Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Игов: В България е пълна свободия по отношение на хазарта

Увлечението в хазарта не е от желанието да спечелиш, а от страха да не загубиш, подчерта психологът

| Интервю
Иван Игов
Снимка: БГНЕС

В България е пълна свободия по отношение на хазарта, заяви пред БНР психологът Иван Игов.

"Зависимостта към хазарта е много особена – тук зависимостта е вътре в самия теб. Това е вид адреналинова зависимост. Увлечението в хазарта не е от желанието да спечелиш, а от страха да не загубиш. Този страх, когато залагаш парите си – затова той води до залагане на все по-големи и по-големи суми, повишава адреналина в организма, повишава възбудата и това състояние се оказва привлекателно. Хората се стремят именно към това – към страха да не загубят", обясни той.

По думите му именно в тази посока са насочени новите подходи при опитите за справяне с тази изключително тежка зависимост. В България обаче почти нямаме такива специалисти, подчерта Игов в интервю за предаването "Хоризонт до обед".

Според него известните личности, които рекламират такива игри, трябва да се засрамят:

"Парите, които изкарват от тази реклама, донякъде са кървави, защото са взети от хора, които предават семействата си, предават себе си, предават бъдещето си. Това са огромни човешки драми. Ако те взимат тези пари спокойно и спят спокойно, толкова по-зле за тях. Същото се отнася и за депутатите, които отхвърлиха предложението – тези реклами да бъдат спрени или по някакъв начин силно означени, че хазартът е зависимост и че всеки може да попадне под нея".

Иван Игов бе категоричен, че е против забраната на хазарта, защото, по думите му, абсолютната забрана винаги води до изкривяване, нелегално залагане и отново загуба на пари. Той допълни, че рекламите "най-лошо удрят децата".

Засега регистърът на тези зависими е доброволен, отбеляза още психологът и изтъкна, че това не може да се счита за ясна статистика. Според него трябва да има недоброволен механизъм, защото не много от тези хора се осъзнават. По думите му и самият бизнес трябва да вземе решение как да се ограничи от зависимите.

"Зависимостта е ужасяваща. Трябва да се предприемат мерки за ограничаване, особено при децата", категоричен бе Игов.

Цялото интервю на Таня Милушева с Иван Игов в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна.

Проверяват сигнал, че издирваният леопард е забелязан край Ловеч

Полицаи, служители на горското стопанство и пожарникари от Ловеч проверяват сигнал, подаден снощи малко след 23 ч. на тел. 112., че е забелязан издирваният леопард. Шофьор на лек автомобил е съобщил, че е забелязал голямата черна котка на пътя между ловешките села Казачево и Сливек. Уведомени са областният управител, кметът на Ловеч,..

публикувано на 30.06.25 в 10:57

"Аз Вярвам и Помагам" дарява мобилен пункт за кръводаряване в Пловдив

Варненската благотворителната инициатива "Аз Вярвам и Помагам" дарява трети специализиран мобилен пункт за кръводаряване в помощ на нуждаещите се в България. Това ще стане в сряда в Пловдив. Пред БНР Владислав Николов, който е основател на вече 10-годишната инициативата, помогнала на много хора, обясни: "На 2 юли ще дарим третия..

публикувано на 30.06.25 в 10:49

"Сигурността по изхранването" - нов термин в Израел - какви са предизвикателствата от войната?

Отскоро министерството на земеделието на Израел бе едно от многото водещи в страната, но от скоро към названието му се прибави и израза "Сигурността по изхранването". Йосиф Щайнберг - заместник директор в министерството разказва за БНР дали това е заради продължителната война: "Десетилетия земеделци от цял свят са идвали да се учат от високо..

публикувано на 30.06.25 в 10:47

60-годишен българин се е удавил в Егейско море

60-годишен българин се е удавил в Егейско море в курортното селище Аспровалта, съобщиха от полицията. Туристи от три частни яхти, които са били в близост до инцидента, са се опитали да  спасят българина, но не са успели. Наложило се е и на тях да бъде оказана медицинска помощ. Лекарският екип е пристигнал за няколко минути.  Българинът е..

публикувано на 30.06.25 в 10:33

Весела Райчинова: Войната в Иран отвлече вниманието, но заложниците не бяха забравени

Хиляди израелци излязоха по улиците предимно на Тел Авив през уикенда, за да поискат освобождаване на около 50-те заложници, които все още се намират в Ивицата Газа. Това беше първата демонстрация след прекратяването на огъня, въведено заради извънредното положение, свързано с т.нар. 12-дневна война между Израел и Иран. Хората се събраха на..

публикувано на 30.06.25 в 10:21

Румъния: Студенти на протест срещу намаляване на стипендиите

Няколкостотин млади хора протестираха в Букурещ снощи срещу плановете на управляващите за намаляване на студентските стипендии. Недоволните се събраха на площада пред университета в румънската столица. Това е третата им акция в рамките на една седмица, предаде БТА. Някои носеха тениски с надпис "Не пипайте стипендиите", други скандираха „Съюз..

публикувано на 30.06.25 в 10:18
Джулай морнинг в Бургас

Цонко Цонев: Географията на Джулай се разширява, организацията е всенародна

Географията се разширява, расте броят на празнуващите Джулай през последните 20 години. Празнува се навсякъде - на морето, по реки и язовири. Това каза за БНР Цонко Цонев, бивш кмет на Каварна, когото свързваме с дългогодишното посрещане на Джулай морнинг на Камен бряг. Според него посрещането на първото юлско утро е празник, който..

публикувано на 30.06.25 в 10:00