Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мъжете, жените и политиката през XXI век

Снимка: unsplash.com/farrinni

"Един от трима млади мъже никога не е имал приятелка. От тях ли сте? Не се обръщайте към порнографията, не гласувайте за Зелените, а излезте на въздух, бъдете уверени, погледнете напред и най-вече - не позволявайте на никого да ви казва, че трябва да бъдете сладки, нежни, слаби и с леви убеждения. Истинските мъже са от десницата, имат идеали и са патриоти. Тогава ще ви се получат нещата и ще имате и приятелка." Това казва членът на "Алтернатива за Германия" и евродепутат от "Идентичност и демокрация" Максимилиан Крах в един от клиповете си в платформата ТикТок, използвана предимно от младите хора.

Наскоро „Файненшъл Таймс“ и „Икономист“ цитираха в свои статии данни според които политическият мироглед на младите мъже и жени все повече са различава – младите мъже са все по-консервативни, а младите жени – все по-либерални. Заместник-главният редактор на „Икономист“ и автор на статията Робърт Гест:

„Това не е само американски проблем, това се вижда навсякъде в богатите и развитите страни. На различни места като Полша, САЩ, Франция, Южна Корея, Китай. Статистиката показва, че мъжете се справят по-зле в образователната система, което оказва влияние на достъпа им до работни места и оттам – привлекателността им за жените. Една част от тях винят жените за това. В добавка социалните мрежи поставят хората в т.нар. „ехо-камери“. Ако сте жена и прочетете история за оплакване от сексуално посегателство, алгоритъмът ще ви показва още и още от тях. Ако сте мъж и прочетете статия за мъж, неоснователно обвинен в изнасилване, ще ви се появяват повече такива. Така се добива една пресилена, преувеличена представа за рисковете, пред които лично сте изправени. А това поляризира обществото.“

И докато е трудно, и вероятно нередно, политическите нагласи на младото поколение да бъдат генерализирани, а и данните далеч не са еднозначни, според експерти все пак се наблюдава криза в отношенията, „нагнетявана“ от т.нар. инфлуенсъри, или лидери на мнение, в това число – и политиците, макар и не толкова рязко.

„Жените са програмирани да удовлетворяват потребностите си чрез мъжете.“

„Жените в Америка и Лондон са неотстъпчиви и трудно се подчиняват.“

„Мисля, че сестра ми е собственост на нейния съпруг.“

Последното изказване е на инфлуенсъра и бивш професионален кикбоксьор с американско и британско гражданство Андрю Тейт, който, заедно с брат си, беше арестуван в Румъния в края на декември 2022 г. по обвинения в трафик на хора, изнасилване и организиране на престъпна група за сексуална експлоатация на жени. Тейт, който има над 9 милиона последователи в Екс, отрича всички обвинения. „Ройтерс“ писа, че докато е бил в ареста той е имал намерение да се свърже с крайнодесни политици, от които да поиска да се застъпят за него.

Ричард Рийвс, председател на първия и вероятно единствения мозъчен тръст, посветен на проблемите на мъжете и момчетата, обяснява, че все повече млади мъже отхвърлят идеята, че равенството между половете и феминизмът са равнопоставени.

"Момчетата и мъжете изостават в образователната система на всяко ниво от 5 до 25-годишна възраст във всяка страна с развита икономика по всеки предмет. Това е световен феномен, а не нещо свързано с американската, германската или испанската образователна система. Всъщност най-голямата пропаст е в Скандинавските страни. Мъжете изостават най-много в Швеция, Норвегия, Дания и Финландия, където обществата са равноправни. Основна причина за това е, че момичетата обикновено съзряват по-рано от момчетата. Мозъците им се развиват по-бързо. Не са по-умни от момчетата, интелигентността няма пол, но когато говорим за оценки и среден успех, младите жени и момичетата са с по-високи резултати. Те навлизат в пубертета по-рано и челният дял на мозъка им се развива по-бързо. Те стават организирани по-бързо и образователната система ги стимулира заради това.“

