90% от неочакваните печалби от замразените руски активи в ЕС ще отидат за военна подкрепа за Украйна по линия на Европейския механизъм за подкрепа на мира, а останалите 10% - в бюджета на Механизма за Украйна, тоест за помощ извън отбраната.
Споразумение за това постигнаха постоянните представители на страните членки.
Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен приветства споразумението. За да влезе то в сила, първо трябва да бъде одобрено от Съвета на Европейския съюз.
От белгийското председателство не съобщиха каква е точната сума от неочакваните печалби. Смята се обаче, че тя е между 2,5 и 3 млрд. евро годишно.
Замразените активи са предимно в Белгия. Те се намират в депозитара за ценни книжа "Юроклиър". Именно затова кралството играе особено важна роля в съдбата на тези активи.
През 2022 г. Белгия реши цялата неочаквана печалба от облагането с корпоративен данък на замразените на нейна територия руски активи да бъде използвана за военна помощ.
Този данък в страната е в размер на 25% и важи за всяка международна компания според международните счетоводни стандарти.
Именно затова Белгия реши печалбите от тези налози да бъдат използвани в подкрепа на Украйна и нейните граждани. Това бе последвано от създаването на национален фонд за Украйна през 2023 г.
Така очакванията за финансовата 2024 г. са приходите от замразените руски активи в Белгия да възлязат на 1,7 млрд. евро. От тях 1 млрд. евро вече са заделени за военна помощ за Украйна.
Федералните власти в Брюксел обаче дадоха сигнал, че от 2025 г. смятат да прехвърлят печалбите от облагането в общ фонд на ЕС или на Г-7 за Украйна.
Опозицията критикува мерките, които правителството предприема за борба с пожарите и купуването на противопожарна техника Според лидера на "Възраждане" Костадин Костадинов държавата саботира борбата с пожарите. Той припомни, че м.г. в бюджета са били предвидени 170 млн. лв. за противопожарна техника, а вече година не е предприето нищо за..
От парламентарната група на "Величие" алармираха за масово и нерегламентирано избиване на селскостопански животни, определяйки го като злоупотреби, липса на контрол и дълбоко погазване на закона, маскирано като епидемични мерки. Депутатът Мария Илиева заяви, че в Пловдивска област за броени дни са избити хиляди здрави животни, включително..
Омбудсманът Велислава Делчева сезира и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов, председателя на Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни в Сливен Пепа Чиликова, министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, изпълнителния директор на Агенцията за социално подпомагане Анна Ананиева и председателя на..
Утре правителството внася в Народното събрание доклад за предприетото до момента от изпълнителната власт по възложените действия от парламента през миналата година за закупуване на специализирана противопожарна техника. Това обяви премиерът Росен Желязков в началото на правителственото заседание. Той припомни, че в решението на парламента е..
Община Бобов дол чака разрешително от "Басейнова дирекция" и започва изкопаването на два нови кладенеца, за да реши проблемите с питейната вода, каза кметът на миньорския град Елза Величкова. Най-тежко е положението за с.Новоселяне, което от десетина дни е на воден режим. Единият кладенец ще е в местността "Умната" в Новоселяне. Той ще е с..
За последното денонощие в страната са регистрирани 139 пожара, заяви на брифинг на летище Пловдив заместник-министърът на вътрешните работи Тони Тодоров. По думите му пожарите в Ямболска и Хасковска област в момента са овладени. Остава сложна обстановката в Струмяни, където днес трябва да се включат 6 хеликоптера, както и двата самолета от Швеция...
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов предложи решение за техническо обезпечаване с летателна техника на борбата с пожарите: "За мен хеликоптерите са по-добрият вариант. Самолетите могат да пълнят от морето или от много големи водоеми. Много по-сложно е за пилотиране подобна техника и обучението и поддържането на формата да кажем на пилота във..
"Става все по-топло. Сега юли е с 2.7 градуса над нормата". Това обясни пред БНР проф. Георги Рачев, климатолог и преподавател в СУ "Св. Климент..
Максималният размер на държавната помощ за пострадалите от пожарите е 1914 лв. Това заяви пред БНР Анелия Василева - началник отдел "Социални и семейни..
В Русе е в сила забрана да се консумира алкохол извън заведенията. Решението е на Общинския съвет. Глобите ще бъдат налагани от полицията и са по..