Гордана Силяновска, издигната от ВМРО-ДПМНЕ, и Стево Пендаровски, подкрепен от СДСМ, са двамата кандидати за президент на Северна Македония, които отиват на втори тур на изборите на 8 май. Разликата между двамата е 176 446 гласа в полза на Гордана Силяновска, в процентно съотношение за нея са гласували 40,20%, а за Пендаровски 20% от участвалите в първия тур на президентските избори гласоподаватели - при избирателна активност от 49,93 процента.
"Голямата победа на Силяновска на първия тур показва, че Социалдемократическия съюз е наказан от собствените си членове", обясни пред БНР Атанас Величков, журналист от сайта "Трибуна".
Ако се запази същият тренд и на парламентарните избори, ВМРО-ДПМНЕ ще постигне убедителна победа, посочи той в предаването "12+3".
"Тази победа обаче може да се окаже и пирова, ако те не започнат да работят осезаемо за европейската интеграция на Северна Македония. Можем да очакваме всичко. Политическата партия, която ще реши какво ще се случва, най-вероятно ще бъде от Албанския блок. Ако Мицкоски спечели изборите, пред него се поставят много въпроси – най-основният е как ще продължи пътят на Македония към ЕС. Ако не е това главното, което ще го занимава, много е вероятно страната да влезе в изолационен момент".
Той припомни, че ВМРО-ДПМНЕ са били и против Преспанския договор, но след това са приели, че е реалност.
"Може да поемат отговорност, но може и да продължат с този квазипатриотичен начин, по който работят. Основната им мантра по време на предизборната кампания беше предоговарянето на условията за членство в ЕС. Не вярвам в това".
В македонското общество много често се гласува не "за", а "против" нещо, посочи още Атанас Величков. Така той обясни и победата на първи тур на ВМРО-ДПМНЕ.
"Голяма част от македонските граждани не излизат за гласуват. Сега отново се случи това.
Става въпрос за типично балканско водене на кампания – тя е негативна в социалните мрежи, едните се правят на големи патриоти, другите – на големи европейци. Нищо съществено не са казва".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.

Два милиарда евро допълнителни държавни гаранции и концесия на Българския спортен тотализатор – това са част от промените в проектозакона за Бюджет 226 година, внесени между първо и второ четене. Срокът за тях бе съкратен само на три дни, след като текстовете минаха на първо четене в пленарната зала в петък. Поправката, с който..
Не бих казал, че сме по-близо до мира в Украйна. Това каза пред БНР Иван Миланов, полковник от резерва, бивш директор на звено "НАТО" в Министерството на отбраната. САЩ и Украйна са изготвили ново мирно споразумение , този път от 19 точки, но са оставили политически най-чувствителните елементи да бъдат решени от президентите на двете държави,..
От "Да, България" се обявиха против отдаването на Българския спортен тотализатор на концесия за 15 години. Предложението, внесено от трима представители от управляващото мнозинство Костадин Ангелов - ГЕРБ-СДС, Драгомир Стойнев - БСП и Йордан Цонев от "ДПС-Ново начало", предвижда в преходните и заключителни разпоредби преди второто четене на Закона..
Пенсиите да се актуализират от 1 януари, а не от 1 юли, тъй като по-високите осигуровки и данъци ще се плащат о т 1 януари, коментира в интервю пред БНР депутатът на АПС д-р Хасан Адемов. Неговата парламентарна група е направила няколко предложения, които да се разгледат между първо и второ четене на Бюджет 2026. В предаването "12+3"..
"Страните членки ще изразходват 100 пъти повече за отбрана, отколкото са заложени в следващия бюджет на ЕС. Нашата задача е да ги убедим да похарчат повече за европейски политики като програмата за европейска отбранителна промишленост EDIP". Това каза еврокомисарят по отбраната Андрюс Кубилюс по време на дебат, посветен на програмата за..
Окръжният съд в Кърджали отложи за януари делото срещу бившия кмет Хасан Азис, обвинен в длъжностно присвояване и безстопанственост при изпълнение на договори за доставка на дърва. Освен него на съд са призовани бившият главен счетоводител на общината Валентин Иванов и двама финансови контрольори. Заседанието бе разпоредително, а причината за..
Едва 40% от българите вярват, че демокрацията в ЕС ще остане стабилна през следващите пет години. Това сочат данни, оповестени на дискусия, организирана от СЕМ и посветена на Европейския акт за свободата на медиите - рамка за независимост и плурализъм в Европейския съюз. Новият европейски щит за демокрацията съдържа пакет от мерки за защита..
916,68 лева годишна загуба през 2026-а, ако сега нетната ви месечна заплата е 3500 лева. С това изчисление започна интервюто пред БНР на..
"Корупцията в горския сектор заплашва да срине един от най-важните отрасли на българската икономика -управлението и стопанисването на държавните..
" Благомир Коцев сякаш пречеше на всички още с избора му , защото решенията му бяха твърде много в полза на обществеността на Варна. Той опита да забави..