60-то юбилейно издание на Венецианското биенале, което се провежда на две години, започва през следващия уикенд. Идната сряда /17 април/ ще е предварителното откриване. Мотото тази година е "Чужденци навсякъде", а във фокуса на Венецианското биенале попадат темите за миграцията, изгнанието и "чуждестранния произход".
"Съседите" е името на проекта, с който България ще се представи.
Той представлява мултимедийна и интерактивна инсталация, която изважда на показ спомените на оцелелите от политическото насилие на комунистическия режим в България, пресъздава частично домовете на оцелелите. В тези лични пространства са поставени интервютата, водени от авторите на проекта, както и теренни аудио и видео записи и предмети от локациите на два от лагерите край Ловеч и Белене. Затова инсталацията се състои от три стаи - всекидневна, спалня и кухня. В хола ще чуем разказите на говорещите. В спалнята - на тези, които за първи път се осмеляват да споделят историята си. А в кухнята са само въздишките на нямащите възможност да свидетелстват.
Проектът е базиран на 20-годишна изследователска дейност и 8 - годишно сътрудничество между тримата автори, работа с различни архиви и интервюта с оцелели, но тормозени от режима.
"Съседите" вече е показван в Софийската градска художествена галерия в края на 2022-ра, както и в Торонто и Принстън, но за изложбеното пространство на Венецианското биенале той е допълнен и адаптиран за Зала "Тициан" в Centro Culturale Don Orione Artigianelli, която е близо до Моста на Академията във Венеция.
"Съседите" беше избран измежду 17 проекта в националния конкурс, обявен от Министерство на културата, а победителят е определен от 7-членно жури от български творци и изкуствоведи с председател проф. д-р Венелин Шурелов. Той отличи способността на авторите да комуникират:
"Това е много важно за подобен тип проекти. Да комуникират едни много сложни и противоречиви теми. На много нива показват едно ниво на задълбоченост, което ги отличи от всички останали.
Институционализирането на политическото насилие опира до едни лични съдби. Техният деликатен поглед към разказа на жертвите на тези травматични събития са впечатляващ".
Страната ни участва за трети пореден път и общо 11 - ти в историята на Венецианското биенале, чието първо издание е през далечната 1895-та година. Нашият павилион се организира от Министерството на културата, а комисар е Надежда Джакова, директор на Музея за съвременно изкуство към Националната художествена галерия:
"Интересът към това участие е много голям. Всеки път е различно и специално.
Насоката е за социално ангажирани проекти".
Куратор на българския проект "Съседите" е Васил Владимиров:
"Ние сме в някакво качество винаги чужденци. Не е правилно темата да се разбира само географски. Чужденци могат да бъдат хора с различни идентичности. Говорим за чужденци, обявени за такива в собствената си държава".
Автори на българския проект са визуалният артист, писател и изследовател Красимира Буцева от Университета по изкуства в Лондон, историкът проф. Лилия Топузова от Университета на Торонто и докторантът по история на науката в Принстънския университет Джулиан Шехирян. Красимира Буцева стартира своята работа по темата през 2016 година:
"Самата инсталация представлява части от домовета на оцелелите. Ще влезете в един дом и не само ще чувате гласове, но има и различни неща, които създават присъствие. Гласове разказват за травмата и за едно човешко преживяване".
Венецианското биенале ще продължи до 24 ноември.
60-ото Венецианско биенале за изкуство ще се проведе от 20 април до 24 ноември 2024 (предварително откриване на 17, 18 и 19 април), с куратор Адриано Педроза под мотото Stranieri Ovunque – „Чужденци навсякъде“. Фокусът на изданието са темите за миграцията, изгнанието и „чуждестранния произход“.
Българският проект
Проектът „Съседите“ с куратор Васил Владимиров и автори Лилия Топузова, Красимира Буцева и Джулиан Шехирян ще представи България на 60-ото издание на Венецианско биенале за изкуство. То ще се проведе от 20 април до 24 ноември 2024 (предварително откриване на 17, 18 и 19 април) под мотото Stranieri Ovunque –„Чужденци навсякъде“. Фокусът на изданието са темите за миграцията, изгнанието и „чуждестранния произход“. През 2024г. е единадесетото национално участие на България (първото е през 1910, следват представяния през 1942, 1948, 1964, 1993, 1999, 2007, 2011, 2019 и 2022) и ще се реализира в експозиционното пространство Зала „Тициан“ (Sala Tiziano) в Centro Culturale Don Orione Artigianelli, близо до Моста на Академията.
