Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Румен Радев удостои четирима военни пилоти с Почетния знак на президента

Снимка: БТА

По повод международния ден на авиацията и космонавтиката държавният глава Румен Радев удостои четирима военни пилоти с Почетния знак на президента. Те получиха отличията за значим принос за развитието на българската авиация на специална церемония на "Дондуков" 2.

България има достоен принос в развитието на авиацията - от първия боен полет на летците Радул Милков и Продан Таракчиев през 1912 г. над Одрин, през защитата на София по времена на Втората Световна война, посочи в словото си президентът Румен Радев:

"Изграждането на най-мощната военна авиация на Балканите в следвоенния период, съхраняването и развитието на нови способности през последните десетилетия, наситени с много ресурсни ограничения, покоряването на нови континенти и постигането на високо ниво на безопасност на полетите от гражданската ни авиация. За всички тези успехи се крие родолюбието, посветеността, куража и всеотдайността на поколения български летци".

Почетният знак на президента получи генерал-майор Евгени Манев, бивш началник на Военната академия в София. Като пилот, той има пролетени повече от 3000 часа, основно на изтребителите МиГ-21 и МиГ-29. Сред отличените са заместник-председателят на Българската авиационна асоциация подполковник Динко Динков и подполковник Петър Кръстев, който през годините заема летателни и инструкторски длъжности на военни летища.

Почетният знак на президента получи и генерал-лейтенант Стефан Попов - началник на Главния щаб на Военновъздушните сили в периода 1997-2002 г., завършил пилотската си кариера с пролетени 2500 часа на седем типа самолети.

Стефан Попов си спомни за първия полет на Юрий Гагарин в Космоса през 1961-ва – годината, която белязала и неговото бъдеще:

"В този ден по радиоуредбата прозвуча информацията: "Човек в Космоса". Едно епохално събитие. През 1961 г. след завършването на гимназията постъпих и летях в аероклуба. През есента постъпих във Висшето Народно Военновъздушно училище и така започна летателна дейност в продължение на 41 години".

По-късно, на церемония в Централния военен клуб той допълни, че без модерна космическа наука, технология и индустрия не можем да говорим за съвременна конкурентоспособна икономика и допълни:

"Летецът-изтребител, преди всяко излитане, залага живота си и благоденствието на своето семейство в името на България. Ето това е силата на авиацията! Тази морална сила трябва да развиваме в младите хора. Имаме нужда от точно такава нагласа във всички сфери, за да успее България". 


По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Германският министър на отбраната Борис Писториус  - Берлин, 17 май 2023 г.

На среща в Берлин европейски военни министри потвърдиха подкрепата за Украйна

Министърът на отбраната на Германия Борис Писториус потвърди, че Берлин ще продължи да подкрепя Украйна с оглед на последните събития във войната.  Нашата цел е Украйна да действа от позицията на силата, заяви Писториус след среща в т.н. формат "петорка" в Берлин с колегите си от Франция, Великобритания, Италия и Полша. На срещата с Писториус..

публикувано на 26.11.24 в 01:30

Започва делото срещу шестима българи във Великобритания, обвинени за шпионаж в полза на Русия

В Обедиенното кралство днес трябва да започне процеса срещу шестимата българи, обвинени в шпионаж в полза на Русия. Първоначално процесът беше насрочен за 27 октомври, но беше отложен без назовани причини.  Днес в Олд Бейли – Централния наказател съд в Лондон, ще се изправят Орлин Русев, Бисер Джамбазов, Катрин Иванова, Иван Стоянов и Ваня..

публикувано на 26.11.24 в 01:26

Нови предупреждения за дъждове и наводнения във Великобритания

Бурята Берт, който връхлетя през миналия уикенд Британските острови, постепенно отшумява, но днес и утре се очакват още проливни дъждове в Южна Англия и Южен Уелс и опасност от наводнения.  Бурята Берт вече причини наводнения и транспортен хаос в тези части на Обедиенното кралство, но явно това не е краят. Домове и пътища останаха под водата, а с..

публикувано на 26.11.24 в 01:19

Норвегия прекрати разследването за норвежка връзка при доставката на пейджъри за "Хизбула" в Ливан

Норвежката служба за сигурност прекрати разследването за норвежка връзка при доставката на взривилите се през септември пейджъри за "Хизбула" в Ливан. Експлодиращи пейджъри убиха 9 души и раниха хиляди в Ливан, сред тях е посланикът на Иран При едновременните експлозии на устройствата бяха убити десетки хора, а хиляди бяха ранени. Израел..

публикувано на 25.11.24 в 21:45
Президентите на САЩ Джо Байдън (вляво) и на Франция Еманюел Макрон по време на срещата на НАТО - Брюксел, 24 март 2022

Байдън и Макрон обявяват до дни споразумение прекратяване на огъня между Израел и "Хизбула"

Утре или най-късно в сряда се очаква президентите на Съединените щати и на Франция - Джо Байдън и Еманюел Макрон - да обявят, че е постигнато споразумение за 60-дневно прекратяване на огъня между Израел и "Хизбула". За това съобщава агенция Ройтерс, като се позовава на високопоставени източници от ливанското правителство. Според панарабският "Аш Шарк..

публикувано на 25.11.24 в 21:29

Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на Октавиан Август

Първата мраморна статуя, която беше открита на 3 юли в античния град Хераклея Синтика, е на един от осиновените внуци на римския император Октавиан Август. Това е водещата версия на професор Людмил Вагалински, ръководител на проучването на древния град край Рупите. Аргументите на екипа от учени бяха изложени на среща в историческия музей в Петрич тази..

публикувано на 25.11.24 в 20:34

Академията в Свищов и БНР подписаха меморандум за сътрудничество

Ректорът на Стопанска академия "Димитър А. Ценов" в Свищов доц. д-р Марин Маринов и генералният директор на Българското национално радио Милен Митев подписаха в Свищов меморандум за сътрудничество.  Подчертавайки ролята на Стопанската академия за региона, генералният директор на БНР заяви:  "Ще се радваме да отразяваме Вашите дейности и постижения,..

публикувано на 25.11.24 в 20:30