Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

130 години организираното журналистическо движение в България

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

Преди 180 години започва историята на българския периодичен печат

2
Снежана Тодорова
Снимка: Станислава Пирчева

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото възнаграждение на труда на журналистите, остават актуални.

Преди 180 години започва историята на българския периодичен печат. Маститите духовни учители и предци на словото със страстен пламък към истината и обществената отговорност, са търсели решение на подобни въпроси – за моралния облик на колегията и стремеж към подобряване условията за работата на хората на словото – журналисти и писатели. По същия начин, както в миналото, днешните журналисти се стремят към изграждане на доверие, отговорност и етичност в своята професия.

"И до днес наша истина и наше кредо е максимата на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук", каза за "Хоризонт" Снежана Тодорова, председател на Съюза на българските журналисти.

Йосиф Хербс е първият председател на Дружеството на столичните журналисти. Един от най-големите публицисти на България, който работи в прекрасни български издания и който до последния си дъх отстоява истината и заплаща със живота си за това, припомни още председателят на Съюза на българските журналисти.

"180 години от периодичния печат е един дълъг период, и точно отбелязвайки 50 години от неговото начало през 1894 г. се свиква първият журналистическо-списателски събор. Той е известен в нашите архиви с това наименование. Участници в него са Тодор Влайков, Алеко Константинов, Йордан Иванов, д-р Кръстьо Кръстев, Янко Сакъзов, Евтим Дабев, Димитър и Вела Благоеви, Иван Вазов, д-р Александър Теодоров - Балан, Гаврил Георгиев, Стоян Заимов, Тодор Постомпиров - наши сънародници, дали много за българската духовност и култура, наши будители. 

Те са поставили началото на организираното журналистическо движение. За първи път от записките на Димитър Михайловски разбираме, че още през далечната 1879 г. е ставало дума за желанието на пишещите хора в България, че искат да се сдружат. Това става факт 15 години по късно, разказа още Снежана Тодорова.

"130 години по-късно ние отново си поставяме същите цели като преди столетие, за достойно възнаграждение на журналистическия труд, както и обществото да бъде напълно доволно от моралния облик на пишещите братя, допълни Тодорова. 

На 15 май СБЖ ще отбележи годишнините с тържествено събрание-концерт в Сатиричния театър "Алеко Константинов" в София.


Още по темата в звуковия файл. 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27