Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Епископ Исаак: Изкупени сме не с тленни неща, а с драгоценната кръв на агнеца Христос

Велбъждски епископ Исаак
Снимка: Св. синод на БПЦ

"Празникът Възкресение Христово е празник на победата над злото, греха и смъртта. Тържествува църквата, тържествува цялото творение, защото Христос възкръсна. Светото Евангелие ни говори, че Бог толкоз обикна света, че отдаде своя Единороден син, та всеки който повярва в него да има живот вечен и да бъде спасен", казва вторият викарий на Софийската митрополия - Велбъждският епископ Исаак, в рубриката "Духовен поглед".

"Човешката природа бе повредена с греха. Независимо от всичко това, Бог не остави своите чеда. Той обеща спасител, месия, за когото пророкуваха старозаветните пророци и който векове наред човечеството очакваше. Бог изпрати своят Единороден син в света, който се роди от девица. Голготския път, който той извървя, и кръстната смърт станаха победата над греха и смъртта. Затова и знамението, символът на победата е кръстът Христов. Възкресението, което днес празнуваме е венецът и радостта на тази победа. Всеки, който вярва в Христа и в неговото възкресение, да има живот вечен и да бъде спасен."

"Именно чрез кръста дойде радост за целия свят. Радост на Христовата победа над ада, над злото, над мрака. Църквата ни призовава всякога да благодарим на Господа, да възпяваме неговото възкресение, защото той като претърпя разпятие със своята смърт смъртта разруши".

Цялото интервю на Румяна Иванова с епископ Исаак чуйте в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Потушен е пожарът до Якоруда

Потушен е пожарът, който възникна този следобед в местността "Баните" край градския плаж на Якоруда и обхвана десетки декари борова гора. Това потвърди за БНР кметът на общината Мехмед Вакльов. На място ще останат дежурни екипи, които ще обхождат периметъра, за да не допуснат ново запалване. 6 пожарни екипа, горски и стотици доброволци участват..

публикувано на 28.08.25 в 21:06

КНСБ: В Бюджет 2026 за държавните висши училища са необходими допълнителни 218 млн. лв.

В Бюджет 2026 за държавните висши училища са необходими допълнителни средства за заплати, стипендии и издръжка на обучението в размер на 218 млн. лв. Това показват разчетите на Синдикат "Висше образование и наука" към КНСБ, публикувани на сайта на профсъюза. От посочените 218 милиона лева, 141 милиона са необходими за заплати, 35 за..

публикувано на 28.08.25 в 21:06

Терзиев подкрепи протест в Истанбул: В затвора е волята на милиони граждани

С плакати с надпис "Освободете Имамоглу" европейски кметове, включително кметът на София Васил Терзиев, се събраха днес пред затвора Силиври в покрайнините на Истанбул в знак на солидарност със задържания там от 5 месеца кмет на мегаполиса Екрем Имамоглу. За това съобщава БТА, като се позовава на турското издание "Джумхуриет". В..

публикувано на 28.08.25 в 20:34

Полша ще бъде рекордьор по разходи за отбрана в НАТО по процент от БВП през 2026 г.

Полша ще бъде и през следващата година рекордьор по разходи за отбрана в НАТО по процент от брутния вътрешен продукт. Финансовият министър Анджей Домански представи днес проектобюджет за 2026-а, който включва 200 милиарда злоти за отбрана, или близо 47 милиарда евро. Това ще е 4,8 на сто от полския БВП. Домански обаче призна, че още тази..

публикувано на 28.08.25 в 20:29

В област Сливен средната брутна работна заплата през второто тримесечие на 2025 г. е 1 919 лв.

В област Сливен средната брутна месечна работна заплата през второто тримесечие на 2025 г. е 1 919 лв., при 2 572 лв. средна за страната, съобщават от Териториално статистическо бюро Югоизток на НСИ. През второто тримесечие на тази година средната месечна работна заплата за област Сливен се увеличава спрямо първото тримесечие на годната  с..

публикувано на 28.08.25 в 20:10

Наложена е най-високата глоба на компанията, свалила дете с инвалидна количка от самолет

10 хиляди лева е наложената санкция на нискотарифната авиокомпания, която свали дете с инвалидна количка. Това е най-високата глоба, която законът позволява, заяви пред журналисти вицепремиерът и министър на транспорта Гроздан Караджов. Глобата е връчена на авиокомпанията, а по време на проверката от там са признали, че са извършили грешка...

публикувано на 28.08.25 в 19:56
Министрите на външните работи на Франция, Германия и Великобритания с върховния представител на ЕС за външната политика и сигурността Кая Калас в Женева, 20 юни 2025 г.

Европейската тройка задейства механизъм за повторно налагане на санкции на ООН срещу Иран

Франция, Великобритания и Германия задействаха механизъм за повторно налагане на санкции на ООН срещу Иран за неспазване на ангажиментите по ядрената му програма. Трите страни уведомиха Съвета за сигурност на ООН, че "смятат, че Иран в значителна степен не изпълнява ангажиментите си" по ядреното споразумение от 2015 г. Външните министри..

публикувано на 28.08.25 в 19:56