Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

23-ма китайски плувци са с допинг, но без наказания

23-ма китайски плувци са с допинг, но без наказания
Снимка: БТА

Световната антидопингова агенция (УАДА) няма да наложи наказания на китайските плувци за нарушаване на антидопинговите правила преди олимпиадата Токио 2020, тъй като не успя да опровергае информацията на китайската антидопингова агенция, че забраненото вещество е попаднало неволно в телата на спортистите, съобщиха от световната централа.

"Ню Йорк Таймс" разкри днес, че пробите на 23-а китайски плувци, които са участвали на олимпийските игри в Токио през 2021-а, са дали положителен тест за "триметазидин".

"През юни 2021-а УАДА беше уведомена за решението на Китайската антидопингова агенция да признае, че плувците са дали положителен тест за триметазидин в началото на 2021 година след непреднамерено въздействие на това вещество чрез замърсяване. Както винаги, УАДА внимателно прегледа решението и в този случай поиска пълно разследване. Като част от своята проверка УАДА събра допълнителна, непубликувана научна информация за триметазидина и се консултира с независими научни експерти, за да провери теорията за замърсяване и дали ниските дози триметазидин могат да бъдат от полза за спортистите по време на състезателно плуване", добавиха от агенцията.

"По време на проверката, продължила няколко седмици, учени и външни правни консултанти внимателно тестваха теорията за замърсяване, представена от Китайската антидопингова агенция. В крайна сметка УАДА заключи, че не е в състояние да опровергае възможността източникът на триметазидин да е замърсен, което е в съответствие с аналитичните данни във файла. Учените и следователите на УАДА не успяха да проведат разследвания на място в Китай предвид строгите ограничения, наложени заради КОВИД-19. УАДА заключи, че предвид специфичните обстоятелства на предполагаемо заразаване, спортистите няма как да се считат за виновни. Ето защо, въз основа на съвета на външен съветник, УАДА реши, че жалбата е неоснователна", се каза в изявлението.

Китайската страна твърди, че плувците са взели забраненото вещество неволно и в малки количества, така че не са необходими действия срещу тях. Разследване на Китайската антидопингова агенция предполага, че инцидентът се дължи на замърсени хранителни продукти. В доклада си китайски следователи описват дори колко от най-добрите плувци в страната са отседнали в един и същи хотел за национални състезания в последните дни на 2020-а и първите на 2021 година.


По публикацията работи: Антони Йорданов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Американски гимнастички с лагер у нас

Българската федерация по гимнастика организира приятелска среща между състезателките от нац;ионалния ни отбор и гимнастички от 7-и регион на САЩ, област Пенсилвания, които проведоха едноседмичен тренировъчен лагер у нас.  Американският тим пристигна в България в рамките на ежегодната си програма за международни контролни състезания и лагер-сборове, а..

публикувано на 27.11.25 в 13:21

Лудогорец - Селта пряко по "Хоризонт"

Лудогорец посреща испанския Селта в мач от петия кръг на турнира Лига Европа. Двубоят е от 19.45 часа в Разград и можете да го проследите в ефира на програма "Хоризонт" на БНР. "Зелените" от Разград се върнаха на пътя на победите с новия си треньор Пер-Матиас Хьогмо. Норвежкият специалист донесе 2:0 над Септември в първенството, но сега му предстои..

публикувано на 27.11.25 в 06:13
Арсенал нанесе първа загуба на Байерн (Мюнхен)

Арсенал нанесе първа загуба на Байерн (Мюнхен) през сезона

Отборът на Арсенал нанесе първата загуба през сезона на Байерн (Мюнхен), след като се наложи като домакин с 3:1 в двубой от 5-ия кръг на основната фаза на Шампионската лига. Така състава воден от Микел Артета излезе еднолично на първата позиция в класирането с пълен актив от 15 точки, а баварците остават трети с 12 пункта. Юриен Тимбер откри..

публикувано на 27.11.25 в 00:30
Александър Везенков и Коди Милър-Макинтайър

Цървена звезда обърна Олимпиакос в Евролигата

Българският национал Коди Милър-Макинтайър поведе Цървена звезда към успех с 91:80 над Олимпиакос с Александър Везенков в състава си в домакински мач от 13-ия кръг на Евролигата. Двубоят се игра в "Белградска Арена". Американският гард с български паспорт започна като титуляр и за 24:51 минути се отчете с 10 точки, 3 борби, 9 асистенции и 1..

публикувано на 26.11.25 в 23:05
Баскетболистките на Берое приключиха със загуба в Еврокъп

Баскетболистките на Берое приключиха със загуба в Еврокъп

Вицешампионът на България Берое загуби от отбора на Вилньов д'Аск с 49:111 (14:38, 9:23, 17:24, 9:26) като гост във Франция в последната си среща от група L на втория по сила европейски клубен турнир по баскетбол за жени Еврокъп. Така тимът от Стара Загора приключи участието си в надпреварата с шест поражения, а носителят на титлата Вилньов д'Аск,..

публикувано на 26.11.25 в 23:01
Левски загуби от Гуагас Лас Палмас с 0:3

Левски пак загуби от Лас Палмас и продължава за Купата на ЦЕВ

Отборът на Левски загуби от Гуагас Лас Палмас с 0:3 (18:25, 20:25, 19:25) и втората среща и отпадна в плейофите на Шампионската лига. Преди седмица "сините" допуснаха поражение с 0:3 и при гостуването си така ще продължат участието си във втория по сила европейски турнир - за Купата на Конфедерацията (ЦЕВ), срещу германския Фридрихсхафен...

публикувано на 26.11.25 в 21:34
Марица започна със загуба Шампионската лига

Марица започна с поражение Шампионската лига по волейбол

Отборът на Марица (Пловдив) започна с поражение участието си в тазгодишното издание на Шампионската лига по волейбол за жени. В първия си мач от група "Е" българският първенец загуби с 1:3 (19:25, 27:25, 18:25, 18:25) като гост на Девелопрес Жешув пред над 2300 зрители. Полякините имаха аванс от 10:5 в самото начало на двубоя и след това..

публикувано на 26.11.25 в 21:26