Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радан Кънев: Основните партии в ЕП са единни, няма пряко отношение колко силни ще са крайнодесните

| Интервю
Радан Кънев
Снимка: Ани Петрова

Сигурно е, че партиите като крайна десница ще имат по-силно представяне в следващия ЕП, отколкото настоящия. Пропуска се, че са изключително разнородни групи, които често имат вътрешни противоречия. 

Това сподели евродепутатът Радан Кънев в интервю пред БНР. 

Той даде пример с евроконсерваторите, които са по-скоро настроени еврокритично, отколкото антиевропейско и показват силна подкрепа към Украйна. Другите пък се опитват да избягат от това, че са прокремълски партии. 

„Нашата „Възраждане“ беше изолирана, вероятно заради твърдата си политика в защита на Русия“, каза Радан Кънев.

„Не мога да гадая, но може да има трета група на крайнодесни, но тя няма да промени генерално ориентацията на ЕП във външната политика, а ще даде едно дясно резервно мнозинство. Досега имаше ляво мнозинство, което предприе рискови стъпки с икономическата политика и вероятно ще бъде заменено от дясно резервно с по-консервативен подход“, прогнозира българският евродепутат.

Той е убеден, че в новия ЕП „ще има знак, че европейските гражданите искат по силна политика за сигурност и отбрана и по-силна миграционна политика“.

„Основните партии в Европа са единни за по-силна отбранителна политика и по-голяма сигурност. Това е в огромен интерес на България, ние имаме отбранителна промишленост и може да се модернизира в рамките на една единна европейска политика, а и сме гранична държава. Така че не смятам, че има пряко отношение колко силно ще се представят крайнодесните в ЕП“, заяви Радан Кънев.

Относно листата за евроизборите той сподели, че няма да станат скоро, „имам опит в коалиционни отношения и знам“. Според него за водачът на листата на ПП-ДБ за ЕП - Никола Минчев, има съгласие в коалицията и той е „симпатична, обединяваща личност“.

От 20-годишния си опит по високите нива на политиката, където се взимат решения, Кънев знае, че „при разделяне“ всички губят, при „обединение“ всички печелят.

Дали ГЕРБ е изиграл партньорите си в управлението на държавата, Кънев коментира: 

„Дали някой някого е изиграл, не мога да кажа. Това управление трябваше да се случи и съжалявам, че ротацията не се случи. България проигра шанс, управлението не се случи заради корупцията. Не мисля, че някой от нас си е правил илюзия, че няма да има последици от управлението с ГЕРБ“. 

Кънев отказа да назове допуснатите грешки и да прави анализ, защото не е най-подходящото време преди избори.

„Трябва да имаме внимателна и подобрена комуникация, но това не означава, че анализиране на грешките е правилният ход“, призна той.

Според него променената Конституция е „със сигурност по-добра от предишната“. 

„Не е съвършена, очакванията са ми, че след няколко тълкувателни решения на КС ще бъде подобрена. Конституция се прави, за да реши проблемите от последните 30 години. А аз гледам към 2050 година, не към 2024 г. и промените положиха добра основа, която трябва да се надгради“, аргументира мнението си евродепутатът. 

Цялото интервю с Радан Кънев чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Осем хеликоптера ще оказват спешна помощ по въздух в България

Системата HEMS ще разполага с осем хеликоптера, а не с първоначално планираните шест, съобщи здравният министър Силви Кирилов. Доставените до момента три въздушни линейки все още не са оборудвани с лебедки, не е ясно и откога ще започнат да изпълняват нощни полети. Седем от медицинските хеликоптери ще бъдат финансирани със средства по плана..

публикувано на 10.07.25 в 14:11
Снимката е илюстративна

Температури над допустимите стойности са измерени в две детски градини в Добрич

В две детски градини в Добрич са измерени температури над допустимите стойности, информират от Регионалната здравна инспекция. Проверката е извършена вследствие на постъпили множество сигнали от родители. В двете детски градини наскоро завършиха ремонтните дейности. След постъпилите сигнали от Регионалната здравна инспекция извършват проверки..

публикувано на 10.07.25 в 14:07

Проф. Милко Палангурски: Българската държавна администрация трябва да бъде реформирана

Следващата цел на България е простичка и ясна – по-голяма интеграция в европейското пространство, за да се осигури по-добро бъдеще на българските граждани. Защото това е моделът, по който Европа ще върви, каза проф. Милко Палангурски в интервю пред БНР, часове преди премиерата на книгата "Три погледа към Съединението" Той посочи, че за..

публикувано на 10.07.25 в 14:02

През изминалото денонощие огнеборците в Ямбол са реагирали на 24 сигнала за пожари

През изминалото денонощие огнеборците – Ямбол са реагирали на 24 сигнала за пожари. Няма пострадали хора и засегнати обитаеми имоти. В град Стралджа е изведен възрастен мъж, обитаващ имот, намиращ се в непосредствена близост до възникнал пожар. С преки материални щети са два от пожарите. Само за времето от 18:00 до 22:00 часа са..

публикувано на 10.07.25 в 13:54

Напрежение и скандали съпроводиха приемането на промени в закона за борба с корупцията в НС

Народното събрание ще избира председателя и членовете на Антикорупционната комисия с обикновено мнозинство, а Номинационната комисия, която ще оценява кандидатите, ще може да заседава в намален състав. Това предвиждат промените в Закона за противодействие на корупцията, които бяха окончателно приети с гласовете на ГЕРБ-СДС, ДПС-Ново начало,..

публикувано на 10.07.25 в 13:35

ЕП отхвърли вота на недоверие срещу Европейската комисия

Европейският парламент потвърди подкрепата си за председателката на Комисията Урсула фон дер Лайен и останалите еврокомисари. Вотът на недоверие срещу нея и съставът на Комисията бе отхвърлен с 360 гласа, подкрепиха го едва 175 евродепутати, а 18 се въздържаха. Гласувалите за свалянето на фон дер Лайен бяха далеч под необходимото за това..

публикувано на 10.07.25 в 13:27
главен комисар Александър Джартов

Гл. комисар Александър Джартов: Рекорден брой пожари у нас през изминалото денонощие

Рекорден брой пожари са регистрирани у нас през изминалото денонощие . Това съобщи пред БНР директорът на Националната пожарна главен комисар Александър Джартов. Той допълни, че месеците юли и август са особено рискови за възникване на подобни инциденти. "Обстановката се нормализира . Но изминалото денонощие беше изключетлно тежко...

публикувано на 10.07.25 в 13:25