В петък се правят писаните яйца, пишат се от момите в предженитбена възраст. Това е различно от вапцването - боядисването. Писането на яйцата е с топъл восък, рисуват се специални елементи върху яйцето и после, когато падне восъкът, остава една красива рисунка. Това е вид любовно послание, любовно писмо, защото тези яйца не са, за да бъдат изядени, те са за подарък. И както казва народът, „да те гледат като писано яйце“.
Тази подробност и разлика между писането и вапцването на яйца, както и великденските традиции, обясни д-р Анелия Овнарска, етнолог и преподавател в 192-ро училище в софийското с. Бистрица, в интервю през БНР.
Докторът по етнология коментира, че традициите са се изменили, основно заради промяната на начина на живот и влиянието от Западна Европа.
„Споделяйте с децата си вашите спомени от баба и дядо“, препоръча Анелия Овнарска.
В целия Християнски свят са се боядисвали яйца особено в червено за Възкресение Христово. В следствие на промяна традиции и начин на живот в западния свят виждаме вече шоколадови яйца и зайчета. Но в Православието си остава традицията. Първото червено яйце се боядисва на първия Велики четвъртък от седемте Велики четвъртъка, последният е Спасов ден – тогава са 40 дни, обясни Анелия Овнарска.
И ако излезем от Християнската религия, празникът Великден е свързан с възраждането на природата, събуждането на новия живот, обясни етнологът защо Великден е „празник на празниците“.
Тя сподели, че боядисването на яйцата, по традиция, се прави от най-възрастната жена в дома.
„Защото това е обред, който се извършва от най-възрастната жена в семейството и то е вид тайнство. През нощта, преди изгрев слънце тази баба се е заключвала и е боядисвала до огнището със специални билки. А броят на яйцата е варирал от между 500 и 600 яйца. Защото поверието е, че на Великден и в дните след него, до Спасовден, 40 дни, всеки в дома трябва да има яйца и всеки, който влезе – познат, непознат, гост и когато се ходи на гости се носят боядисани яйца“, разкри старите обичаи учителката от Бистрица.
„Козунакът е нова традиция в нашата култура от след Освобождението и идва от Западна Европа. Преди това характерно за Великден е било погачата, но като цяло е било хляб, а не сладък като козунак. Този обреден хляб е замесван точно на Велики четвъртък. И точно в този ден се прави нов, млад квас – днешната мая, подновява се единствено на Велики четвъртък и се пазя цяла година“, допълни тя.
Според нея децата познават това, което празнуват у дома и това, което поднася съвремието.
„Далечна и непозната им е традиционната култура, а също и на техните родители. Тази култура отмира преди 100 години и тя е характерна за доиндустриалното общество. Днес се възстановяват доста неща, но самата вяра да се направи такъв хляб и да се извади от него червеното яйце, и да се занесе на нивата, за да спаси посевите от градушка, е трудно да се обясни на децата“, коментира д-р Анелия Овнарска.
Тя припомни, че според старите традиции на трапезата на Великден се оставя място и се чупи парче от обредния хляб на починали близки хора, защото „те са с нас“ до Спасовден.
Оптимист съм и вярвам, че коренчето ни и българските традиции, които носим от нашите баби, излиза под една или друга форма, каза д-р Овнарска.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.С едночасова блокада приключи протестът на Инициатива "Правосъдие за всеки" срещу решението на Прокурорската колегия да остави Борислав Сарафов за изпълняващ функциите главен прокурор и след края на максималния по закон шестмесечен срок. Протестът започна пред Съдебната палата, продължи като шествие до историческата сграда на Народното..
Частично бедствено положение е въведено в община Тополовград поради голям пожар, който засега не може да бъде овладян. Извънредната ситуация е за землището на село Орлов дол. Стихията се разпространява бързо и застрашава земеделски имоти и насаждения, написа във Фейсбук кметът Божин Божинов. Мобилизирани са сили на пожарната, както и доброволно..
Голям пожар пламна на полуостров Пелопонес. Властите задържаха двама причинители на пожара. При температури 43 градуса по Целзий всичко гори и огънят се разпространява бързо, казаха пожарникарите, които гасят във високопланински район в област Коринт на Пелопонес. Първото засегнато село е Фенео със 70 жители, които властите евакуираха...
Пожар край вилна зона Батмиш край Сливен се запали тази вечер около 18.00 часа . Пожарът се разпростря на площ от 400 декара. Той тръгна в посока село Чинтулово, но беше овладян. Няма пострадали хора и къщи. Пожарът е локализиран и овладян. Голям пожар избухна и в района на село Владимирово, община Тополовград. Изгоряла е..
Инициативата „Правосъдие за всеки“ организира протест под надслов „Вън Сарафов, бухалката на Пеевски!“. Той се провежда тази вечер пред Съдебната палата и ще премине в шествие до историческата сграда на Народното събрание и до Орлов мост. Протестът е провокиран от решението на Прокурорската колегия да остави безсрочно Борислав Сарафов начело..
Локализиран е пожарът, който избухна в благоевградското село Марулево, обхвана две постройки и се разпространи към близката смесена гора. Около 200 декара е засегнатата площ. Няма опасност от разрастване на огъна. Евакуираха хора от пожара в село Марулево, горят къщи (обновена) Над четири часа продължиха усилията на пожарникари,..
През следобедните часове се възобнови пожарът край костинбродското село Опицвет, след като пожарникарите почти денонощие е опитваха да угасят огъня и около другите две близки населени места. Детски онкоцентър и помпена станция са в близост до възобновения пожар. На мястото пристигнаха заместник-вътрешният министър Тони Тодоров и директорът на..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
Опитът да се влезе в офиса с взлом беше акция за сплашване, натиск и смачкване на сдружение "Боец" , каза лидерът на сдружението Георги Георгиев в..