Алис Еванс, учен в Станфордския университет, която пътува по света, за да изучава разделението между половете и подготвя книга по темата, набляга на социо-икономическите фактори, играещи роля в това разделение:

До криза се стига, когато мъжете изпитват икономически затруднения, сравнявайки се с останалите мъже. Ако той не може да си позволи дом, добра работа, хубава кола, за да е в синхрон с останалите мъже, се появява конфликт. Неприятна последица от липсата на добър социален статус е, че така може да станеш непривлекателен за жените.“

Подобен гняв може да доведе до по-консервативни виждания, но Ричард Рийвс допълва, че е по-лесно някои от тях да се повтарят като мантра, отколкото да бъдат постигнати:

Иронията е, че мъжете, които имат традиционни виждания за ролята на своя пол – че мъжете трябва да изкарват парите, са мъже от по-бедни общности, които имат най-малка възможност да изпълняват тази роля. Мъжете от горната средна класа са феминисти и не смятат, че мъжете трябва да издържат семейството, но всъщност изпълняват тази роля, защото могат да си го позволят.“

„Не мислете за нещата, които сте изгубили, а вижте възможностите как можете да спечелите. Мъжете вече не изкарват прехраната на семейството по подразбиране. Това означава, че може да сме нещо друго. Може да обсъдим с партньорите си, семействата си, възможността да работим почасово, да гледаме децата“, казва Нийл Шимински, професор в канадски колеж и инфлуенсър в ТикТок, където публикува за равенството между половете. Той твърди, че в ежедневието си е свидетел на разделение между младите хора: „Имам 15-годишна дъщеря. Присъствах на празненството на класа й по случай завършването на осми клас миналата година. Всеки ученик трябваше да включи вдъхновяващ цитат в клип, който пуснаха преди церемонията. Най-много цитати имаше ог Андрю Тейт.“

А онлайн радикализацията може да намери лесно израз в реалността: „Партии като „Вокс“ в Испания могат да трупат политически или културен капитал или пък да направят много пари, възползвайки се и градейки върху подобни идеи“, отбелязва Алис Еванс.

Подобни примери – политически и социални, могат да се приемат за симптом на съвременното болно общество, в което липса дебат за проблемите на младите мъже и на младите жени. Въпреки това те търсят отговори и нерядко ги припознават в позициите и популярността на личности от типа на Андрю Тейт, защото правителствата и институциите не обръщат внимание на тези въпроси. Как биха изглеждали конкретни решения?

Нийл Шимински смята, че трябва: „Да се говори с родителите за това как те може би допринасят за проблема несъзнателно и неумишлено дори само с начина си на изразяване. Освен децата, и родителите трябва да бъдат обучавани как могат конкретно да повлияят на идеологията, която развиват децата им. Един вид да ги „ваксинират“ срещу подобни идеи.“

Според Ричард Рийвс: „Повече мъже трябва да навлязат в учителската професия и здравеопазването, където са малцинство. Необходимо е повече техническо обучение, технически специалности и стажове, които са подходящи за момчетата. Друго нещо, което според мен трябва да се обмисли, е момчетата да започват училище с една година по-късно, защото, както казах, съзряват по-късно. И нека този проблем бъде отнет от културните стражари, които искат да го използват като оръжие, да го експлоатират и да печелят от него по един или друг начин. Да признаем, че момчетата и мъжете имат проблеми, на които трябва да обърнем внимание и нека те да бъдат чути, без да правим по-малко и за жените и момичетата.“

