Още древните римляни са казвали, че когато мислят за миналото, се вглеждат в пясъка под нозете си, а когото мислят за бъдещето, вдигат глава към звездите. Израел е една от държавите, които планират да стъпят на Луната и имат спътници в орбита около Земята.
Ади Ниньо Гринберг е старши изследовател в космическата агенция към Министерството на науката, технологиите и иновациите на Израел. Тя разказа пред БНР за интереса на младите към космическите програми, за българските си корени и за твърдението ѝ, че четвърт от всяка чаша вода, която пием, идва от Космоса.
Да започнем с българската линия във Вашата биография и каква е връзката Ви с Космоса?
Баща ми е роден в София. Когато е бил на 2 години, семейството му се изселва и идват в Яфо. Дядо ми поддържаше връзка с много български евреи, които се събираха в дома ни. Запомнила съм, че бяха весели и сърдечни.
Баща ми е лекар. Мечтаел е да учи астрономия, но в онези времена бил принуден да направи практичен избор. Запалих се по астрономията от неговите разкази за галактики и космически дупки. Защитих по тази специалност всички научни степени в университета в Тел Авив. Мнозина мислят, че само мъже могат да бъдат изследователи на Космоса. Аз доказвам обратното.
И как се реализирате?
След защитата на доктората си разбрах, че не е достатъчно само преподаването в университета и започнах да изнасям и лекции на ученици. Младежта по света е била много въодушевена от прилуняването на "Аполо" навремето. Увеличили са се тогава студентите, изучаващи точни науки. Космонавтиката не е непонятна, сложна и непостижима област, а е също толкова интересна и даваща поле за изява, както всяка друга иновация.
Вие какво изследвате?
Кометите и водата, която те носят на Земята. Голяма част са ледени парчета, движещи се по определена орбита от милиони или милиарди километри. Когато се отклонят и се приближат до слънцето ни, горните слоеве на кометата се разтапят и се получава така характерната им опашка, която ни позволява да ги видим и с невъоръжено око. Ако навлязат в земната атмосфера, те стават част от водните запаси, които има на Земята. Трудно е, но може да се изследва самата вода, която носят. Дори във всяка земна чаша вода една четвърт е пристигнала по такъв начин от Космоса. Кометите са образувания от лед, прах и газове и винаги са интересували учените.
Докато правех доктората си, в Космоса летеше автоматичен орбитален апарат "Розета", който след 12 - годишно пътуване кацна на голяма комета и направи много сондажи и изследвания. "Розета" бе обща разработка на Европейския съюз и НАСА. Изпълни и задачи, проектирани от Телавивския университет. От научна гледна точка, това е едно от големите ми постижения.
Сега сте и главен изследовател в Израелската космическа агенция.
В Космическата агенция задачата ми е друга: да обърна внимание на отрасловите министерства, обществените и частни организации и предприятия, че техните изследвания могат да помогнат за усвояване на Космоса и обратно- космическата технология може да се окаже жизнено важна иновация за тях. Когато поех поста си, често се оказвах сама пред екрана за ЗУМ срещите. Обаждах се на изследователите в министерствата, местните органи на властта, екологични организации, хайтек предприятия и ги питах защо не са се включили в срещите ни. Казваха, че не виждат връзка между тяхната дейност и Космоса. Помислили са, че са били поканени по грешка. Разяснителната ни работа е успешна и част от тях се включиха със специалисти или финансиране в редица космически проекти. Но все още мнозина продължават да мислят, че дейността им няма нещо общо с космическите изследвания.
Две години съм на този пост и се надявам с настойчивост, макар и бавно, към нашите изследвания да се присъединят още много организации не само от страната ни, но и от чужбина.
"Донякъде се обезсмисли този конкурс за главен архитект, след като със заповед на кмета – правомощията за тази длъжност бяха сведени от 54 на 6". Това обясни пред БНР арх. Петър Диков, председател на Съюза на архитектите. Арх. Богдана Панайотова е преминала успешно последния етап на конкурса за главен архитект на София Архитект Богдана..
Близо 80% от насажденията с праскови, сливи и череши в Сливенско са унищожени от минусовите температури през последните дни. Единствените мерки срещу студа са огнища със запалена слама, която с дима си допринася за температурна разлика. Днес сливенското поле с овощни насаждения беше в дим с надежда да се спаси част от реколтата. Стопаните..
21-годишен мъж е с отнета книжка след рисково шофиране по столичен булевард. Проверката е станала факт след излъчване на видеоклип с действията. При явяването му в полицията е станало ясно, че към момента той е неправоспособен, отнети са му всички контролни точки. Полицаите са прекратили и регистрацията на автомобила.
Проблемът е толкова голям, че АПИ нямат правилен ход . Такова мнение изрази пред БНР а рх. Иван Шишков, бивш регионален министър, след като темата за състоянието на пътищата у нас отново стана обект на обществено внимание заради смъртта на 12-годишната Сияна, която загина в тежка катастрофа. Председателят на АПИ Йордан Вълчев е разпитан като..
Южноцентралното държавно предприятие в Смолян раздаде безплатно фиданки по повод Седмицата на гората. Тази година се навършват 100 години от първото отбелязване на Седмицата на гората, която стартира през 1925 година като Празник на залесяването. Мотото, под което ще премине честването на юбилея, е ”Век от вечността в създаване, опазване и грижа!“...
Пълната подкрепа на правителството за работата на приходните агенции изрази министър-председателят Росен Желязков по време на днешната работна среща на тема "Бюджет 2025: План и мерки за изпълнение на приходите". В срещата участваха министърът на финансите Теменужка Петкова, зам.-министрите на финансите Кирил Ананиев, Методи Методиев и Галя..
В еврозоната България може да влезе на 1 януари 2026 г. или началото на 2027 г. Средата на годината никога не е ставало и никога няма да стане, защото банковата система трябва да се преформатира 2 пъти за година, а това е скъпо. Може да влезем на 1 януари 2026 г. или 1 януари 2027, ако дотогава изпълняваме критериите, може и да е по-нататък,..
Помощник-фармацевтите настояват за спешни законодателни промени. Това съобщи пред БНР Лиляна Петрова, председател на УС на Българската асоциация..
Какво означава това, че Съюзът на българските учители се включва в дискусиите около въвеждането на нов задължителен учебен предмет "Добродетели и..
Министерството на образованието и науката ще предложи изучаването на религия в задължителния учебен план, като се акцентира върху изучаването на..