Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сирски: Ситуацията на източния фронт се е влошила значително през последните дни

ген. Олександър Сирски
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Командващият украинската армия генерал-полковник Олександър Сирски обяви, че ситуацията на източния фронт се е влошила през последните дни, след като Русия е засилила атаките с бронирана техника край опустошения град Бахмут. Изявлението на висшия военен увеличава песимистичното настроение в Киев на фона на блокираната в американския Конгрес жизненоважна военна помощ. Германия обеща да добави незабавно още една ПВО система Пейтриът към вече предоставените от Бундесвера на Украйна две за защита от руските ракетни атаки.

Междувременно военното министерство в Москва съобщи, че войските му са поели контрола над село Первомайское в Донецка област и са подобрили тактическата си позиция на фронтовата линия там. 

Генерал-полковник Сирски е пътувал до зоната на бойните действия, за да стабилизира фронта, тъй като руски щурмови групи с помощта на танкове и бронетранспортьори, са се възползвали от сухото и топло време, за да активизират настъпателните си действия. 

"Ситуацията на източния фронт през последните дни стана значително по-напрегната. Това се случи веднага след президентските избори в Русия“, написа той в приложението Telegram. 

Откакто президентът Владимир Путин спечели нов мандат, Русия засили атаките си срещу Украйна и нанесе три масирани въздушни удара по нейната енергийна система като цели станаха електроцентрали и подстанции.

Междувременно последният реактор на контролираната от Москва Запорожка атомна електроцентрала в Южна Украйна беше спрян заради интензивните въздушни атаки в района. Така вече всичките шест блока на централата вече са в режим на така нареченото "студено спиране".

Висш служител на местната власт, назначена от Русия в Запорожка област, обяви, че при обстрел от украинската армия в град Токмак са загинали 10 души, включително 2 деца. 

Според Евгений Балицки още 18 местни жители са били ранени. Запорожие е един от четирите украински региона, които бяха частично окупирани от руските военни и официално анексирани от Москва след инвазията през февруари 2022 г.


По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виктор Орбан

Орбан заплаши, че ще наложи вето върху бюджета на ЕС за периода 2028-2034 г.

Унгарският премиер Виктор Орбан заплаши, че ще наложи вето върху бюджета на евросъюза за периода 2028-2034 г., освен ако Брюксел не разбира милиарди евро задържани заради спора за върховенството на закона в Унгария. "За да бъде приет новият седемгодишен бюджет се изисква единодушие, така че докато не получим останалите замразени фондове,..

публикувано на 26.07.25 в 20:38

Пожарът при ТЕЦ "Бобов дол" е овладян, но не е локализиран

Пожарът при ТЕЦ "Бобов дол" е овладян, но не е локализиран, каза на брифинг началникът на Регионална служба пожарна безопасност и защита на населението (РСБПЗН) Кюстендил комисар Светослав Георгиев. По думите му в момента се извършва премахване на слама от съседна влакова композиция, част от която са обхванати от огъня.   Седем екипа на..

публикувано на 26.07.25 в 20:27

Пожар в гориста местност до пътя между сливенските села Мокрен и Градец

Пожар в гориста местност до пътя между селата Мокрен и Градец затвори пътя през Котленския проход от кръстовище "Петолъчка" до село Градец, съобщиха от полицията в Сливен. Движението се отклонява през Сливен-Ичера- Котел. На място са 7 противопожарни екипа и горски служител. Очаква се в гасенето да се включи и хеликоптер.

публикувано на 26.07.25 в 20:23

Горският пожар над село Илинденци стана върхов, ситуацията е изключително сложна (обновена)

Горският пожар над село Илинденци стана върхов. Ситуацията е изключително сложна. Вятърът не спира, пожарът се разраства, температурата е над 40 градуса.  Горският пожар се разрасна в посока Кресна и Кресненското дефиле. Областният управител активира системата BG ALERT с предупреждение, че пожарът гори и над селата Влахи, Долна Градешница,..

обновено на 26.07.25 в 20:11
Тони Тодоров

МВР създава кризисен щаб, искаме 4 самолета от ЕС за пожарите в Струмяни и Трънско

България ще поиска помощ от Европейския съюз за потушаване на силните пожари, които са обхванали редица региони на страната. Това стана ясно след извънредно заседание на сформирания щаб за бедствията към МВР, заяви заместник-министърът на вътрешните работи Тони Тодоров. След съгласуване с премиера Росен Желязков, министърът   на вътрешните..

публикувано на 26.07.25 в 19:43

Голям пожар е избухнал в района на три села в Трънско

Голям пожар е избухнал в Трънско в района на селата Слишовци, Рани луг и Насалевци. По неофициално потвърдена информация огънят е тръгнал от земеделска техника. Заради горещините и вятъра пожарът се е разраснал. Малко след 17.00 часа е подаден сигнал за нуждаещи се от евакуация хора в Рани луг. Хора са изведени и от къщи в Слишовци. На място..

публикувано на 26.07.25 в 19:22

До 43,5 градуса достигна температурата в Монтана

43,5 градуса е най-високата температура, измерена днес в Монтана. Стойността е отчетена малко пред 17 часа, съобщи дежурният в Хидро-метеорологична обсерватория над града. След този час над Монтана се заоблачи и температурата започна да се понижава.  Към 15 часа Монтана държеше рекорда за днес за най-горещо населено място в страната с 42 градуса...

публикувано на 26.07.25 в 18:48