Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Хамас" отхвърли призива на 18 държави да освободи израелските заложници

Снимка: БТА

Палестинската групировка "Хамас" разкритикува вчерашния призив на 18 държави, сред които САЩ, Великобритания, Германия, Испания, Полша и България, да освободи всички заложници, държани от групировката в Газа вече повече от 200 дни като начин да се сложи край на кризата в палестинския анклав.

В изявлението на групировката се посочва, че предложението не отговаря на палестинските искания. "Хамас" е отворен за идеи за прекратяване на огъня и се придържа към основните си искания, се добавя в изявлението.

Движението настоява първо Израел да приключи операцията си в Газа, преди да се сключи споразумение за освобождаване на израелските заложници. 

По-рано израелски медии съобщиха, че Тел Авив обмисля възможността за ограничено споразумение с ислямистката групировка "Хамас" за освобождаването на най-малко 20 заложници.

Военновременният кабинет на Бенямин Нетаняху е обсъдил вариант, при който "Хамас" да освободи жени, по-възрастни и болни заложници, а в замяна Израел да позволи на разселени жители на ивицата Газа да се върнат в северната част на анклава. Твърди се, че скоро предложението ще бъде изпратено до "Хамас" чрез посредници.

В Израел вече пристигна египетска делегация, за да бъдат обсъдени възможностите за подновяване на преговорите с палестинската групировка.

Междувременно ЕС обяви, че ще отпусне допълнителни 68 милиона евро помощ на палестинците в Газа. Тази подкрепа увеличава общата хуманитарна помощ на ЕС за палестинците в Газа и в целия регион през 2024 година до 193 милиона евро, се посочва в изявление на съюза.

Американската армия започна да помага за изграждането на временно пристанище край бреговете на ивицата Газа, през което да се доставят повече хуманитарни помощи. 

По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Община Троян приключи рекултивацията на отпадъците в две от клетките на регионалното депо

Община Троян приключи рекултивацията на отпадъците в две от клетките на регионалното депо за неопасни битови отпадъци, което обслужва и Априлци. Рекултивираните 252 600 тона отпадъци са били на площ от 12 декара, съобщи кметът на Троян Донка Михайлова. "Площ, която вече е преобразена в зелена ливада. Реализираната техническа рекултивация..

публикувано на 08.11.25 в 13:32

Протестиращи в Поликраище затвориха пътя Русе - Велико Търново

Главният път в село Поликраище от Русе за Велико Търново отново е затворен за движение. Стотици жители на селото пресичат на пешеходната пътека до училището. Образуват се дълги колони от коли и камиони. "Искаме вода и ток, и най-вече информация предварително кога ще ги спират", споделиха пред БНР протестиращи. "Искаме да знаем кога точно няма да имаме..

публикувано на 08.11.25 в 13:11

Лондон подготвя голяма промяна в имиграционната система и предоставянето на убежище

Британският министър на вътрешните работи Шабана Махмуд ще обяви голяма промяна в имиграционната система и предоставянето на убежище в Обединеното кралство по-късно този месец, използвайки чужд опит, съобщи Би Би Си. Шабана Махмуд ще моделира някои от новите си мерки по датската система, смятана за една от най-строгите в Европа. Тя иска да..

публикувано на 08.11.25 в 13:04

Израел е върнал телата на 15 палестинци

Служители на болницата "Насър" в град Хан Юнис, Ивицата Газа, заявиха днес, че са получили телата на 15 палестинци, върнати от Израел съгласно условията на споразумението за прекратяване на огъня с радикалната палестинска групировка "Хамас", постигнато с посредничеството на САЩ, предаде "Асошиейтед прес". "Хамас" и друга въоръжена групировка..

публикувано на 08.11.25 в 12:58

Националният съвет на ПП избира зам.-председател

"Продължаваме промяната“ провежда заседание на Националния си съвет. Очаква се широкото ръководство да утвърди зам.-председател на партията и да приеме етични правила. Сред решенията, приети по време на националната конференция на ПП, в устава беше записано, че зам.-председателят на партията ще бъде излъчен от Изпълнителния съвет и..

публикувано на 08.11.25 в 12:42
Киев

Русия предприе нова мащабна атака срещу енергийния сектор на Украйна

Русия изстреля тази нощ срещу Украйна над 450 дрона и 45 ракети, насочени към енергийния сектор и друга инфраструктура, заяви президентът Володимир Зеленски. Той повтори призива си към съюзниците на Киев да въведат по-строги санкции срещу руския енергиен сектор. "Мащабната" комбинирана атака на Русия тази нощ с ракети и дронове, насочена към..

публикувано на 08.11.25 в 12:41
Вицепрезидентът Илияна Йотова

Йотова: Въпросът за рафинерията изисква национален консенсус

Въпросът за запазването на рафинерията в Бургас изисква не само политически, но и национален консенсус. Позицията е на вицепрезидента Илияна Йотова по повод приетите вчера  законодателни промени, с които разширява правомощията на особения търговски управител в рафинерията на "Лукойл“.  НС прие и на второ четене промените в закона за правомощията на..

публикувано на 08.11.25 в 12:18