Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Видът е уникален за страната ни, отглежда се устойчиво

Източнобалканската свиня е пред изчезване

Радостина Донева: Това е риск, за който говорим още преди африканската чума

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Породата източнобалканска свиня – уникална за страната ни и създавала поминък за поколения българи, е пред изчезване.

Единствените оцелели 2 стада са във Варненско и Бургаско. В Бургаско е собственост на държавата, във Варненско – на частен стопанин, общо около 250 животни.

"Това е риск, за който говорим още преди настъпването на африканската чума", пояснява пред БНР Радостина Донева, председател на Асоциацията за развъждане и съхранение на източнобалканската свиня. Асоциацията контролира само чистопородните животни, които имат сертификати за произход.

Като генотипна характеристика породата е уникален за страната ни вид. Отглежда се по устойчив начин – при пасищни условия, по традиционния начин, без допълнителни разходи за отопление и електричество, месото е с добри качества. Източнобалканската свиня издържа на много ниски температури, разказва Радостина Донева.

"Счупена е цялата агрохранителна верига в добива на каквато и да е продукция от източнобалканска свиня", подчертава тя.

В районите, в които това животно се е отглеждало традиционно – в Източна България, най-благоприятните местообитания са държавни или общински горски терени, частни няма.

Допреди настъпването на африканската чума стопаните са наемали общински или държавни терени, които обаче не са имали право да ограждат, каквото изискване било въведено след това заради заразата.

В сила са нормативни промени, свързани с местообитанията и кланиците, които досега са затруднявали отглеждането на този вид животни.

Дава се възможност в изключителни случаи, извън района, предвиден в наредбата, източнобалкански свине да се отглеждат и в обекти извън обичайния ареал.

Ще промени ли това картината – слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
арх. Петър Диков

Главният архитект вече ще е само администратор, няма да отговаря за развитието на София

"Донякъде се обезсмисли този конкурс за главен архитект, след като със заповед на кмета – правомощията за тази длъжност бяха сведени от 54 на 6".  Това обясни пред БНР арх. Петър Диков, председател на Съюза на архитектите. Арх. Богдана Панайотова е преминала успешно последния етап на конкурса за главен архитект на София Архитект Богдана..

публикувано на 08.04.25 в 14:50

Стопани в Сливенско: Очакваме помощ от държавата, застраховките важат след 20 април

Близо 80% от насажденията с праскови, сливи и череши в Сливенско са унищожени от минусовите температури през последните дни. Единствените мерки срещу студа са огнища със запалена слама, която с дима си допринася за температурна разлика.  Днес сливенското поле с овощни насаждения беше в дим с надежда да се спаси част от реколтата. Стопаните..

публикувано на 08.04.25 в 14:31

21-годишен мъж е с отнета книжка след рисково шофиране в София

21-годишен мъж е с отнета книжка след рисково шофиране по столичен булевард.  Проверката е станала факт след излъчване на видеоклип с действията. При явяването му в полицията е станало ясно, че към момента той е неправоспособен, отнети са му всички контролни точки. Полицаите са прекратили и регистрацията на автомобила. 

публикувано на 08.04.25 в 14:26
Иван Шишков

Арх. Иван Шишков: Проблемът е толкова голям, че АПИ нямат правилен ход

Проблемът е толкова голям, че АПИ нямат правилен ход . Такова мнение изрази пред БНР а рх. Иван Шишков, бивш регионален министър, след като темата за състоянието на пътищата у нас отново стана обект на обществено внимание заради смъртта на 12-годишната Сияна, която загина в тежка катастрофа. Председателят на АПИ Йордан Вълчев е разпитан като..

публикувано на 08.04.25 в 14:00

В Смолян раздадоха безплатно фиданки по повод Седмицата на гората

Южноцентралното държавно предприятие в Смолян раздаде безплатно фиданки по повод Седмицата на гората.  Тази година се навършват 100 години от първото отбелязване на Седмицата на гората, която стартира през 1925 година като Празник на залесяването. Мотото, под което ще премине честването на юбилея, е ”Век от вечността в създаване, опазване и грижа!“...

публикувано на 08.04.25 в 13:56
Отляво надясно - Галя Димитрова, заместник-министър на финансите, министър-председателят Росен Желязков и министърът на финансите Теменужка Петкова

Премиерът се срещна с шефове от приходните агенции

Пълната подкрепа на правителството за работата на приходните агенции изрази министър-председателят Росен Желязков по време на днешната работна среща на тема "Бюджет 2025: План и мерки за изпълнение на приходите".  В срещата участваха министърът на финансите Теменужка Петкова, зам.-министрите на финансите Кирил Ананиев, Методи Методиев и Галя..

публикувано на 08.04.25 в 13:44
Симеон Дянков

Симеон Дянков: Трябва ни още по-стабилна коалиция, може и да не влезем в еврозоната от 2026 г.

В еврозоната България може да влезе на 1 януари 2026 г. или началото на 2027 г. Средата на годината никога не е ставало и никога няма да стане, защото банковата система трябва да се преформатира 2 пъти за година, а това е скъпо. Може да влезем на 1 януари 2026 г. или 1 януари 2027, ако дотогава изпълняваме критериите, може и да е по-нататък,..

публикувано на 08.04.25 в 13:38