Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

843 са регистрираните случаи на коклюш

Служебният министър на здравеопазването Галя Кондева
Снимка: БГНЕС

843 са регистрираните случаи на коклюш в страната, съобщи министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева. 

От вчера е обнародвана наредбата, с която личните лекари могат да имунизират бебетата на 6-седмична възраст, допълни Кондева: 

"С промените в тази наредба е създадена възможност задължителната основна имунизация срещу коклюша, както и задължителната основна имунизация срещу пневмококи да се превеждат от навършване на шестседмична възраст". 

Междувременно главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев съобщи, че към момента регистрираните случаи на коклюш са със сто по-малко спрямо миналата седмица. Това е очакваният развой на ситуацията, коментира Кунчев: 

"Не че приключва епидемичното разпространение, напротив. Просто очакваното влияние на по-дългите празници и на ваканцията в училище даде своя принос, като по-скоро това е регистрационен феномен. Сега вероятно ще бъдат наваксани тези бройки".

От утре бременните жени между 27 и 36-та гестационна седмица могат по желание да си направят еднократна ваксина. В 28-те области са създадени специални имунизационни кабинети, където бъдещите майки могат да се ваксинират, съобщи още министър Галя Кондева. Тя определи ваксината като "препоръчителна". Кондева не остана до края на брифинга, за да отговаря на журналистически въпроси. 

По публикацията работи: Георги Даскалов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Секретарят на опозиционната Демократическа партия (PD) Ели Шлейн говори в долната камара на парламента в Рим, Италия, 5 февруари 2025 г.

Опозицията в Италия се обяви срещу плана на Урсула фон дер Лайен за превъоръжаване на Европа

Опозицията в Италия се обяви срещу плана на Урсула фон дер Лайен за превъоръжаване на Европа. "Да превъоръжим Европа": До 800 млрд. евро за отбрана Лидерът на Демократическата партия Ели Шлайн коментира за медиите, че:  "Пътят, представен днес от Фон дер Лайен, не е този, от който Европа се нуждае. Европейският съюз се нуждае от обща отбрана, а..

публикувано на 04.03.25 в 22:15
Болница

Състоянието на папа Франциск остава стабилно, съобщи пресслужбата на Ватикана

Състоянието на папа Франциск остава стабилно без епизоди на дихателна недостатъчност  през изминалият ден , уведомиха от пресслужбата на Ватикана. В прессъобщението се посочва, че "клиничните състояния на Светия отец остават  стабилни". Не е имал "епизоди на дихателна недостатъчност или бронхоспазъм". Бодър, без температура, той е съдействал на..

публикувано на 04.03.25 в 21:46
Лидерът на ХДС Фридрих Мерц.

ХДС/ХСС и ГСДП: Да се отменят конституционните правила, ограничаващи бюджетния дефицит

Две от водещите политически сили в Германия, които преговарят за съставяне на правителство след парламентарните избори от миналия месец - Християндемократическият съюз и Християнсоциален съюз (ХДС/ХСС) и Социалдемократическата партия (ГСДП), са се разбрали да създадат фонд от половин трилион евро за инвестиции в инфраструктурата през следващите 10..

публикувано на 04.03.25 в 21:28

Благотворителен концерт в Плевен под надслов "Да опазим нашите деца"

В Плевен тази вечер се провежда благотворителен концерт под надслов "Да опазим нашите деца". Събитието е в памет на 14-годишния Валентин Христов, който почина при падане от жилищен блок след употреба на вейп с наркотично вещество.  Борбата срещу вейповете: Благотворителен концерт в Плевен: "Да опазим нашите деца" Специално участие в събитието..

публикувано на 04.03.25 в 20:27
Киър Стармър

Стармър e приветствал предложението на Зеленски да работи с Тръмп по мирно споразумение за Украйна

Британският премиер Киър Стармър приветства "твърдия ангажимент на Володимир Зеленски за осигуряване на мир в Украйна" след неговата публикация в социалната мрежа Х.  Киър Стармър е разговарял с Володимир Зеленски по телефона, след като украинският президент обяви, че е "време да се оправят нещата" със САЩ. Зеленски предлага "незабавно въздушно и..

публикувано на 04.03.25 в 20:09
Марин льо Пен

Марин льо Пен нарече "осъдително" решението на Тръмп да спре помощта за Украйна

"Европа трябва да обедини всички средства, за да помогне на Украйна", заяви френският премиер Франсоа Байру пред Националното събрание. "Украинците се чувстват ужасно изоставени и самотни" - каза френският премиер Франсоа Байру по време на парламентарното заседание за въпроси към правителството. "Налага се да обединим всички..

публикувано на 04.03.25 в 20:04
Канадският премиер Джъстин Трюдо

Трюдо отговори на Тръмп за митата

Митата на президента Доналд Тръмп имат за цел да предизвикат "срив“ на канадската икономика, за да улеснят Съединените щати в анексирането на страната. САЩ се връщат към политиката на обмитяване на вноса - първо за Канада, Мексико и Китай Това заяви канадският министър-председател Джъстин Трюдо, предаде АФП. Запитан за мотивите на Тръмп..

публикувано на 04.03.25 в 19:55