Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Пенчо Пенчев: България може да просперира или да се провали и с лев, и с евро

| Интервю
Снимка: БГНЕС

"България може да се провали и с лев, и с евро. България може да просперира и с лев, и с евро". 

Това заяви пред БНР проф. Пенчо Пенчев от УНСС и призова въпросът да бъде обсъден експертно

Когато е приет българският лев, той не е приет след референдум, а е приет с един закон на Народното събрание, припомни той и добави, че тогава политиците са били "малко по-скромни" и не всеки е говорил "на едро, с някаква политически пропагандна цел в едната или другата посока".

"Не е задължително в тази ожесточена дискусия да се вкарва публично мнение, което се води не от рационални мотиви, а от емоции, а емоцията не е добър съветник. В повечето дебати, които слушаме във връзка с лева и еврото, имаме едно развихряне на страхове, които имат определени политически цели. Трябва да се погледне спокойно и рационално", коментира проф. Пенчев в интервю за предаването "Хоризонт до обед".

По думите му за да има икономически успех, на първо място стои трудът, честността, доброто институционално функциониране, свободният пазар, а след това идват всички други фактори. 


В рамките на университетската седмица на книгата, която се провежда в УНСС, проф. Пенчо Пенчев представи своята нова книга "Стопанска България 1879 - 2008". Пред БНР авторът подчерта, че в книгата няма носталгия по отдавна отишли си времена

"Когато работих върху стопанското минало на България, изхождам от една максима на Левски, който казва, че за да си богат, за да вървим напред, трябва да си кажем кривиците. Разходката из стопанското минало на България показва, че такива кривици има, че малко трудно си учим уроците от миналото, че не винаги разбираме кой е правилният урок от миналото. Основните изводи са лесни за разбиране, но много трудни за прилагане. Един от класическите изводи, до които достигнах, е, че честността и взаимното доверие са много добра основа за икономически просперитет, само че не винаги ги има. И в миналото ни, независимо от формата на управление, независимо от политическите промени, честността и взаимното доверие са дефицитна стока", разказа той.

По думите му финансовите проблеми, проблемите с публичните финанси и малко безотговорното харчене на обществени пари не са привилегия само на социалистическия режим. Лековатото отношение към публичните финанси, харченето с широка ръка и понякога политически мотивираното харчене е типично за българските държавни финанси още от времето след Освобождението, подчерта проф. Пенчев и добави със съжаление, че имаме трайни корени в това отношение.

Цялото интервю на Спас Крайнин с проф. Пенчо Пенчев в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министър Красимир Вълчев на заседанието на Комисията по образованието и науката в НС - 5 февруари 2025 г.

Утре ще се обсъжда предложението за увеличение на учителските заплати с 15% от 1 март

Министърът на образованието Красимир Вълчев съобщи, че утре ще бъде обсъдено новото предложението на синдикатите за увеличение на  учителските заплати с 15% от 1 март, вместо с 12,8% от 1 януари. Според колективния трудов договор педагозите трябва да получават по 125% от средната брутна заплата за страната. Пред  депутатите от ресорната..

публикувано на 05.02.25 в 17:24
Проф. Вихра Миланова

Проф. Вихра Миланова: Задължително лечение на хора с психични заболявания, без да нарушава автономията им

Както обикновено става, говорим за инциденти, след като те са се случили, а не превантивно . Това каза пред БНР проф. Вихра Миланова, началник на Клиниката по психиатрия в УМБАЛ "Александровска", в коментар на случая, при който млада жена с психично заболяване нападна с нож трима души на бул. "Витоша" в София. "Много малко се говори за..

публикувано на 05.02.25 в 17:01

Връх в Рила вече носи името на кюстендилския алпинист Людмил Янков

Четвъртият по височина връх в Рила, наричан от туристите досега - Безименният, вече ще носи името на кюстендилския алпинист Людмил Янков.  Президентът Румен Радев е подписал Указ №11, който вече е обнародван в Държавен вестник, за именуването на високия 2 792 м връх, намиращ се на около 300 м от най-високия връх на Балканите - Мусала...

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Рая Назарян: Парламентът трябва да избере над 90 души в регулаторни и други органи

Парламентарната комисия по конституционни и правни въпроси прие правилата за условията и реда за предлагане на кандидати и избор на съдия в Конституционния съд, членове на Висшия съдебен съвет от квотата на Народното събрание, както и за главен инспектор и инспектори в Инспектората към Висшия съдебен съвет. След като и останалите ресорни комисии приемат..

публикувано на 05.02.25 в 16:59

Задържаха жена, заплашвала с нож лекари и пациенти на поликлиниката в Търново

Полицията във Велико Търново задържа жена с нож, която е буйствала и заплашвала лекари и пациенти по коридорите на поликлиниката в центъра на града. Няма пострадали, съобщи за БНР говорителят на Областната дирекция на МВР Мариана Христова: "Получен е сигнал от лекари в поликлиниката, че в сградата има жена, която крещи и се разхожда с нож в..

публикувано на 05.02.25 в 16:35

Отпадъци горят в столичния квартал "Христо Ботев"

Отпадъци горят в столичния квартал "Христо Ботев".  От пожарната служба уточниха, че няма данни за пострадали хора. Вероятно сред горящите отпадъци има и автомобилни гуми. На място са изпратени екипи на пожарната. 

публикувано на 05.02.25 в 16:12

"Грижа в дома" и "Топъл обяд" ще продължат да се изпълняват

Две от най-популярните социални програми - "Грижа в дома" и "Топъл обяд", ще продължат да се изпълняват и през тази година. В това увери социалният министър Борислав Гуцанов пред ресорната парламентарна комисия.  За целта ще са необходими общо около 440 милиона лева.  Министър Гуцанов посочи, че са установени отклонения в изпълнението на програмата..

публикувано на 05.02.25 в 16:10