Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Без напредък на преговорите за прекратяване на огъня в Газа

Израелският премиер Бенямин Нетаняху.
Снимка: АП/БТА

Поредното усилие на дипломатите за примирие в Ивицата Газа е на път да се провали. 
Въоръженото крило на "Хамас" извърши минометна атака в района на пропускателния пункт Керем Шалом. По непотвърдени данни има жертви от израелска страна.

Преминаването на камиони с хуманитарна помощ през пункта бе забранено, а израелският министър на отбраната Йоав Галант отправи нова закана за нахлуване в град Рафах, откъдето според военните са били изстреляни снарядите.

Без видим напредък продължават втори ден преговорите в Кайро между лидери на "Хамас" и  египетски и катарски посредници. 
"Хамас" продължава да поддържа искането си да бъде сложен край на войната в Газа и израелските сили да бъдат изтеглени от анклава, като бъде сключено и цялостно споразумение за размяна на заложници срещу палестински затворници.

Израел иска сделка, при която да бъдат освободени поне част от останалите похитените от "Хамас" в рамките на временно примирие. Премиерът Бенямин Нетаняху:

"Но докато Израел показа желание, "Хамас" остава окопан в крайните си позиции, на първо място изискването да изтеглим всичките си сили от Ивицата Газа, да прекратим войната и да оставим "Хамас" на власт. Израел не може да приеме това."

Лидерът на ислямисткото движение Исмал Хания обвини Нетаняху в "разширяване на конфликта и саботиране на усилията на посредниците и различни държави".
Десетки хиляди протестираха в Израел късно снощи, като призоваха за освобождаване на заложниците.

Днес израелското правителство спря дейността на катарската телевизия "Ал Джазира" в Израел. Сателитните и кабелните оператори прекратиха незабавно излъчването ѝ. От телевизията определиха решението като "престъпно действие".

Директорът на представителството на "Ал Джазира" за Израел и палестинските територии Уалид Омари:

"Това е много опасно решение срещу "Ал Джазира" и спрямо международните медии. Ясно е, че те искат да попречат на всеки друг да знае какво става с тази война - в Газа, в самия Израел и на Западния бряг." 

Израелският парламент вече прие закон, позволяващ временно закриване на чуждестранни телевизионни оператори, смятани за заплаха за националната сигурност.
По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Рейчъл Рийвс

"Файненшъл таймс": Рекордно високо ниво на данъчната тежест се предвижда във Великобритания

Британският министър на финансите Рейчъл Рийвс увеличи данъците с 26 милиарда паунда в бюджет, който засяга "работещите хора", богатите и бизнеса. По този начин общата данъчна тежест достига 38% от БВП до края на парламентарния мандат, което е рекордно високо ниво, коментира "Файненшъл таймс". Рейчъл Рийвс, която увеличи данъците с 40 милиарда паунда в..

публикувано на 27.11.25 в 05:25

Проектобюджетът за 2026 г. влиза на второ четене в ресорната Комисия по бюджет и финанси

Проектобюджетът за следващата година влиза на второ четене в ресорната Комисия по бюджет и финанси. Преди това депутатите ще гласуват окончателно в пленарната зала промените в Закона за публичните предприятия.  Измененията предвиждат публичните предприятия да въведат система за управление на корупционния риск и да имат служител по почтеността. Този..

публикувано на 27.11.25 в 05:15

Протест под надслов: "Нищо не е наред" ще се проведе пред Министерство на културата

Протест пред Министерстото на културата под надслов: "Нищо не е наред" организират тази сутрин културни дейци и организации.  Те са бенефициенти по Плана за възстановяване и устойчивост и твърдят, че са зaстрашени от фалит заради забавени плащания. Културни организации, изпълняващи проекти по Националния план за възстановяване и устойчивост,..

публикувано на 27.11.25 в 05:06

Фермерски протести в Лондон доведоха и до арести

Няколко ареста бяха извършени, след като фермери вкараха трактори в центъра на Лондон за протест в деня на обявяване на бюджета. Фермерите протестират срещу плановете за въвеждане на данък наследство върху селскостопански бизнесина стойност над 1 милион паунда.  Най-малко 12 трактора бяха преброени паркирани пред Парламента още от сутринта и блокираха..

публикувано на 27.11.25 в 04:59

Испания ще инвестира над 750 милиона евро в завод за микрочипове

Правителството в Испания ще инвестира над 750 милиона евро в изграждането на нов завод за производство на микрочипове. Фабриката на американската компания Diamond Foundry ще бъде построена в област Естремадура. Държавното дружество за технологична трансформация в Испания ще отпусне сумата от страна на държавата, а американската компания ще инвестира..

публикувано на 27.11.25 в 04:10

Започват преговори за увеличаване на минималната работна заплата в Кипър

Синдикатите в Кипър искат минималната работна заплата от 1 януари догодина да стане 1128 евро. Трудните консултации между правителството и социалните партньори за новия ѝ размер започват със заседанието днес на Техническия консултативен комитет. Минималната работна заплата ще бъде увеличена догодина предвид постигнатия икономически растеж,..

публикувано на 27.11.25 в 04:04

Двама служители на Националната гвардия са в критично състояние след стрелба във Вашингтон

Двама служителите на Националната гвардия на Съединените щати са в критично състояние, след като бяха простреляни във Вашингтон. Това обяви директорът на ФБР Каш Пател, цитиран от Би Би Си.  Според представители на американските власти нападателят се е приближил към служителите и е използвал своето с огнестрелно оръжие.  Американската телевизия Си Би Ес..

публикувано на 27.11.25 в 03:45