Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Забрана за фойерверки в Кипър заради пожари

Кипър - пожар
Снимка: Противопожарна служба - Кипър

В Кипър се забранява използването на фойерверки, след като през тази седмица избухнаха два големи пожара, причинени от неправилно боравене с пиротехнически средства. Глоба до 50 000 евро се налага за палене на огън в горски райони. 

Всички фойерверки без изключение са строго забранени във всички райони на страната за неопределено време, действащите лицензи за тяхното използване се отнемат, преустановява се издаването на нови разрешителни, съобщиха от компетентния Отдел по минно дело към Министерството на земеделието и околната среда.

Решението е взето поради опасните условия - продължителна суша и високи температури, както и заради възникналите пожари.

Близо 24 часа продължи овладяването на огъня в държавна гора в района на Лимасол, който избухна в сряда. Той бе причинен при унищожаване на експлозивни вещества и сигнални ракети в намиращата се наблизо кариера, което се е извършвало без разрешение от горското управление и без предприемане на всички предпазни мерки.

Силни наземни и въздушни противопожарни екипи участваха в гасенето му. Започна административно разследване за допуснатите нарушения.

В сряда вечерта се разрази втори голям пожар - в туристическа зона близо до Пафос, от паднали в растителност фойерверки. Те са били изстреляни по време на развлекателна програма от хотел от оператор, притежаващ лиценз за тяхното използване на различни събития.

Отделът по горите към земеделското министерство напомни и за забраната за палене на огън в селските райони за изгаряне на растителност и други предмети, а също в райони на държавни гори. Той призова и за повече внимание при използването на селскостопански или други машини, които могат да предизвикат запалване.


По публикацията работи: Савина Спасова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Политико": ЕС и Великобритания ще се включат в преговорите по мирния план на Тръмп за Украйна

ЕС и Великобритания ще се включат в преговорите на високо равнище по мирния план на Доналд Тръмп за Украйна, съобщи "Политико", като се позова на високопоставен европейски източник. Разговорите започват утре в Швейцария и бележат важен дипломатически пробив за Брюксел и Лондон, които досега бяха изолирани от процеса. В срещите ще участват..

публикувано на 22.11.25 в 21:14

МС: България приветства усилията на САЩ и на президента Тръмп за установяване на мир в Украйна

България приветства последователните усилия на Съединените американски щати и на президента Доналд Тръмп, насочени към прекратяване на огъня и установяване на справедлив и траен мир в Украйна, заявяват от Министерския съвет (МС) на правителствената страница във "Фейсбук". Окончателните условия на бъдещо мирно споразумение биха засягали пряко..

публикувано на 22.11.25 в 20:55

Тръмп: Настоящото предложение за мир в Украйна не е окончателно

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че настоящото предложение от него за мир в Украйна, с което да се сложи край на войната на Русия, не е окончателно, като коментарът му идва в момент, в който Украйна и европейските съюзници на Вашингтон заявяват, че мирният план може да бъде основа за преговори, но се нуждае от "допълнителна работа",..

публикувано на 22.11.25 в 20:36

Израелската армия е нанесла въздушни удари в Газа

Израелските сили са убили петима "високопоставени терористи на "Хамас" в Газа, съобщиха от кабинета на премиера Бенямин Нетаняху, като уточниха, че атаката е в отговор на нарушаване на примирието от страна на палестинската групировка, предаде Ройтерс. В съобщението се посочва, че въоръжен мъж е навлязъл в контролираната от Израел територия в..

публикувано на 22.11.25 в 20:18

Орязаха финансиране за основен ремонт на покрива на МБАЛ "Христо Ботев" във Враца

Министерството на здравеопазването оряза финансирането за основен ремонт на покрива на Многопрофилната болница за активно лечение "Христо Ботев" във Враца. Обществената поръчка за ремонтите, която е на стойност 800 хил. лв. е спряна. Покривът на масивната сграда на врачанската болница не е ремонтиран изцяло от десетилетия. В началото на..

публикувано на 22.11.25 в 19:50

Филмът "Шампиони в Златната долина" печели голямата награда на "Банско филм фест"

Филмът "Шампиони в Златната долина" печели голямата награда на "Банско филм фест". Копродукцията на Афганистан, Германия и САЩ с режисьор Бен Стъргулевски печели голямата награда на 24-ото издание на международния фестивал. Лентата разказва за млад афганистанец, на когото съвсем малко не достига, за да се превърне в първия скиор олимпиец на..

публикувано на 22.11.25 в 19:30

Пациентски организации искат премахване на ограничението в биомаркерната диагностика за онкоболни

Новата амбулаторна процедура за специализирано изследване на гени при онкопациенти дискриминира хората, които са били в ремисия и заболяването се е върнало, както и тези с поставена диагноза и назначено лечение, на които не е правена биомаркерна диагностика. Това посочват пациентски организации в писмо до Здравната каса и здравното министерство. И..

публикувано на 22.11.25 в 19:05