Алинс Еванс изтъква: „ЕС трябва да е находчив относно регулирането на алгоритмите, които създават изкривена представа за света и хората, които всъщност са умерени във вижданията си и дори скучни. Това, което можем да оценим е, че тази поляризация между младите мъже и жени е отчасти функция на културната либерализация. Когато бях в Узбекистан, Индия, Мароко, Турция – на такива места има силен социален контрол и мъжете и жените нямат право на инакомислие. Хората не трябва да приемат това разделение като пълна катастрофа, защото отчасти то отразява растящите свободи и равенството между половете. Но все пак в този въпрос са вплетени редица структурни причини, като икономическа стагнация, корпоративни алгоритми и културни предприемачи. Тези три неща оказват влияние във всички богати, културно либерални държави.“


По публикацията работи: Силвия Петрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЕС и НАТО са решени да се противопоставят на руските киберзаплахи

ЕС и НАТО са решени да се противопоставят на руските киберзаплахи, се казва в разпространени изявления на върховния представител на Съюза за външната политика Жозеп Борел и на Северноатлантическия съвет по повод кибератаките срещу Германия и Чехия. Бербок обеща последствия за сочеща към Русия хакерска атака на имейлите на германски..

публикувано на 03.05.24 в 14:46
Проф. Валери Стефанов

Проф. Валери Стефанов: Без идеята за себеизграждане трудно можем да влезем в епопеята на Кръста

Без идеята за себеизграждане трудно можем да влезем в епопеята на Кръста . Това каза пред БНР проф. Валери Стефанов, литературовед, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски", автор на книги и научни статии. " Кръстът винаги е представлявал изпитание за нашата способност да вярваме, да се отдаваме на онези принципи, които християнството ни е..

публикувано на 03.05.24 в 14:30
Пламен Михайлов

Пламен Михайлов: Разпети петък е най-тъжният ден, но никога тъгата не е без надежда

В православната ни вяра Разпети петък е най-тъжният ден, но никога тъгата не е без надежда. Всеки момент на тъга е свързан с надежда за спасение и с радост, която Господ ни дава с Възкресението си.  Това каза пред БНР Пламен Михайлов, главен редактор на "Епархийски глас", издание към Софийската митрополия, което включва списание и 24-часови..

публикувано на 03.05.24 в 14:16

ГЕРБ-СДС определи водачите на листите за парламентарните и евроизборите

Бившият председател на Народното събрание Росен Желязков от ГЕРБ ще е водач на листата на ГЕРБ-СДС за европейските избори, потвърдиха за БНР от партия ГЕРБ, а Мария Габриел няма да е кандидат за евродепутат.  Крайният срок за регистриране на листите за Европейския парламент е 7-и май.  Станаха ясни водачите на ГЕРБ-СДС за предсрочните..

публикувано на 03.05.24 в 14:12

13 трудови борси организира Агенцията по заетостта през месец май

13 трудови борси организира Агенцията по заетостта през месец май. Четири от тях са специализирани - в Кюстендил на 14 май за хора в неравностойно положение, на 15 май в Омуртаг ще се търсят кадри за строителството, във Велинград на 21 ще се набира персонал в туризма, в шуменския град Каолиново борсата е за безработни над 50-годишна възраст, на..

публикувано на 03.05.24 в 13:51
Изображение на Разпятие Христово в Боянската църква

Проф. Зарко Ждраков: Изображението на Разпятието в Боянската църква е български принос в иконографията

Сюжетът на Разпятието се променя в иконографията през вековете. Това каза пред БНР проф. Зарко Ждраков, изкуствовед, преподавател по История на старото българско изкуство в Националната художествена академия. "Ако погледнем развитието на иконографията, до към 10 век Исус се изобразява разпънат с неговия хитон - червен е той. След 10 век хитонът се..

публикувано на 03.05.24 в 13:39

Храмовете във Велико Търново се изпълниха с богомолци на Разпети петък

Православните храмове във Велико Търново се изпълниха с богомолци на Разпети петък, дошли да се поклонят пред Сина божи, да съпреживеят кръстната Христова смърт и да минат под плащеницата. В най-скръбния за християните ден свещениците отслужиха Вечерня. Плащеницата беше изнесена с песнопения, посветени на страданията и смъртта Христови...

публикувано на 03.05.24 в 13:35