Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Национална телефонна линия за борба с трафика на хора - 0800 20 100

Жертви на трафик на хора стават всички от 12 до 50 + годишна възраст

Онлайн сексуалната експлоатация е най-лесният начин за трафикантите на деца

2
Снимка: pixabay.com

Трафикът на хора е зло, което засяга не само жертвите, но и техните семейства и близките им. 

"Трафикът на хора е престъпление, което е близко до всеки един от нас, ако той не е информиран, не знае за какви индикатори да гледа, и въобще не знае как да се предпази, каза в "Нощен Хоризонт" Моника Николова, директор на Фондация "А 21".

Моника Николова е директор на Фондация "Кампания А21" и е част от организацията вече 11 години. По професия е психолог и бакалавър по бизнес администрация. През последните 9 години работи пряко с жертви на трафик.

Фондация “А21” е глобална неправителствена организация с офиси в 19 държави по целия свят, която съществува и в България вече 12 години. Сферата й на дейност е борбата с трафика на хора и съвременното робство, защото трафикът на хора се разглежда като модерната форма на робство и е сред видовете престъпления, които бележат най-висок ръст. 

"Преди имаше един мит, че трафикът на хора с цел трудова или сексуална експлоатация се отнася до хора от по-малки общности, от ромските общности, необразовани - че те попадат в трафик на хора или те са си избрали тази професия.

Но опитът, който имам ми показва, че не е така. Много образовани български граждани, на различа възраст, попадат и стават жертви на трафик, поради това, че не са си мислели, че това може да им се случи, нямат информация за такива схеми. 

Жертвите са мъже, жени, деца - всички - от 12 годишна възраст до 50+. 

Много деца стават жертва на трафик на хора с цел сексуална експлоатация, в някои случаи просия, по-рядко трудова експлоатация, но това също е възможно. 

В някои случаи родителите ги извеждат в чужбина или ги продават, в други случаи лесният достъп до социалните мрежи ги прави много уязвими и ги прави жертви на сексуална експлоатация, онлайн сексуална експлоатация, поясни още Моника Николова за БНР. 

Моника Николова, директор на Фондация

Фондацията си поставя амбициозната цел да няма жертви на трафик в България. Фондация "А21" фокусира работата си в няколко основни направления на работа. И нещо важно – трябва да знаем, че отдавна съществува Национална телефонна линия за борба с трафика на хора и тя е с номер: 0800 20 100

Линията е отворена през 2015 г. и се управлява от Фондация “А21”. Тя е денонощна, напълно анонимна и безплатна за български абонати от страната и чужбина

"През социалните мрежи това е един много лесен начин за трафиканта да изучи жертвата, да я ухажва, по начинът, по който знае, че трябва, а децата не осъзнават опасностите в социалните мрежи

Защото децата търсят внимание, търсят лайкове и не могат да се опазят. 

Най-разпространеният метод за набиране е все още е чрез т.нар. "романтична, емоционална връзка". Там попадат и жени в емоционална дупка, самотни и така те са лесна жертва за трафиканта. Това се случва много често последните години, допълни още Николова.

Тя разказа още кои са начините, за да се предпазват и децата, и възрастните от онлайн трафикът на хора. Какво и как да се качва в профила ви в социалните мрежи, как родителите трябва да контролират достъпа на децата си в интернет, да имат достъп до профилите си, профилите на децата да са заключени, снимката на децата да не са техните. 

Около 50 милиона роби има по света, като трафикът на хора е съвременното робство на 21 век. От тези 50 милиона едва 1% ще бъде някога спасен. Затова превенцията и информацията по тази тема е много, много важна, категорична е Моника Николова.

По думите й България е пета в Европа по износ на хора, България е страна източник - ние изнасяме хора, които стават жертви или роби някъде по света, най-вече за сексуална или трудова експлоатация. 

50 на сто от жертвите са жени и деца, като там става дума за сексуална експлоатация, при мъжете е по-трудна идентификацията, като те са по-често жертва на трудова експлоатация. 


Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Българите в Южна Каролина отбелязоха тържествено 24 май

Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..

публикувано на 25.05.25 в 07:20

Нова техника получава отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център в Русе

Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания.  Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..

публикувано на 25.05.25 в 06:11

Над 4 милиона българи ще могат да се тестват в домашни условия за два вида онкологични заболявания

Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..

публикувано на 25.05.25 в 05:50

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47