Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Елена Йончева: Държавите на първа линия са първите печеливши от новата миграционна политика

| Интервю
Елена Йончева
Снимка: Савина Спасова

Държавите на първа линия ще бъдат първите печеливши от новата миграционна политика.

Това мнение изрази в интервю за БНР евродепутатът Елена Йончева.

Най-после ще бъдат заменени сегашните правила на неработещия Дъблински регламент, който хвърля цялата тежест върху държавите на първа линия, отбеляза тя във връзка с новоприетите правила за миграцията в ЕС.

"Това не е перфектен механизъм. Той ще заработи след 2 години. Ще бъде трудно, но това е добра основа, която ще ни помогне Европа да престане да бъде разграден двор."

Държавите във вътрешността на ЕС не са изложени на риска на държавите от първа линия. Те предпочитат всички нелегални мигранти да остават в държавите на първа линия – за тях това е много по-удобно пред техните собствени избиратели, но това не е честно и справедливо, коментира Йончева в предаването "Преди всички", като определи този спорен въпрос като "голямата битка". По думите ѝ, по новите правила отговорността ще бъде разпределена.

От минимум 30 000 души, които ще бъдат приемани и разпределяни годишно в ЕС, ако някоя държава не иска да реализира своята "квота" от този брой, то тя ще плаща на друга държава, която би ги приела, поясни евродепутатът. Според Йончева това не означава, че някоя държава ще плаща например на България, "за да оставим тези мигранти при себе си".

Вече ще има засилен и ясен механизъм за връщане на нелегалните мигранти към т. нар. сигурни държави – ще има изготвен списък с такива държави, в които няма военни конфликти и тези мигранти ще бъдат връщани обратно по ускорена процедура. Освен това ще бъдат въведени и "сигурни зони" - райони, където мигрантите ще могат да се връщат, въпреки че може самата държава като цяло да е несигурна, посочи Елена Йончева.

Съпротива имаше и от двете страни – крайната левица и крайнодесния център, уточни тя относно новоприетите правила за убежището и миграцията.

ЕС няма никакви инициативи, които да позволят началото на преговорен процес, заяви още евродепутатът по темата с войната в Украйна.

След евроизборите на 9 юни Йончева очаква "малко намаление в състава на двете основни политически групи – ЕНП и ПЕС и вероятно увеличение в спектъра на по-крайната левица и десница".

"Аз се надявам т.нар. партии на мира, които се опитват да търсят политическо решение, да предлагат политически инициативи за решаване на този конфликт, техните гласове да бъдат мнозинство в Европейския парламент. Това е много важно, защото ЕП е много висока трибуна, която може да промени политиката на Брюксел."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фериботи на пристанището в Дувър, Великобритания, архив, 2022 г.

470 млн. паунда годишно за гранични проверки след Брекзит на Острова

Граничните проверки след Брекзит ще струват на бизнеса в Обединеното кралство милиона 470 милиона паунда годишно, се казва в доклад на Сметната палата. Правителственият орган за наблюдение на обществените разходи посочва, че плановете за въвеждане на гранични проверки на стоки, идващи от ЕС, са изправени пред големи проблеми, включително..

публикувано на 20.05.24 в 09:42

Форум за сеизмично инженерство организира УАСГ

Университетът по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) чрез Националния център по сеизмично инженерство организира международен форум за актуални проблеми на сеизмичното инженерство, който започва в 13:30 ч. в столицата. Форумът включва научен семинар, научна конференция, национална дискусия и популярни образователни беседи с ученици от..

публикувано на 20.05.24 в 09:42

Адв. Мария Петрова: Строежът на Национална детска болница се превръща в сагата с магистралите

Държавата дълги години използваше детското здравеопазване като  нещо, което съществува, но не в най-добрата му форма и с годините имаме по-малко лекари педиатри, по-малко лекари в детски специалности като кардиология, неврология и по-малко сестри. И всички тези недъзи са допуснати от държавата, и тя се пуска по инерция и чака решение. А то..

публикувано на 20.05.24 в 09:31

80 млн. лв. отпусна кабинетът за повишаване на заплатите в университетите

​ Близо 80 милиона лева допълнително за възнагражденията в държавните висши училища осигурява служебният кабинет. Двете постановления за отпускане на средствата, за които премиерът Димитър Главчев пое ангажимент през изминалата седмица пред Съвета на ректорите и синдикатите, са вече приети от служебният кабинет, информират от правителствената..

публикувано на 20.05.24 в 09:17
АЕЦ Запорожие

"Грийнпийс" осъжда руските планове за рестартиране на Запорожката АЕЦ

От "Грийнпийс" обявиха, че категорично осъждат плановете на руската държавна ядрена компания "Росатом" и на руското правителство за рестартиране на ядрените реактори на атомната централа в Запорожие. Сред плановете е и изграждане на голяма помпена станция, която да доставя вода на атомната централа, тъй като от близо година - след..

публикувано на 20.05.24 в 09:09
Снимката е илюстративна

Ангел Стойков, Студентски съвети: Няма как да не застанем зад преподавателите!

Няма как да не застанем зад преподавателската общност, ако не бъдат предоставени обещаните средства. Това заяви пред БНР Ангел Стойков, Национално предствителство на студентските съвети. "Осъзнаваме важността на преподавателската дейност. Надяваме се да има разбиране от страна на правителството.  В тях са включени и средствата за докторантските..

публикувано на 20.05.24 в 09:02
Лиляна Вълчева

Проф. Л. Вълчева, "Висше образование" към КНСБ: Не може по време на успешни преговори да правиш протести

" Ние сме за отлагане на протестните действия. Не може по време на успешни преговори да правиш протести". Това заяви пред БНР  проф. Лиляна Вълчева, председател на синдикат "Висше образование" към КНСБ. Университетите обаче заплашват да бламират новата учебна година, ако в следващия парламент политиците не поставят акцент върху висшето..

публикувано на 20.05.24 в 08:50