"Ситуацията ескалира изключително бързо. От октомври миналата година до момента заради огнища сме унищожили над 2 милиона птици – кокошки носачки, през последната седмица около 380 000 бройлери. При кокошките носачки вече са засегнати над 40%", съобщи тревожни данни в интервю за БНР Ивайло Гълъбов, който оглавява Съюза на птицевъдите.
Този сектор от птицевъдството беше най-силно развит и е експортно ориентиран. Изнасяме около 20 на сто от продукцията и голяма част от договорите за износ ще останат неизпълнени, обясни той.
Гълъбов обаче увери, че ще има достатъчно яйца за вътрешно потребление.
Досега нито едно отговорно лице в страната не е изговорило какъв е проблемът, коментира председателят на УС на Съюза на птицевъдите в предаването "Преди всички".
"Три страни в Европа имат абсолютно аналогични проблеми. Едната е Франция. Другата е Унгария. Третата е България", посочи той. Тъй като френското производство е било изнесено към България и Унгария, в двете страни се е стигнало до "бързо и буйно развитие", а във Франция - до депопулация на определен район – "полека-лека клане на всички птици", след това е имало оздравяване, пререгистрация на животновъдните обекти и успешна ваксинация, описа ситуацията Ивайло Гълъбов. Сега и България, и Унгария следва да приложат успешния опит на Франция, смята той.
Задният двор – някои стопанства за дивечови птици, са извън обсега на контрол по законодателни причини, подобно на чумата по свинете, назова друг проблем Гълъбов.
В последните години, след африканската чума по свинете, мерките за биосигурност ни показаха, че са задължителна норма за промишленото животновъдство, заяви той.
По време на прехода по думите му са били направени "грандиозни глупости", например "допускайки в едно технологично свързано предприятие, което е било за един вид птици, днес да има два съседни животновъдни обекта с различен вид птици, водоплаващи и бройлерни", което крие рискове заради различните заболявания. Не се спазват и ветеринарните предписания, допълни Ивайло Гълъбов.
"Губим огромни позиции в почти всички сегменти от българското животновъдство. Внасяме огромно количество свинско, внасяме над 50% от пилешкото месо. В момента вносът на яйца от Украйна, произведени при съвсем други стандарти за качество – необяснимо е как си създаваме нелоялна конкуренция, войната не е обяснение на този проблем. Има и култура на потребление – ако искаме парите да остават в България, трябва да избираме български стоки", изтъкна в заключение той.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Милиони деца по света продължават да страдат от недохранване. Това сочи доклад по темата на УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната банка, публикуван тази седмица. Над 150 милиона деца по света под 5-годишна възраст имат проблеми със спиране на растежа заради недохранване, сочат данните в доклада, който обхваща периода от 2000 до 2024 г...
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и законодателната програма, която сме обещали, са одобрени и не подлежат на ревизия, което ще рече, че откажем ли се като държава от Комисията за противодействието на корупцията (КПК), няма да сме..
Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..