Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Макрон: Най-голямата опасност за сигурността на Европа е Русия да спечели войната срещу Украйна

Президентът на Франция Еманюел Макрон
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Френският президент Еманюел Макрон призова Европа да се изправи пред предизвикателствата на днешния свят. В тържествена реч в Сорбоната, където и преди седем години бе изложил европейската си визия, той пожела мощен скок на Европа до 2030 г., за да се запази като "силна, успешна и хуманна". 

Според него Европа е постигнала напредък в единството въпреки небивалата поредица от кризи през последните години: Брекзит, ковид епидемията и войната в Украйна.

"Намираме се в безпрецедентен момент на глобални катаклизми, на ускоряване на големи промени и моето послание днес е просто. Нашата Европа е смъртна, тя може да умре и това зависи единствено от нашия избор".

Макрон настоява да се отиде по-далеч за общата защита на европейския континент и обща военна стратегия. "Европа е в опасност", подчерта той и повтори позицията си, че нищо не трябва да бъде изключено, за да се спаси Украйна.

"Основната и най-голяма опасност за сигурността на Европа е Русия да спечели агресивната война, която започна срещу Украйна".

За общата европейска защита френският президент предлага създаване на общ противоракетен щит и европейска военна академия. Той застъпи идеята си за Шенгенски съвет като политическа структура за вътрешната сигурност на ЕС. За икономическия подем на Европа според него е нужна "стена" от инвестиции "между 650 и 1000 милиарда евро годишно".

Той разви идеята за Европа като демократична цифрова общност и предложи възрастта 15 години като праг на влизане в дигиталното пространство.

Националистите "искат да останат в сградата на Европа, без да плащат наем" - заяви той.

Седем години след първата си програмна реч в Сорбоната Макрон се опитва да задвижи идеите си за Европа броени седмици преди европейските избори, застрашен от подема на крайната десница. Опозицията нарича речта "безплодна" и "лицемерна". 

По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Разкриха "фабрика за бебета" на остров Крит

Полицията в Гърция разкри "фабрика за бебета" в клиника на остров Крит. Използвани са и жени от България. Бездетни семейства са плащали огромни суми за бебе. Печалбите на клиниката са над 8 милиона евро. Извършвали се е незаконни осиновявания, фиктивни инвитро процедури и донорство на яйцеклетки. Използвани са се бедни жени от Румъния,..

публикувано на 25.11.25 в 11:12

ОДМВР – Перник стартира тренировъчни занятия в училищна среда

ОДМВР – Перник стартира провеждането на поредица от учебно-тренировъчни занятия в училищна среда за повишаване готовността за действие при извънредни ситуации в учебните заведения. Занятията са част от ежегодната подготовка на служителите на МВР и училищния персонал, и са насочени към усъвършенстване на координацията между институциите, както..

публикувано на 25.11.25 в 11:00

"МЯРА": 54% от българите подкрепят ръста на минималната работна заплата

54 процента от българите подкрепят ръста на минималната работна заплата, сочи проучване за динамиката на доходите направено по поръчка на КНСБ от агенция "МЯРА", сред 804 пълнолетни граждани в периода 30 октомври - 7 ноември. Най-силна подкрепа за ръст на минималното възнаграждение дават 59 на сто от заетите от частния сектор, 54 на сто от..

публикувано на 25.11.25 в 10:58

Четирима младежи пострадаха при катастрофа край язовир "Огоста"

Малолетно момиче и три момчета на по 18 години са настанени в болницата в Монтана след катастрофа. Пътният инцидент е станал малко преди 22 часа снощи в района на стената на язовир "Огоста", като колата се е преобърнала по таван. При спускане на язовирната стена, посока Монтана, лек автомобил, управляван от 18 годишен водач, при движение с..

публикувано на 25.11.25 в 10:52

Децата с аутизъм имат нужда от социален живот и работа със специалисти: Как може да получат най-качествена услуга?

"Обществото ни е далече от това да приобщи децата с аутизъм. Те нямат подкрепа отникъде". Това заяви пред БНР Нонка Манчева, майка на дете с тази диагноза. Тя е инициатор за създаването на центъра за поведенческа и комплексна терапия в Стрелча. В България има около 140 хиляди души с аутизъм. За тях са предвидени 140 дневни центъра в цялата..

публикувано на 25.11.25 в 10:50
д-р Симона Велева

Симона Велева: Вярвам, че ще имаме нов директор на БНТ, избран след честен конкурс

Дали скоро ще има нов генерален директор на БНТ е един от най-важните въпроси за СЕМ . Това заяви пред БНР председателят на медийния регулатор д-р Симона Велева. "Положихме огромни усилия, за да изпълним своите правомощия по закон. В нито един момент не сме се нито разколебали, нито отказали от тази наша мисия и правомощие. Искрено..

публикувано на 25.11.25 в 10:45
Президентът Румен Радев участва във форума

Президентът Радев: Този бюджет явно издава страха на управляващите от предсрочни избори

Президентът Румен Радев не изключи възможността протестите заради бюджета за 2026 г  да се радикализират. Пред журналисти той коментира, че никой бюджет досега "не е мамил толкова очевидно". ПП на протест срещу предложеното увеличение на осигуровките, данък дивидент и СУПТО "Този бюджет явно издава страха на управляващите от предсрочни..

публикувано на 25.11.25 в 10:30