"Най-ярките ми спомени като дете са от празнуването на Великденските празници, както и Лазарицата от предната седмица, сподели за "Хоризонт" писателката Виктория Бешлийска.
"По нашия плевенски край този празник е много тачен и обичан. Момичетата се обличат в носии, окичват се с цветя и лазаруват, което ще рече, че обикалят съседните къщи, пеейки за бладенствие и здраве на стопаните, за което получават яйчица и малки подаръчета, в това се състоеше лазаруването от моето детство в село Гиген и това все още се пази.
На Велика събота баба месеше козунаци, а ние й помагахме. Ние много обичахме аромата на ванилия, на лимонови кори, на захар, на масло...След това отивахме на другия ден на черква, ако тя беше отворена. Това са изключителни съкровени за мен спомени, които показват една много дълго пазена и предавана традиция, сподели още Бешлийска.
"В онези времена семействата бяха много по-свързани, не бяха така разпръснати като днес. Много по-често децата се гледаха от бабите и дядовците на село...Родителите по-често живееха с възрастното поколение и това даваше възможност всички заедно да минават през всички трудности и през всички радости...
В днешно време всички ние, много повече номадстваме, пътуваме и сме много по-пръснати. Възрастта за пенсиониране е по-висока и хората са принудени да работят...
Тази загуба на връзка между поколенията, води и до загубата на духовност. Защото ние знаем, че възрастните хора държат един духовен и сърдечен център, който е необходим на всички онези, които обикалят около тяхната орбита. Те по един или друг начин пазят родовия и семейния закон, те придават друг тип послание, сподели още писателката.
По думите й, има много вярващи хора, но те не говорят за вярата си. Не говорят за връзката си Бога, за това си има и историческо обяснение, каза тя.
"Проблемът за мен е как ние общуваме с Бога, как се молим. Ние много по-често се молим, отколкото да благодарим! Да благодарим на Бога, че сме тук, сме живи и здрави, че са добре близките ни, че имаме това, което имаме...
Когато се молим, ние дори не се молим, а предимно искаме! Според мен трябва да обърнем повече внимание на това как общуваме с Бога, какво е съдържанието на молитвата и как става това, каза още Бешлийска.
Писателката посочи още, че трябва да търсим Бог не само, когато сме в беда, но и когато сме в радост, че не трябва да залитаме толкова често по чужди религии или учения, защото за всеки от нас е по-ценно да покорим върховете в собствената си страна, отколкото да търсим чужди върхове...
Още по темата в звуковия файл.
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Супермен е емблематична фигура за комиксовия жанр. Роденият на унищожената планета Криптон мета човек, претърпя не една или две трансформации по пътя към киносалоните. В най-новата адаптация с него се заема един от новите ръководители на ДС студиос – Джеймс Гън. Той пое режисьорският пост, изглежда, с желанието да припомни успехите на..
В седмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Гост: журналистът Ивайло Спасов – главен редактор на списание “Български артист“ и част от екипа на продуцентската компания на българската оперна дива Соня Йончева. Представяме новия брой на..
Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с..
В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място,..
" Ако се опитат да предизвикат предсрочни избори във Варна, много силно ще настъпят мотиката . Благо Коцев ще си ги спечели", предупреди председателят..