Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За спорта, почивката и физическата активност в полза на нашето здраве

Доц. Красимир Ранков: Добрите взаимоотношения с хората около нас ни карат да се чувстваме здрави

2
Доц. Красимир Ранков, ръководител на Катедра физиология и биохимия в Националната спортна академия
Снимка: Мая Данчева

Кои са факторите, които влошават здравето и как да наблегнем на физическата култура, спорта и почивката? 

"По критериите на СЗО за здраве говори не само, когато нямаме болести, а и когато имаме пълното усещането за физическо, социално, емоционално и духовно здраве, разказа в "Нощен Хоризонт" доц. Красимир Ранков, ръководител на Катедра физиология и биохимия в Националната спортна академия.

"И тъй като ние сме индивиди, разтворени в социума, добрите взаимоотношения с хората около нас ни карат да се чувстваме здрави, допълни доц. Ранков.

Наднорменото тегло и затлъстяването в света достигат пандемични размери. И ако се разграничаваме от останалите европейци и американците и отказваме да признаем, че носим със себе си лоши навици за хранене и повече килограми, то проблемът е изцяло за сметка на нашето здраве

В България не са никак малко спортните центрове и фитнес залите, в които може да бъде направена корекция на теглото без изтощителни диети, а систематично и последователно. Хубавото е, че тези места се посещават от хора на всякаква възраст, но не са малко и тези, на които физическите усилия се струват невъзможни. 

"Ние в академията се занимаваме не само със спортуващи студенти, но и наши възпитаници са много кинезитерапевти, медицински сестри вече. Така че при нас това е едно уникално място, което успява да обгради човешкото здраве и откъм превенцията, тоест какво да правим, за да бъдем здрави, но и от гледна точка на влошеното здраве - какво да направим, за да върнем здравето към нормата, да върнем благополучието. 

 Нашите студенти се учат да се съобразяват с моментното състояние на човека пред тях, да могат да изберат правилното движение, което да му предпишат, защото най-вече с това се занимаваме и то да бъде с правилната дозировка, каза още доц. Ранков.

"Как да бъдем сутрин бодри - дадем ли си достатъчно време, за да се наспим, няма как сутринта да не сме бодри! Добре е да се съобразим какъв тип сме, дали сме сова или бухал, да си направим сутрин една лека гимнастика, да си изпием кафето, да се раздвижим, да усетим ведрината на утрото - това е незаменимо. 

Тялото ни има нужда от всичко - то има нужда от храна, сън, движение. Правилно хранене, правилно движение и достатъчен сън. 

Най-неглижираното в нашето общество е нуждата ни от движение, това казвам и на моите студенти - човек е силно изразено двигателно същество, а съвременният свят много грубо ограбва от нас нашата вродена нужда да се движим, затова и затлъстяването, високото кръвно, стреса, поясни доц. Ранков.

"От какво получаваме стрес - не от това, което правим, а от това, което знаем, че трябва да правим - а не го правим!, това е хубава мисъл на един автор, добави преподавателят в Катедра физиология и биохимия в Националната спортна академия.


Още по темата в звуковия файл. 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

На 1 октомври ще има тест на системата за ранно предупреждение в София

На 1 октомври ще се проведе тест на Националната система за ранно предупреждение и оповестяване на населението на територията на Столичната община.  Тестът ще започне от 11:00 ч. Целта на проверка е техническото състояние на Системата и обучение на населението за разпознаване на оповестителния сигнал.

публикувано на 29.09.25 в 16:06
Свилен Спасов

Свилен Спасов: Подбирам книгите в съответствие с проблемите, ако може да помогнат в ориентацията ни

Поредицата "Власт и отговорност" се завръща с премиерата на "Епохата на революциите" на Фарийд Закария  на 2 октомври т. г. от 18.30 часа в Литературен клуб "Перото" в НДК. На премиерата на 13-ото заглавие от поредицата ще присъства и премиерът на България от 1997 до 2001 г. Иван Костов, който ще разкаже за впечатленията си от книгата..

публикувано на 29.09.25 в 16:05
Илюстративно изображение.

НОИ: 833 хиляди, или 22,6% от осигурените, са ползвали болнични през първото полугодие

22,6% от осигурените за общо заболяване и майчинство са получили обезщетения за болест през първите 6 месеца на годината - отчете Националният осигурителен институт. 524 204 000 лева са платените средства към правоимащи. Най честата диагноза, за която е плащано, е "Вирусна инфекция - неуточнена" - в 11,6% от случаите, за която болничният е с..

публикувано на 29.09.25 в 16:01

МВнР: Изборите в Молдова потвърждават европейското бъдеще на страната

Недвусмислените резултати от парламентарните избори в Молдова допълнително потвърждават европейското бъдеще на страната, което България твърдо и последователно подкрепя, заявиха от Министерството на външните работи (МВнР) в социалната мрежа Екс. Проевропейската Партия на действието и солидарността печели изборите в Молдова Ангажиментът на..

публикувано на 29.09.25 в 15:52

Извънредно заседание на СОС за изслушване на ръководството на "Топлофикация София“

Председателят на Столичния общински съвет Цветомир Петров свиква извънредно заседание в петък, 03 октомври, от 10 часа.  Дневният ред е с една-единствена точка – изслушване на изпълнителния директор на "Топлофикация София" ЕАД Петър Петров и председателя на УС на "Топлофикация София" Милена Ценова за необходимостта от удължаване на договора за доставка..

публикувано на 29.09.25 в 15:37
Доц. Красимира Христова

Грижата за двете сърца – на бременната жена и на бъдещото бебе

Грижата за двете сърца – на бременната жена и на бъдещото бебе – ще бъде основна тема на започваща след малко лекция на кардиологът доц. Красимира Христова. Тя ще се проведе в университетската болница Майчин дом и е първото събитие с бъдещи майки, част от кампанията "Без компромиси", насочена към превенция на тютюнопушенето и употребата на..

публикувано на 29.09.25 в 15:26
Президентът на САЩ Доналд Тръмп (вляво) и премиерът на Израел Бенямин Нетаняху - архивна снимка от 2017 година

В очакване на срещата Тръмп - Нетаняху

Тази вечер в Белия дом американският президент Доналд Тръмп ще приеме израелския премиер Бенямин Нетаняху на фона на заявки за сериозен напредък към прекратяването на огъня в ивицата Газа.  След като през миналата седмица няколко западни страни признаха палестинската независимост и САЩ останаха единствената постоянна членка на Съвета за сигурност на ООН,..

публикувано на 29.09.25 в 15:18