Има сериозен проблем с назначаването на Мария Павлова за служебен министър на правосъдието. Това заяви пред БНР адвокат Емил Георгиев, "Правосъдие за всеки".
Преди това тя беше заместник на главния прокурор.
"Титуляр е за втори път в служебно правителство, беше и заместник-министър. Сякаш е абонирана за поста.
В момента тя е заместник – главен прокурор. Беше предложена от господин Сарафов. Тя е негово острие.
Министерството на правосъдието сега би трябвало да допридвижи проекта за нов Закон за съдебната власт, посочи още Георгиев, но изрази съмнение, че това ще се случи. Той посочи, че "се съмнява в реформаторски хъс" на Мария Павлова. Постави под въпрос и "личностния й интегритет".
"Дори имам опасения, че законът може да бъде съществено осакатен, докато се приеме".
Емил Георгиев все пак отчете, че успешно е преминал първият тест за съставяне на служебно правителство по нова формула.
"Това е добра атестация. Тества се едно от измененията в Конституцията. При сформирането на служебния кабинет вече президентът няма пълната самостоятелност да избере състава. Той трябва да го направи от списък. Господин Главчев прие да бъде служебен премиер, намери се и състав да кабинета, който беше одобрен от парламента.
Преди президентът назначаваше служебния кабинет и едновременно с това разпускаше НС. Сега НС продължава да действа до избирането на ново. Само в срока на предизборна кампания то няма да заседава.
Основен мотив за тези изменения беше да се възпрепятства поетапното налагане на един вид полупрезидентска или изцяло президентска република в определени периоди".
Адвокатът одобрява подаването на сигнал от бившия премиер Денков срещу Сарафов до специалния прокурор Даниела Талева.
"Трябваше да го направи. До него беше достигнал писмен доклад.
Прекалено големи надежди се възлагат на "ад хок" прокурора Талева. За момента тя прие, че не са налични достатъчно данни, за да се образува досъдебно производство. Да видим сега как ще бъде".
Георгиев коментира и изтеклите снимки в последните дни.
"Върнахме се към едни години, в които контролираният теч на информация, която всъщност е следствена тайна, поставена в определен контекст от определени представители на бизнес сектор, които се намира на границата на журналистиката, моделира общественото мнение и се насажда представата, че нещо не е съвсем наред. Самият и.д. главен прокурор Борислав Сарафов, когато пое поста, каза че ще скъса с тази практика, но няма да спази това свое обещание.
Това съдържание го има достатъчно отдавна. То се появи сега, когато се счупи сглобката. Таймингът е важен".
Адвокатът анализира вероятността да бъде повдигнато обвинение на бившия главен секретар Живко Коцев.
"Той в момента е само свидетел, но честа практика е един свидетел да бъде привлечен като обвиняем.
Интересно е дали в хода на разследването, което "ад хок" прокурор Талева следва да осъществи спрямо и.д главен прокурор Сарафов, ще излезе информация за срещата с Живко Коцев.
Много често прокурорите не взимат своите решения на база на вътрешно убеждение, а на базата на разни срещи и формати.
Трябва да има добър климат на сътрудничество между прокуратурата и МВР. Възможно е да е натрупано напрежение между тях. Но не изключвам в ход да е и някаква политическа заръка по отстраняването на Живко Коцев".
Георгиев отправи критика към кабинета "Денков- Габриел", че не е придвижен изборът на Антикорупционна комисия.
"Законът вече е действащ. Допускам, че не е станало, защото не са имали политическа договорка".
Той смята, че работата на парламентарната комисия за Нотариуса едва ли ще може да завърши с нещо смислено.
"Скандалът около Живко Коцев и около шефката на митниците идва в голяма степен, за да замъгли постигнатото до момента от тази анкетна комисия".
"Като гледам кой е вътрешен министър, че е същото ръководство на ДАНС, че министър на електронното управление е човек, който не е известен с особен интегритет към провеждане на честни избори, а ЦИК си е все тая, не съм оптимист, че имаме всички институционални предпоставки за провеждане на честни избори, които да бъдат възприети от обществото като такива", посочи още адвокат Георгиев в предаването "Нещо повече".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
73-годишна българка е арестувана в Солун за телефонна измама. Издирват се още участници в престъпната мрежа. Полицията е арестувала българката с парите, получени от измамената гръцка гражданка. Използван е познатият сценарий за измама - че детето на гъркинята е пострадало при автомобилна катастрофа и са необходими пари за операция...
Британски полицаи извършиха контролирана експлозия близо до посолството на САЩ в Южен Лондон след откриването на подозрителен пакет, съобщиха Ройтерс и Би Би Си. От лондонската полиция излязоха с изявление, че "могат да потвърдят, че чутият в района силен взрив е контролирана експлозия, извършена от екип сапьори". Районът на американското..
Русия е доставила на Северна Корея един милион барела петрол допълнително през тази година. Това показват сателитни изображения, анализирани от британска изследователска група. Петролът е плащане за оръжията и войските, които Пхенян изпрати на Москва, за да разпали войната в Украйна, казаха водещи експерти и външният министър на Обединеното..
Депутатите дебатират преди поредния - пети опит, за избор на председател на Народното събрание. Днес е рекордният - 12-и ден на първото заседание на 51-вия парламент. Депутатите за пети път ще опитат да изберат председател Докато не бъде избран председател - нито парламентът може да заработи, нито държавният глава може да започне консултации..
Интересът към учителската професия се засилва и се увеличава броят на студентите, които избират да учат педагогически специалности. Това коментира за БНР професор Маринела Михова, декан на Педагогическия факултет на Великотърновския университет. Най-големият факултет на светогорската Алма Матер в старопрестолния град чества днес 40 години от своето..
Гръцките власти иззеха от пазарите слънчогледово олио, оцветено като зехтин, с опасни за здравето оцветители. Няма информация част от този зехтин да е стигнал и до българския пазар. Засега гръцките власти информират само за продажба на техния пазар , уточни кореспондентът на БНР в Гърция Катя Пеева. Тя допълни, че е открита и лаборатория, в..
"БСП - Обединена левица" изпрати писмо до пет парламентарно представени политически сили в 51-вото Народно събрание, с което канят на разговори за формиране на надпартийно мнозинство, което да излъчи председател на парламента. Писмото за разговори е изпратено до представителите на "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ), "Възраждан"“,..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..