Рустем Скибин е грънчар, произхождащ от кримските татари. Той възстановява в своята керамика традиции, насилствено ликвидирани от имперските амбиции на Съветския съюз, а днес – от постсъветска Русия.
Днес – 8 май, от 18 часа в галерия "Мисията" към Държавния културен институт към министъра на външните работи на Република България се открива негова изложба.
Скибин е най-известният кримско-татарски грънчар. Негови творби са изложени в Белия дом във Вашингтон, в сградата на британския парламент, както и в Парламентарната асамблея на Съвета на Европа в Страсбург.
Ирина Козик от Посолството на Украйна у нас посочи пред БНР, че страната ѝ се старае да среща българската публика с различни аспекти от своята култура.
"Попитах своите познати какво е най-интересното, което бихме могли да покажем, и те казаха, че това са работите на Рустем Скибин".
Проектът му е озаглавен "Калкан".
"Това е важен символ за мен. Калканът или щитът е военен елемент, който защитава. Има и изображения, които разказват и за човека, който е зад него", обясни Скибин в предаването "Хоризонт до обед".
Кримските татари са народ, който се е формирал на полуостров Крим и в южните райони на Украйна, обясни той.
"Те имат богата история и култура. След първата анексия на Кримския полуостров от Русия тяхната култура и история започва да се унищожава.
През 1944 година – по време на Сталинските репресии, започва геноцид срещу кримско-татарския народ и той изцяло е изселен от Крим".
Изкуството и занаятите на кримските татари са традиция, която се пази от хората на изкуството и се формира на територията на Крим, отбеляза Скибин.
"Като останахме без територия, ние останахме и без носителите на тези традиции.
И Царска Русия, и Съветският съюз се опитваха да унищожат понятието кримски татари.
След завръщането ни в родината от местата, където бяхме депортирани, започнахме отново до възобновяваме тези традиции".
Той разказа, че през 2014 година е взел участие в събитията от Майдана.
"Всички знаем как постъпва Русия с хора като мен. Затова заминах за Киев. Основах там свое ателие и гражданска организация. Правя всичко възможно, за да може да си върнем Крим.
За момента най-важна е победата. След това ще може да формулираме позиции относно статуса на кримските татари. Те са неразделна част от украинския народ. Взаимните влияния могат да се проследят на различни нива".
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..
Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи. Празникът е с най-много именици у нас. Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца. Със своите десерти с..
Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили . Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...
На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..
Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша. Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..
Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..
В училище трябва да се изучава вероучение , изказа мнението си пред БНР Иван Стамболов - журналист и публицист. Според него предлагането на..
Акция на полицията в столичния квартал "Студентски град". Открито е голямо количество анаболни стероиди и таблетки. Двама души са..
Главният вход на столичното 24-о средно училище "Пейо Яворов" в кв. "Хаджи Димитър" беше зазидан, а причина за това се смята отстоянието от казино,..