Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кипър строи интелигентни водоснабдителни мрежи и нови пречиствателни станции

Кипър
Снимка: Бранислава Бобанац

В Кипър ще бъдат изградени интелигентни водоснабдителни мрежи и нови пречиствателни инсталации. 93 водни инфраструктурни обекти са включени в приетия от правителството първи Национален инвестиционен план за водни проекти, който е на стойност близо 1,2 млрд. евро.

С изпълнението на плана, което трябва да стане до 2030 г., ще бъдат постигнати целите, заложени в управленската програма, за подобряване на водоснабдяването и рационалното използване на водните ресурси както за питейни нужди, така и за напояване, подчерта министърът на земеделието и околната среда Мария Панайоту.

В ход вече са 33 проекта на обща стойност от над 720 млн. евро, осигурени от бюджета и европейски фондове.

Нова инсталация за обезсоляване на морската вода за използването й за битови цели на стойност 80 млн. евро ще бъде изградена в района на Лимасол.

2 млн. евро ще струва свързването на фотоволтаични енергийни системи с водопречиствателни и помпени станции. Прилагане на възобновяеми енергийни източници в процеса на производство и разпределение на вода ще доведе до спестяване на разходи и енергия, казаха от министерството.

Във водоснабдителната мрежа ще бъдат въведени интелигентни технологии, като ще бъдат инсталирани умни водомери. За тази цел за Никозия и Пафос са отделени общо 14 млн. евро. Лимасол ще създаде своята интелигентна система с грант от 13 млн. евро от Фонда за възстановяване и устойчивост, а в Ларнака 25 000 домакински водомери ще бъдат подменени с интелигентни уреди.

В първата фаза от изпълнението на националния инвестиционен план са включени и всички проекти за пречистване на градските отпадъчни води, тъй като има издадено решение на Съда на Европейския съюз срещу Република Кипър за несъответствие с европейската директива в тази област.


По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Събитието се проведе пред Паметника на благодарността в зона „Толерантност”, до сградата на Община Бургас.

Възпоменателна церемония за Деня на спасяването на българските евреи в Бургас

В Бургас с възпоменателна церемония пред Паметника на благодарността беше отдадена почит пред паметта на жертвите и се преклони пред героизма на всички достойни българи помогнали за спасяването на българските евреи. На 10 март 1943 г. година администрацията на морския град, както и видни общественици се застъпват за своите съграждани евреи и..

публикувано на 10.03.25 в 14:21
Кметът на Плевен д-р Валентин Христов

Община Плевен обявява втори търг за продажбата на жилищен блок

Община Плевен обявява втори търг за продажбата на жилищен блок, закупен преди време от НЕК. Новата оценка възлиза на близо 4 милиона лева. На първия търг не са се явили желаещи, сега втората оценка е с 1 688 100 лева по-ниска, кметът д-р Валентин Христов: "Блока, който общината закупи за 2 600 000 лв., пуснахме след първата оценка за 5 665 000..

публикувано на 10.03.25 в 14:08
Надежда Бобчева

10 пъти по-малко нарушения на нискоемисионната зона в центъра на София

10 пъти по-малко нарушения на нискоемисионната зона в центъра на София, в която бе забранено влизането на коли с категория 1 и 2, отчете заместник-кметът по екология Надежда Бобчева. Зоната беше в сила от началото на декември, миналата година, до края на февруари, тази година. По време на тестовете през миналия ноември нарушенията са били 20..

публикувано на 10.03.25 в 13:54
Димитър Манолов, Йорданка Фандъкова и Зорница Русинова (отляво надясно) на

На конференция в София се обсъжда директивата за адекватни минимални заплати в ЕС

"Качествени работни места и достойни заплати във фокуса на синдикалните организации от страните-кандидатки за членство в Европейския съюз" е темата на международна конференция, организирана от Конфедерация на труда "Подкрепа".  Форумът се провежда в София със съдействието на Европейския център за работническо обучение /EZA/.  Сред..

публикувано на 10.03.25 в 13:53

В Свищов започна саниране на 18 жилищни блока за 30 млн. лева

В Свищов започна санирането на 18 стари жилищни блока с финансиране от близо 30 милиона лева по Плана за възстановяване и устойчивост. До 30 юни догодина трябва да приключат дейностите по енергийната ефективност за 738 домакинства в крайдунавския град. Одобрените сгради са 19, но при една от тях все още санитарното не може да започне,..

публикувано на 10.03.25 в 13:53
Димитър Ганев

Димитър Ганев: Ако коалицията се промени, няма да е заради влизане на "Величие" в НС

Ако управляващата конфигурация ще се промени по някаква причина, това няма да е заради влизане на "Величие" в парламента , а заради проблемите, които вече се виждат в управляващата коалиция през последната седмица. Това каза пред БНР политологът Димитър Ганев от "Тренд" и коментира, че Бойко Борисов има един силен аргумент спрямо останалите..

публикувано на 10.03.25 в 13:50

Сирийските власти обявиха край на военната операция в западната част на страната

Сирийското министерство на отбраната обяви край на военната операция в западната част на страната, тъй като целите са постигнати, предаде Франс прес. Боевете срещу сили, лоялни на предишния режим, и масовите екзекуции на мирни граждани отнеха живота на стотици хора от четвъртък насам и предизвикаха тревога в международната общност, отбелязва..

публикувано на 10.03.25 в 13:43