Трафикът на хора е зло, което засяга не само жертвите, но и техните семейства и близките им.
Моника Николова е директор на Фондация "Кампания А21" и е част от организацията вече 11 години. По професия е психолог и бакалавър по бизнес администрация. През последните 9 години работи пряко с жертви на трафик.
Фондация “А21” е глобална неправителствена организация с офиси в 19 държави по целия свят, която съществува и в България вече 12 години. Сферата й на дейност е борбата с трафика на хора и съвременното робство, защото трафикът на хора се разглежда като модерната форма на робство и е сред видовете престъпления, които бележат най-висок ръст.
"Преди имаше един мит, че трафикът на хора с цел трудова или сексуална експлоатация се отнася до хора от по-малки общности, от ромските общности, необразовани - че те попадат в трафик на хора или те са си избрали тази професия.
Но опитът, който имам ми показва, че не е така. Много образовани български граждани, на различа възраст, попадат и стават жертви на трафик, поради това, че не са си мислели, че това може да им се случи, нямат информация за такива схеми.
Жертвите са мъже, жени, деца - всички - от 12 годишна възраст до 50+.
Много деца стават жертва на трафик на хора с цел сексуална експлоатация, в някои случаи просия, по-рядко трудова експлоатация, но това също е възможно.
В някои случаи родителите ги извеждат в чужбина или ги продават, в други случаи лесният достъп до социалните мрежи ги прави много уязвими и ги прави жертви на сексуална експлоатация, онлайн сексуална експлоатация, поясни още Моника Николова за БНР.
Фондацията си поставя амбициозната цел да няма жертви на трафик в България. Фондация "А21" фокусира работата си в няколко основни направления на работа. И нещо важно – трябва да знаем, че отдавна съществува Национална телефонна линия за борба с трафика на хора и тя е с номер: 0800 20 100.
Линията е отворена през 2015 г. и се управлява от Фондация “А21”. Тя е денонощна, напълно анонимна и безплатна за български абонати от страната и чужбина.
"През социалните мрежи това е един много лесен начин за трафиканта да изучи жертвата, да я ухажва, по начинът, по който знае, че трябва, а децата не осъзнават опасностите в социалните мрежи.
Защото децата търсят внимание, търсят лайкове и не могат да се опазят.
Най-разпространеният метод за набиране е все още е чрез т.нар. "романтична, емоционална връзка". Там попадат и жени в емоционална дупка, самотни и така те са лесна жертва за трафиканта. Това се случва много често последните години, допълни още Николова.
Тя разказа още кои са начините, за да се предпазват и децата, и възрастните от онлайн трафикът на хора. Какво и как да се качва в профила ви в социалните мрежи, как родителите трябва да контролират достъпа на децата си в интернет, да имат достъп до профилите си, профилите на децата да са заключени, снимката на децата да не са техните.
Около 50 милиона роби има по света, като трафикът на хора е съвременното робство на 21 век. От тези 50 милиона едва 1% ще бъде някога спасен. Затова превенцията и информацията по тази тема е много, много важна, категорична е Моника Николова.
По думите й България е пета в Европа по износ на хора, България е страна източник - ние изнасяме хора, които стават жертви или роби някъде по света, най-вече за сексуална или трудова експлоатация.
50 на сто от жертвите са жени и деца, като там става дума за сексуална експлоатация, при мъжете е по-трудна идентификацията, като те са по-често жертва на трудова експлоатация.
Още по темата в звуковия файл.
Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..
При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..
Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..
Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана, и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..
По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...
" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей: " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот. Карл Юнг допълва: "Астрологията..
Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
Достатъчно е да сте в едно помещение с болен от грип, който да се изкиха и изкашля няколко пъти и се заразявате в рамките на часове . Началото е..
Грипният вирус е характерен за месеците януари и февруари и нашата имунна система трябва да бъде подготвена да се справи по-лесно с това заболяване...