Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ПП-ДБ обмисля дали да поиска оставката на председателя на НС

Кирил Петков
Снимка: БГНЕС

Съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков заяви, че би подкрепил вот на недоверие към служебния кабинет, но не смята, че е конституционно обоснован. От формацията обмислят дали да поискат оставката на председателя на Народното събрание Росен Желязков, защото не е дал думата в пленарната зала на отстранения с гласуване вече бивш управител на НЗОК Станимир Михайлов. 

Настояват и парламентарният контрол и изслушванията на министри от служебния кабинет да не спира по време на предизборната кампания, заяви Петков. 

"Учудени сме, че хора с толкова политически опит направиха толкова много грешки за толкова малко време. Това е хумористично", така Кирил Петков коментира поисканите смени на двама министри от служебния кабинет. 

На въпрос - трябва ли президентът да подпише указа за поисканите смени, Петков отговори: 

"Между другото, вотът на недоверие аз с удоволствие бих го подкрепил, но проблемът е, че не е конституционно обоснован. Ние в момента мислим абсолютно една идея: всичките изслушвания на министри да не спрат дори по време на кампания. Това е едната идея. Второто нещо, за което се замисляме е, че след днешните действия дали да не поискаме оставката и на председателя на Народното събрание". 

Петков защити промените в Конституцията и отговори на призивите ПП-ДБ да поеме политическата отговорност за служебния кабинет, намеквайки, че президентът е допуснал грешка, като не е избрал един от възможните кандидати за служебен премиер. 

В процеса на консултации от ПП-ДБ настояваха за подуправителя на БНБ Андрей Гюров: 

"Вижте в Конституцията, която я направихме, тя беше много ясно обоснована. Тя е направена за години напред и идеята беше да има избор от 10 независими кандидата и дори и да има някой от тях зависим, то моне един ще ича независим. Между другото имаше и се надявахме, че прлезидентът ще избере този кандидат. Всъщност проблемът не дойде от Конституцията. Ако г-н Главчев, въпреки че е бил в ГЕРБ, си вършеше нормално работата, нищо не го задължава, когато Борисов леко не намръщи, той да подскача и да поисква оставката на двама министри". 

"Президентът трябва да си носи конституционната отговорност и да вземе своето решение. Аз ако бях на неговото място, бих поискал да видя има ли обективни факти за тези оставки, какви са те, заслужават ли те, има ли нещо реално или просто е имало едно обаждане от г-н Борисов, което да е фактическата причина за смяната на министри. Ще бъде ужасно, ако всеки две седмици се сменят министрите".

По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Илиев

СГС изпрати във ВКС делото за плагиатство срещу Петър Илиев

Софийският градски съд изпрати във Върховния касационен съд делото за плагиатство срещу Петър Илиев - бивш кандидат за вицепремиер и вътрешен министър през 2021 година в проектокабинета с мандата на "Има такъв народ". Прокуратурата прати на съд Илиев, след като беше установено, че в свой научен труд е използвал материали от дисертация на..

публикувано на 17.02.25 в 12:56

Средният осигурителен доход е нараснал с 14,5%

Осигурителният доход на учителите за 2024 година е 2 хиляди 535 лева - или с 14,6 процента по-висок от 2023 та. В резултат на провежданата през последните години политика по доходите за педагогическите специалисти средномесечният осигурителен доход на учителите за миналата година е с 53,1 процента по-висок от този за страната, отчита в анализ Националният..

публикувано на 17.02.25 в 12:55

Над 170 снегорина почистват в София, очаква се снеговалежът да продължи

Над 170 снегорина работят на територията на всички 24 района в София, съобщиха от Столичната община.  Булевардите и улиците с градски транспорт се обработват със смеси срещу заледяване, частично се обработват и кварталните улици. Няма сигнали за паднали дървета или закъсали шофьори, обясни Анета Савова от Столичния инспекторат:..

публикувано на 17.02.25 в 12:32

Около 10 см сняг във Великотърновско

Обстановката във Великотърновска област е спокойна. Снежната покривка е около 10 сантиметра. Към момента няма затворени пътища. Настилките навсякъде са почистени, като обработката със сол и пясък продължава. Непроходими участъци няма. Няма откъснати населени места, както и такива без ток и вода.  Няма сигнали за пациенти, които не са обслужени, тъй като..

публикувано на 17.02.25 в 12:12
Обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги, представят резултатите от акцията, 17 февруари 2025 г.

Втори бойкот срещу търговските вериги на 20 февруари

Гражданският натиск срещу високите цени на храните трябва да продължи, докато правителството не осъществи обявените мерки след бойкота на хранителните вериги. Депутатите трябва да се заемат незабавно с проектозаконите за ограничаване на търговските надценки на основните хранителни стоки. За това призоваха обществените организации, които..

публикувано на 17.02.25 в 12:04
Конференцията на Алианса за отговорно гражданство (Аlliance for responsible citizenship) продължава от днес до понеделник.

Десни политици от цял свят се събират на конференция в Лондон

Влиятелни десни политици и лидери на партии от цял ​​свят се събират от днес в Лондон на голяма конференция в опит за установяване на по-тесни връзки с висши американски републиканци, свързани с администрацията на Доналд Тръмп. Консерватори от Великобритания, континентална Европа и Австралия, присъстващи на конференцията на Алианса за..

публикувано на 17.02.25 в 11:44

Идва следващата технологична революция: Как да съхраняваме тока?

Кинетични батерии, пясъчни батерии, батерии от разтопена сол - това ще са алтернативите за съхраняване на енергия, веднъж произведена от ВЕИ . И докато засега въпросът у нас е повече вятър и слънце ли да използваме, спрямо водната, въглищната и дори ядрената енергетика, специалистите казват - следващата революция идва - как да съхраняваме тока...

публикувано на 17.02.25 в 11:25