Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пикът на активността на кърлежите за нашата страна е през месец май

Проф. Ива Христова: Вече има ухапани от кърлежи

2
Ива Христова
Снимка: БГНЕС

Активността на кърлежите се повишава през топлите месеци на годината. Въпреки, че заразяване на човек с някои инфекции след ухапване може да се случи само, ако кърлежът е заразен, то при всички случаи това не е приятно усещане.  

"Активността на кърлежите зависи от климатичните особености. Те предпочитат да не много горещо, но да не и студено време, и да има достатъчна влажност

Пикът на тяхната активност за нашата страна е през месец май, каза за БНР проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести.

"Вторият пик е през септември, макар и по-малък. Вече се затопили и имаме първите ухапани от кърлежи

Най-честото предавано с кърлежи заболяване е лаймската болест, а най-тежкото заболяване е марсилската треска

Те се предават от различни видове кърлежи и протичат по различен начин


Лаймската болест протича с характерно зачервяване, което се разширява, но седмици и месеци може да няма симптоми. Чак след месеци може да се появят оплаквания като артрит, полиневрит.

Докато при марсилската треска заболяването започва остро, с висока температура, с характерен обрив по цялото тяло, има усложнения, но всичко това се развива в рамките на първите две-три седмици и създава постоянен имунитет. Веднъж преболедували, повече няма да боледуват

Докато при лаймската болест не само, че няма имунитет, но има като че ли и някаква преекспозиция, тоест имате по-висок шанс отново да бъде заразен, поясни още за БНР проф. Ива Христова.

Тя описа какво се прави, когато забележим, че сме ухапани от кърлеж, защо е важно бързо да се извади, да се свали цял, да не се скъса и да остане в тялото на човека хуботчето, къде най-често са ухапванията, къде се развиват и размножават кърлежите, защото кърлежите падат от дърветата и това е много опасно за децата, които обичат да играят сред природата. 

Проф. Христова разказа и защо ларвите на кърлежа са незаразни и кои са най-честите заразни гостоприемници - това са например мишки, таралежи и други горски животни. 

"Веднъж обаче заразен, кърлежът остава такъв и може да зарази много хора, поясни проф. Христова. 

Тя препоръча да се ползват репеленти да се косят тревните площи, за да се избягва развитието на кърлежи. 


Още по темата в звуковия файл. 
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на Франция Еманюел Макрон

Франция ще признае палестинска държава

Франция ще признае палестинска държава на сесията на Общото събрание на ООН през септември, обяви френският президент Еманюел Макрон. Решението му предизвика острата реакция на Израел.  В публикацията в социалната мрежа Екс, в която съобщава намерението на Париж, Макрон публикува и писмо до палестинския лидер Махмуд Абас, в което го потвърждава...

публикувано на 25.07.25 в 02:26
Специалният пратеник на Белия дом Стив Уиткоф

САЩ прекратиха преговорите за Газа в Доха и изтеглиха екипа си

Съединените щати прекъснаха преговорите за постигане на примирие в Ивицата Газа и изтеглиха екипа си от катарската столица Доха. Причината е последният отговор на Хамас, който според специалния представител на Вашингтон Стив Уиткоф "показва липсата на желание" за напредък. Уиткоф подчерта, че сега американската страна ще обмисли алтернативни варианти..

публикувано на 25.07.25 в 02:22

Ключовите антикорупциони органи в Украйна са участвали в изготвянето на предложения от Зеленски закон

Националното антикорупционно бюро на Украйна обяви, че предложения от президента Володимир Зеленски нов закон за борба срещу корупцията възстановява всички процедурни правомощия и гарантира независимостта на бюрото, както и на Специалната антикорупционна прокуратура. Киев ще получи по-малко пари при четвъртия транш по Механизма за Украйна И..

публикувано на 24.07.25 в 21:20

ЕС и Молдова със споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за свободна търговия

ЕС и Молдова постигнаха споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за всеобхватна и задълбочена свободна търговия, в което се предвижда съществена либерализация на двустранния аграрен обмен. От страна на Съюза ще бъдат увеличени квотите за безмитен износ от Молдова на сливи, трапезно грозде, ябълки и череши. В същото време вносът на..

публикувано на 24.07.25 в 20:28

Почина легендата на кеча Хълк Хоган

Легендата на кеча Хълк Хоган е починал на 71-годишна възраст, съобщават медиите зад Океана, цитирани от БГНЕС. Хоган, роден под името Тери Джийн Болеа, е бил намерен мъртъв в дома си в Клиъруотър, Флорида тази сутрин. Според TMZ, екипите на първа помощ са се отзовали на място, след като са получили обаждане за "сърдечен удар". Парамедици и полицейски..

публикувано на 24.07.25 в 20:05

НС премахна възможността за физическо връчване на арбитражно решение

Парламентът прокара на второ четене законодателни изменения, пряко свързани с борбата срещу имотната мафия и злоупотребата с фиктивни арбитражни решения. Депутатите премахнаха възможността за физическо връчване на арбитражно решение и предвидиха създаване на регистър на арбитражите в България към министерството на правосъдието.  Промените в..

публикувано на 24.07.25 в 19:12

Окончателно: В съдебно заседание може да се участва и чрез видеоконференция

Депутатите въведоха окончателно възможността да може да се участва в съдебно заседание чрез видеоконференция. С приети на второ четене промени в Административнопроцесуалния кодекс се разширява дигитализацията на административното производство. Правосъдният министър Георги Георгиев подчерта, че важна стъпка в усилията за ускоряване на бавното..

публикувано на 24.07.25 в 19:00