Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Единадесети международен фотофестивал в Тел Авив със социална фотография

Снимката е илюстративна
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Единадесетият международен фотофестивал в Тел Авив трябваше да бъде открит през ноември миналата година, но войната отложи провеждането му за пролетта. В региона, а и по света се случиха много разтърсващи събития. Затова, тази година фестивалът няма тема.

"150 фотографи показваха нестандартна гледна точка. Изложбата има няколко раздела. В този, в който фотографиите са осигурени от различни посолства ( повечето- европейски) показват как гражданите на тези държави възприемат своята страна и Израел, където са били на пътешествие. 

Не става дума за туристическа фотография, показваща красотите на природата, а за социална. Чрез камерата на мобилния телефон или фотоапарата получаваме информация за неща, които официалните медии, или мрежата не публикуват, защото не им носят висок рейтинг или лайкове, разказа за "Рано в неделя" кураторката Мая Бенсон.

"В друг раздел са снимки на хората от Израел, към които рядко някой поглежда. Те са със специални нужди, старци, лежащо болни от рехабилитационни отделения. Обикновено тях не ги снимат, но за първи път сме се опитали да видим света, който ги заобикаля, през техните очи . Дадохме възможност за изява на фотолюбители и просто ентусиасти не от географската периферия, а от социалната. И обещахме да направим самостоятелна изложба на всеки от наградените.

Десетки фотографиращи показаха как виждат живота си. Творби на 20-те, най-добри от тях сме показали. И тук спечелилият първа награда ще има самостоятелна изложба в коридорите на кметството, където много хора ще видят творбите му.

Често авторите споделят как са се сдобили с първия си фотоапарат и за най-вълнуващата снимка, която се направили. За по- възрастните фотоапаратът се е считал за предмет от социалния статус. За най-младите участници в изложбата мобилният телефон с камерата е част от всекидневието и те не разбират, как е било възможно да се живее някога без него.

На нашата изложба особено важни са снимките изразяващи гражданска позиция и критика към управляващите. Изисква се смелост да документираш задния двор на обществото. Има няколко наградени. Между тях изпъква Нога Калински, която е успяла да се промъкне и да снима в затворен военен район - стрелбище, където израелските войници се упражняват в точна стрелба. За да влезе там официално трябва да получи специално разрешение, което сега по време на войната, е невъзможно. Тя е проникнала там, където професионален фотограф, трудно би могъл да отиде, а и не би показал видяното пред широката публика, каза още кураторката.

Човек, полегнал на дървена пейка в дом с „прозрачни стени“ от единични тухли. Момиченце наднича през входа пещера, а на заден план личи инвалидната количка на нейното братче. Семейство се храни край маса, над която има надпис на арабски, че те няма да мръднат и крачка от своето село. Тава са само някои от сюжетите на снимките на Нога Калински, която получи голямата награда за гражданска смелост в телавивската фотоизложба..

"По професия съм учителка. Това е една от "наследствените професии" в нашия род. Другата е – зъболекари. И майка ми беше учителка. Родена е през 1938 година в Пловдив. От семейство Анави е. И досега братовчедите и племенниците ми (с дипломи за стоматолози от България ) минават за големи специалисти.

Малко преди да изляза в пенсия си купих професионална дигитална камера. Знаех, че ще имам достатъчно време, за да се посветя на фотографията. Снимките, които представям на тази изложба, са от район в югоизточен Хеврон, в който още през осемдесетте години са се водили военни учения, но преди няколко години върховният съд е издал нареждане жителите да се преместят на друго място, защото районът им става "затворен военен обект". 

Фотографирала съм останалите там хора, които живеят в пещери, защото е опасно да обитават домовете си. Запечатала съм как момиченце прави домашните си на компютър в такава пещера. „Разказвам“ за гражданско неподчинение, за една лична трагедия. За съжаление, войната в Близкия изток е част от живота дори на малките ученици. Благодаря за наградата. Не съм от хората, които биха подминали несправедливост, които биха премълчали. Мечтая да покажа свои снимки в България. Знам, че има клуб на фотожурналистите и бих се радвала да ме поканят, каза за БНР  Нога Калински.


Още по темата в звуковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Руски съд запорира активи на "Дойче банк"

Руски съд разпореди да бъдат запорирани сметки, имущество и акции на "Дойче банк" в Русия в рамките на съдебно дело срещу германската банка, предаде Ройтерс, позовавайки се на съдебни документи. Банката, заедно с германската компания "Линде", е била един от кредиторите-гаранти по договор за изграждане на завод за преработка на природен газ в..

публикувано на 18.05.24 в 21:02

Доброволци почистиха около 20 километра по коритото на р. Драговищица

Десетки хора, организирани от сдружения "Балканка" и Община-Кюстендил, се включиха в почистването на около 20 километра по коритото на река Драговищица.  Реката извира в Сърбия и е в защитената зона "Натура-2000", а при почистването не може да се използва техника, казаха еколози.  Река Драговищица е в режим "Хвани и пусни" и подържа популацията..

публикувано на 18.05.24 в 20:57
Марчел Чолаку

Нощта на музеите в Румъния се превръща в нощ на протестите

Нощта на музеите се превръща в нощ на протестите в Румъния. Премиерът Марчел Чолаку предложи да бъде доброволец в един от музеите, чиито служители отказват да работят. Синдикалистите обявиха, че някои от основните музеи в Румъния няма да отворят в знак на протест срещу неравенството в заплащането в културната сфера. Премиерът Марчел Чолаку за..

публикувано на 18.05.24 в 20:26
Регионален музей Кюстендил

Всички музейни експозиции в Кюстендил са отворени за безплатно посещение до 21 ч.

Интересна нощ на музеите обещават организаторите за кюстендилци и гостите на града. Тя се прави за тринадесети път в града и ще продължи до полунощ. За любознателните през целия ден вървеше играта - викторина "Отключи историята на своя град“. Участниците трябваше да посетят различните музейни експозиции и да участват в отправеното им..

публикувано на 18.05.24 в 20:22
Част от карнавалните макети, чиито глави художниците крият до деня на карнавала

74 весели картини разсмяха габровци и гости на карнавала на хумора

74 весели картини разсмяха габровци и гостите на града по време на традиционния карнавал на хумора. Повече от 3 хиляди души се включиха в забавните епизоди на шествието, а поне десет пъти повече се веселиха отстрани. Карнавалното шествие в Габрово потегли, след като легендарният основател на селището Рачо Ковача удари с чука по наковалнята.  След него..

публикувано на 18.05.24 в 20:07

Кипър регистрира в ЕС местна розова вода като защитен продукт

Кипър ще регистрира в Европейския съюз местна розова вода като продукт със "защитено географско указание", съобщи министърът на земеделието и развитието на селските райони Мария Панайоту. Днес и утре в кипърската "розова долина" се провежда 16-ото издание на Фестивала на розата. Досието на "Розова вода от Агрос" – селото в планината Тродос,..

публикувано на 18.05.24 в 19:50

Фондът за социално осигуряване на Кипър - жизнеспособен поне до 2080 г.

Фондът за социално осигуряване на Кипър е устойчив и финансово жизнеспособен поне до 2080 г., показват резултатите от извършеното от Международната организация по труда /МОТ/ актюерско проучване. За дългосрочната му стабилност допринасят със заплатите и вноските си и многото българи, които работят на острова. Приходите във фонда от осигурителни..

публикувано на 18.05.24 в 19:46