Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Копривщица бяха пресъздадени моменти от Априлското въстание

Възстановка на Априлското въстание на площада в Копривщица
Снимка: БГНЕС

За поредна година в Копривщица бяха пресъздадени моменти от Априлското въстание във възстановка на площад "20 - ти април". Градът е един от най-значимите за българската история, родно място на Любен Каравелов, Димчо Дебелянов, Тодор Каблешков, Георги Бенковски и редица други дейци. 

По тесните калдъръмени улички на Копривщица историята оживява не само на днешния ден. Градът носи духа на миналото като люлка на възрожденски дейци и исторически личности. Много са забележителностите, които не могат да бъдат подминати, разказва Райна Пачева от Дирекция на музеите:

"Когато посетителят дойде в града и слезе на центъра, погледът му първо ще се спре пред големия паметник Мавзолей костница, който е построен със средства на копривщенския дарител Хаджи Ненчо Палавеев. Нарича се Мавзолей на априлци, тъй като до 1996 г. тук се съхраняваха костите на Тодор Каблешков и копривщенския учител Найден Попстоянов. Тръгвайки след това нагоре по стръмната улица, т. нар. "Геренило", посетителят ще мине през църквата "Успение Богородично" - нейните камбани се разлюляват в утрото на 20 април 1876 г. 

След църковния двор следва родният дом на нашия апостол - Тодор Каблешков, дал началото на Априлското въстание. Човекът, който пише прочутото "Кърваво писмо", който в утрото на 20 април, въпреки болестта си, треската и температурата, успява да стане, да мине през комшулука на бащиния си дом, през църковния двор и да вдигне въстанието.

След това следва Мостът на Първата пушка. Там първия изстрел, който дава е Георги Тиханек, началник на тайната полиция в Копривщица. Виждайки останалото на поста заптие Кара Хюсеин, Тиханек пръв се окопитва, вдига пушката и  го застрелва на място. Точно за това по късно за 100-годишнината от Априлското въстание мостът се преименува от Калъчев мост на Моста на Първата пушка.  

Следва Паметникът на Бенковски - организатор и ръководител на Априлското въстание в Четвърти революционен окръг, човекът, който създава прословутата Хвъркова чета, малката конна войска, с която обикаля по села и градове да помага на населението.

Въобще Копривщица е много интересна и си заслужава да бъде посетена, а един ден не стига, за да се обиколят всичките тези светини."

Копривщица носи величие, зарежда с патриотизъм, гордост и самочувствие. А носят ли духа на славното минало и местните му жители?

"Местните жители в града продължаваме да носим духа на предците си, стараем се да съхраним българското, да го показваме на все повече хора и за бъдещите поколения. Предаваме го на по-малките", каза още Райна Пачева.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Заради ремонт затварят натоварена входна артерия в Кюстендил

Една от най-натоварените входни артерии в Кюстендил - Дупнишко шосе, се затваря за 4 дни - до 24 юли включително, обявиха от Общината.  Затварянето се налага заради цялостен ремонт на участъка от входната табела на града до кръговото кръстовище "Капията", което също се реновира. Предвижда се обходен маршрут през улица "Цар Освободител"..

публикувано на 21.07.25 в 08:33
Японският премиер Шигеру Ишиба

Япония: Управляващата партия губи мнозинството си в горната камара на парламента

Управляващата коалиция в Япония, предвождана от министър-председателя Шигеру Ишиба, със сигурност ще загуби мнозинството си в Камарата на съветниците след днешните избори, съобщи Киодо, цитирана от БТА. Либерално-демократическата партия (ЛДП) и коалиционният ѝ партньор "Комейто" не успяха да съберат необходимите им 50 депутатски места, които..

публикувано на 21.07.25 в 08:17
Американският президент Доналд Тръмп.

Тръмп: САЩ са в центъра на вниманието и са най-уважаваната страна

Съединените щати са в "центъра на вниманието и са най-уважаваната страна в света", заяви американският президент Доналд Тръмп по повод на първите 6 месеца от втория му мандат. Спазвайки традицията, президентът Тръмп използва своята социална мрежа "Трут Сошъл", за да коментира първите 6 месеца от повторното си завръщане в Белия дом. В..

публикувано на 21.07.25 в 08:11

Превалутирането на пенсии, добавки и обезщетения ще се извърши в полза на гражданите

С въвеждането на еврото от началото на следващата година пенсиите и обезщетенията, изплащани от НОИ, ще се извършват в единната европейска валута, но стойността им няма да се промени. Това каза пред БНР Любомира Язаджиева, директор на дирекция "Пенсии" в Осигурителния институт. НОИ предоставя възможност на всеки, който поиска да види..

публикувано на 21.07.25 в 08:10

Безплатни изследвания за хепатит в цялата страна

От днес в регионалните здравни инспекции започва кампания за безплатни изследвания за хепатит В и С. Тестването е анонимно и не изисква предварително спазване на хранителен режим. Безплатните изследвания ще се провеждат по график, обявен на сайтовете на отделните здравни инспекции, а поводът за кампанията е предстоящият Световен ден за борба..

публикувано на 21.07.25 в 08:03
Палестинци носят торби с хуманитарна помощ в Ивицата Газа

Агенция на ООН съобщи за множество жертви на израелски огън в Газа

Голяма група гладуващи хора в Ивицата Газа беше убита от израелски огън, докато чакаше камиони с помощ от ООН. Това съобщи базираната в Рим Световна програма по прехраната, предаде ДПА, цитирана от БТА. Малко след като пресече северния пропускателен пункт Зиким и влезе в Газа, колона от 25 камиона на Световната програма по прехраната се..

публикувано на 21.07.25 в 07:56

Радев ще удостои с почетни плакети тенисистите Иван Иванов и Александър Василев

На тържествена церемония в Гербовата зала на президентството държавният глава Румен Радев ще удостои с почетни плакети тенисистите Иван Иванов и Александър Василев.  Иван Иванов спечели юношеската титла на тазгодишното издание на тенис турнира Уимбълдън. Отличие от президента ще получи и Александър Василев, полуфиналист при юношите на..

публикувано на 21.07.25 в 07:37