Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Откриват мемориал "Тутраканска епопея 1916" в с. Шуменци

| Репортаж
Снимка: Незабравка Кирова

Днес и утре в Тутракан ще се проведе национална научна конференция под надслов "Културното наследство на Тутракан и неговото място в добруджанската история" по повод Международния ден за опазване на недвижимото културно наследство. Конференцията ще включва четири пленарни заседания, в които ще вземат участие 36 научни и музейни специалисти, университетски преподаватели, служители в архиви, краеведи и др.

Част от програмата на конференцията е среща-разговор с писателя Захари Карабашлиев. Той ще представи събитията на Добруджанския фронт през призмата на романа "Рана".

Културната програма за днес ще продължи от 19:00 часа с концерт с класическа музика.

Днес се открива и иновативен мемориал "Тутраканска епопея 1916" в с. Шуменци.


Тутраканската епопея е една от най-големите битки в съвременната история на България, която е продължила само 33 часа, но поставя началото на освобождението на цяла Южна Добруджа.

Там са положени костите на повече от 8000 войници и офицери - българи, румънци, германци, участвали в битката през 1916 година.

На обелиска има надпис на четири езика - "Чест и слава на онези, които са знаели да мрат геройски за тяхното отечество".


На входа на Мемориалния комплекс е издигната триумфална арка, разказа Петър Бойчев, директор на Историческия музей в Тутракан.

Първата копка бе направена през август 2022 година. Проектът е на стойност малко над 5 милиона лева, но заради забавяне на одобряването му и последвалото вдигане на цените, се появи недостиг от около 1,5 милиона лева. Заради това бе изтеглен заем от фонд "Флаг". Допълнително финансиране бе осигурено и за изработването на филм, който представя реално битката за Тутракан, и за благоустрояване на довеждащата до военното гробище инфраструктура. Така общата сума достига 8 милиона лева.

Искаме да направим по-добро популяризиране на Тутраканската епопея в условията на новите технологии, сподели директорът на Историческия музей Петър Бойчев.

Информацията е представена чрез експозиция и 3D карта на събитията, беседа от екскурзовод, съобразена с възрастта и познанията на публиката.

Музеят представя събитията в Добруджа не като изолиран епизод, а в контекста на световните събития. Поради това тук ще се организират извънкласни уроци за ученици от цялата страна.

По думите на тогавашния главнокомандващ генерал Стефан Тошев Тутракан е "българският Йерусалим, който трябва да се пази и помни".

Снимки: Незабравка Кирова

Още по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Съдът в Русе с официално изявление за инцидента с полицейския директор

Окръжният съд в Русе публикува официално становище, в което уверява обществеността, че всички дела се разглеждат обективно, справедливо и безпристрастно.  Това се случва като реакция на негативните коментари по повод решението от събота, когато съдия Милена Пейчева остави в ареста четиримата младежи, задържани след инцидента с полицейския директор..

публикувано на 09.09.25 в 15:44

Автокъща гори в София

Голям пожар в столичния ж.к. "Свобода". Димът се вижда от центъра на града.  По данни на БНР гори автокъща с няколко халета.  Очаквайте подробности!

публикувано на 09.09.25 в 15:38
Старши комисар Николай Кожухаров

Съпругата на Николай Кожухаров: Той все още е в интензивното отделение

Съпругата на старши комисар Николай Кожухаров сподели пред БНР актуални данни за състоянието му: " Възстановява се, в Интензивно отделение е". След побоя над шефа на полицията в Русе: Четирима в ареста, само един говори за случая Диана Петрова разказа пред "Хоризонт" своята версия за случилото се на 4 септември: "Прибрахме се от вечеря..

публикувано на 09.09.25 в 15:36
Военнослужещи от ливанската армия

Ливанската армия ще разоръжи напълно "Хизбула"

Ливанската армия ще разоръжи напълно "Хизбула" близо до границата с Израел в рамките на три месеца, съобщи външният министър Юсеф Раджи пред агенция "Франс прес".  Раджи е заявил, че началникът на армията Родолф Хайкал миналата седмица е представил на правителството петстепенен план за съсредоточаване на оръжията единствено в ръцете на ливанската..

публикувано на 09.09.25 в 15:17

Венелина Попова: Ще стигнем до съда в Страсбург, за да се даде урок на самозабравили се величия

Кметът на Гълъбово Николай Тонев реши да ме накаже за дързостта да задавам въпроси , но отговори на въпросите нямам .  Това каза пред БНР журналистката Венелина Попова, бивш кореспондент на БНР в Стара Загора, като уточни, че зададените от нея въпроси са по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ). "Той толкова се е вманиачил в тази си..

публикувано на 09.09.25 в 15:13

Във Велико Търново 63-годишна жена е с фрактура след сблъсък на тротинетката ѝ с лека кола

63-годишна жена пострада сериозно при инцидент между управляваната от нея електрическа тротинетка и лек автомобил във Велико Търново.  Катастрофата с електрическата тротинетка става около 13 часа на натоварената ул. "Краков" във Велико Търново на кръстовището между голям хипермаркет, училище и университетски корпус. Лекият автомобил излиза от..

публикувано на 09.09.25 в 14:41
Д-р Ивайло Симеонов

Д-р Ивайло Симеонов: Способността да се забавляваш е основен балансиращ фактор на стреса

Способността да се забавляваш е основен балансиращ фактор на стреса. Това обясни пред БНР д-р Ивайло Симеонов, лекар и психотерапевт. Той ще бъде сред лекторите на събитието "Под напрежение: Науката за стреса, дистреса и дисциплината". Д-р Симеонов съчетава корпоративната експертиза с дълбокото разбиране за човешката психика. Той работи в..

публикувано на 09.09.25 в 14:10