Авторите
Красимира Буцева е визуален артист, изследовател и писател, живее между София и Лондон. Красимира е старши лектор в Лондонския колеж по комуникации, част от Университета по изкуства в Лондон
Лилия Топузова е професор по история в Университета на Торонто (University of Toronto). Тя е историк и режисьор, чиято работа е разположена между историята и паметта, особено във връзка с политическото насилие, мълчанието и травмата.
Джулиан Шехирян е мултимедиен артист, изследовател и писател, който живее между Филаделфия, САЩ, и София. Той е докторант по история на науката в Принстънския университет (Princeton University). В своята художествена практика Джулиан създава сайт-спесифик и пространствени мултимедийни инсталации, които използват архитектурни пространства, предмети и обекти чрез артистични намеси, видео, звук и експериментални технологии.
Васил Владимиров е завършил бакалавърска степен по модерна история и политика в Royal Holloway, University of London и магистратура по политическа социология в London School of Economics and Political Science. Неговата практика като куратор е на границата между изкуството, политиката и историята. Работи като куратор и координатор на художествената програма в арт пространството КО-ОП в София, като същевременно работи и на свободна практика. Широкото му участие в художествената сцена включва длъжности на гост-куратор на утвърдени фестивали като „Месец на фотографията“ в Братислава и Международни фотографски срещи в Пловдив. От 2021 е директор на ФИГ – фестивал, посветен на илюстрацията и графиката в София.
Д-р Надежда Джакова е комисар за националното участие на Република България в 60-ата международна художествена изложба на Венецианското биенале през 2024. Завежда филиал Софийски арсенал – Музей за съвременно изкуство към Националната галерия.
Изкуствовед, куратор и критик. Реализирала е над сто изложби, като е основен инициатор на проектите „Автобиография“, „Театър в музея“, „Пространство-публика“. Изнасяла е лекции за съвременно изкуство в България, Германия, Великобритания, Русия и Китай. Гост-лектор в УАСГ и НБУ. Член на Международната асоциация на арт критиците AICA.
Поредицата от културни изяви с европейско участие "Музика под рилското небе" започват от понеделник, 4 август, обявиха от Общината в Рила. Инициативата е отпреди повече от 10 години на преподавателката по пиано в Музикалната академия в София Даниела Дикова и фондация "Арденца". Ще има концерти и срещи с местни изпълнители във всичките села на общината..
Общината в Кюстендил след повече от 40 години чакане, направи голям жест към задругата на местните занаятчии - стари и модерни. С решение на съветниците на гилдията беше предоставена срещу символичен наем известната Лекарска къща в центъра на града за техен дом, за център на Регионалната занаятчийска камара. Кокетният комплекс с хубав двор и..
В свят, в който вниманието се измерва в секунди, а изкуството често отстъпва пред алгоритмите, има хора, които упорито се връщат към корените, за да ги извадят на светло с нов глас. Един от тях е Тодор Василев — професионален музикант, артист по душа и съвременен интерпретатор на българската класическа литература. В своя проект "Шепот..
Веселин Маринов за пръв път ще участва в едно от големите летни събития в България – фестивала "Сцена на върховете" на Белоградчишките скали. "Обичам Белоградчишките скали. Това е място, което ме кара да се чувствам по-различно", сподели изпълнителят пред БНР. Той ще зарадва и публиката на фестивала в Балчик на 8 септември. "Не..
Българската писателка Стефка Станчева издаде най-новата си книга. Тя носи ефирното заглавие "Мигът на Дора". Слоганът на романа е "Златна Добруджа през погледа на Дора Габе", и е втората книга от трилогия, започнала с вълнуващия роман "Добруджанският феникс". Книгата ще има специални представяния из България на 5 август в Добрич, на 12 август..
Сила ми дава вярата в човешката природа, че все пак е добра. Това казва един по-малко известен, но много интересен поет. Ангел Дюлгеров пише поезия от десетилетия, но едва от тази година се престраши да издаде стихосбирка. Авторът от Перник казва, че най-трудно се пише за Родината. Но и поставя въпроса - дали човекът ще се чувства добре с "брат..
Световноизвестният танцов артист Зия Азази ще зарадва отново публиката в София. Сцената на "Топлоцентрала" ще се превърне в пространство за трансформация от 29-ти до 31-ви юли , когато Азази ще се изяви с две от най-емблематичните си солови изпълнения. "Искам да покажа своите собствени търсения, страданието, освобождението, насладата от..
Партиите се готвят отрано за президентските избори, защото те предполагат стратегическа маневра. Това обясни пред БНР социологът Андрей Райчев...
Ново повишение на температурите започва в края на седмицата . Това обясни пред БНР синоптикът Анастасия Стойчева. "От петък нататък". Циклон във..
Министерски съвет скри списъка с обявените за продажба 4400 държавни имота. Това съобщи пред БНР блогърът, IT специалист и активист за отворените..