Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Явор Владимиров: Асистираните репродукции са водещи с покачващ се успех всяка година

Всяка година броят на сперматозоидите намалява с 1,6% в развитите държави

2
Д-р Явор Владимиров
Снимка: Мая Данчева

Желанието да станеш родител и това да имаш наследник е съвсем естествен човешки стремеж. Съвременният начин на живот обаче, дефинира много репродуктивни проблеми. Причините са различни, но трудностите в зачеването намират своето решение в асистираната репродукция. Много са хората, в чието семейство е проплакало бебе, именно с нейната помощ.

Асистираната репродукция е клон от медицината, който се ангажира не само с медикаментозна намеса, но и с правилното определяне на проблемите. Търси причините за невъзможност да се родят деца и начини за преодоляването им.

Проблемите в двойките, желаещи да имат деца са както от страна на жените, така и на мъжете. Затова репродуктивната медицина се занимава с лечението и двамата бъдещи родители.

Желаното дете с помощта на асистираната репродукция понякога се появява бързо, а понякога отнема години опити с помощта на медицината. Те са придружени с много сълзи и разочарование, много упоритост, в някои случаи и риск за здравето.


По тази причина, не един и двама специалисти по репродуктивна медицина у нас, предупреждават, че идеята за дете и планирането на раждане трябва да става в силните години за жените. Именно, за да спестят трудностите на хората, които искат да имат поколение, репродуктивните специалисти алармират за основните фактори, които намаляват шансовете това да се случи естествено или по-лесно, дори с тяхна помощ.

"Когато двама партньори или семейство не се пазят една година и не се случи бременност и раждане, тогава говорим за проблем, сподели за "Нощен Хоризонт" д-р Явор Владимиров, специалист по репродуктивна медицина.

"Този проблем се решава, като на първо място се открие причината, да се постави диагноза, след това да проведем лечение.

Т.нар. асистирани репродуктивни технологии последните 20 години станаха основен метод за лечение на безплодие. 

Технологии от рода на пластика на маточните тръби, хормонални терапии остават вече на заден план.

Асистираните репродукции са водещи с покачващ се успех всяка година на метода, което е много важно, за нас това е основният критерии при крайния резултат, каза още за БНР д-р Владимиров.

Той работи повече от 30 години в областта на репродуктивните проблеми и асистираната репродукция. Има специализации в Израел, Германия, Холандия.

Д-р Владимиров разказа за новите методи в репродуктивната медицина, за сферите, които се включват в репродуктивната медицина - това са акушерство и гинекология, репородуктивна ендокринолигия, ембриология.

По думите на д-р Владимиров проблемът с невъзможността да имаш дете стана толкова ярък последното десетилетие, защото с годините се промениха причините, заради които не можеш да имаш дете.

"Основният проблем първоначално е проблем в маточните тръби, вследствие на възпалителни процеси или сексуално-трансмисивни заболявания, впоследствие патологията се промени доста.

Последните 10 -15 години вече не говорим за стерилитет, а говорим за неизяснен фактор на безплодието. Това е когато при двамата партньори няма проблем в изследвания, но те нямат от години деца.

Д-р Владиморов поясни кои са днешните причини и факти за безплодието в съвременния свят, как се изчерпва яйчниковият резерв при жените и как всяка година броят на сперматозоидите намалява с 1,6% в развитите държави.

Първо проучване чрез един от основните маркери за оценка на яйчниковия резерв

Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27