месец май, каза за БНР проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести.

"Вторият пик е през септември, макар и по-малък. Вече се затопили и имаме първите ухапани от кърлежи

Най-честото предавано с кърлежи заболяване е лаймската болест, а най-тежкото заболяване е марсилската треска

Те се предават от различни видове кърлежи и протичат по различен начин


Лаймската болест протича с характерно зачервяване, което се разширява, но седмици и месеци може да няма симптоми. Чак след месеци може да се появят оплаквания като артрит, полиневрит.

Докато при марсилската треска заболяването започва остро, с висока температура, с характерен обрив по цялото тяло, има усложнения, но всичко това се развива в рамките на първите две-три седмици и създава постоянен имунитет. Веднъж преболедували, повече няма да боледуват

Докато при лаймската болест не само, че няма имунитет, но има като че ли и някаква преекспозиция, тоест имате по-висок шанс отново да бъде заразен, поясни още за БНР проф. Ива Христова.

Тя описа какво се прави, когато забележим, че сме ухапани от кърлеж, защо е важно бързо да се извади, да се свали цял, да не се скъса и да остане в тялото на човека хуботчето, къде най-често са ухапванията, къде се развиват и размножават кърлежите, защото кърлежите падат от дърветата и това е много опасно за децата, които обичат да играят сред природата. 

Проф. Христова разказа и защо ларвите на кърлежа са незаразни и кои са най-честите заразни гостоприемници - това са например мишки, таралежи и други горски животни. 

"Веднъж обаче заразен, кърлежът остава такъв и може да зарази много хора, поясни проф. Христова. 

Тя препоръча да се ползват репеленти да се косят тревните площи, за да се избягва развитието на кърлежи. 


Още по темата в звуковия файл. 
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Мирослав Рашков

Ще съдят за тероризъм подпалвачите на пожарите във Велико Търново и Сливен

За тероризъм ще съдят подпалвачите на пожарите във Велико Търново и Сливен. Това обясни гл. комисар Мирослав Рашков, и.ф. главен секретар на МВР. Задържани са двама мъже на 33 и 41 години, криминално проявени, които умишлено са запалили пожарите съответно във Велико Търново и Сливен. Кметът на Велико Търново Даниел Панов вчера сподели..

публикувано на 28.07.25 в 10:26

Експерти: Горският сектор се нуждае от бърза реорганизация и отделяне от МЗ

Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за пример като състояние на горите в Европа и в бъдеще  те ще изпълняват все повече публични функции, свързани с тежките климатични катаклизми, заяви доц. Христо Михайлов, ректор на Лесотехническия..

публикувано на 28.07.25 в 10:22

ИПБ настоява за президентско вето върху промените в Закона за движение по пътищата

От Института за пътна безопасност настояват президентът да наложи вето върху новите промени в Закона за движение по пътищата. Според специалистите от института промените са "привидна борба за безопасност", "узаконен произвол и бизнес с глоби" и "опасен законодателен експеримент". Един от мотивите за искането за вето е  прехвърлянето на..

публикувано на 28.07.25 в 10:11

Д-р Борис Таблов: Имаме нужда от младите лекари - когато си тръгнат, ще е късно

Постепенно се натрупва гняв, защото разговорите не вървят в посоката, в която се очаква . Това заяви пред БНР д-р Борис Таблов - анестезиолог в Университетската болница в Бургас, преди днешния нов национален протест на младите лекари от инициативата "Бъдеще в България". Те призовават за подкрепа от всички съсловия в здравната система. Демонстрацията..

публикувано на 28.07.25 в 10:03

Подобрява се пожарната обстановка в Гърция

Гръцките власти съобщават за подобрена пожарна обстановка в страната. Няма активно огнище до българската граница. Днес температурите в Гърция са значително по-ниски, но продължава да духа вятър. Има подобрение на пожарната обстановка, но усилията на огнеборците продължават, поради разпръснати огнища, информират от Гражданска защита. Кметът на..

публикувано на 28.07.25 в 09:58
Университетската многопрофилна болница за активно лечение в Бургас.

15-годишно момче е в кома след падане от 5-ия етаж на хотел в Китен

15-годишно момче е в кома след като е паднало от 5-ия етаж на хотел в Китен. Детето е от Благоевградско и е било на детски лагер в хотела. Инцидентът е станал тази нощ. Момчето е прескачало от една тераса в друга, когато се е подхлъзнало и паднало, каза кметът на Китен Николай Марков. Момчето е транспортирано до бургаската болница,..

публикувано на 28.07.25 в 09:57

Над 12 000 дка засегна пожарът в Пирин

Над 12 000 декара площ засегна пожарът в Пирин, който избухна в петък вечерта и се развива предимно в горска територия. Днес в битката с огъня ще се включат хеликоптери. Вятърът променил посоката си и в момента пожарът се връща към Струмяни и Сандански - каза областният директор на пожарната Валентин Василев: "В момента фронтът се развива в..

публикувано на 28.07.25 в 09:31