Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пратеникът на ООН: Допирните точки за решаването на Кипърския въпрос са в гражданското общество

Ограда при буферната зона в Кипър
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Допирните точки за решаването на Кипърския въпрос са в гражданското общество и отговорност на лидерите на двете кипърски общности е да се вслушат в неговото желание за напредък. Това заяви пратеникът на ООН Мария Анхела Олгин Куеляр сред срещите си днес в Никозия, с които започна третата ѝ мисия на острова.

Голямата международна подкрепа за трайно уреждане на Кипърския проблем и волята на гражданското общество в двете кипърски общности в тази посока открои в изявленията си днес личният пратеник на генералния секретар на ООН Мария Анхела Олгин Куеляр.

Тя посочи, че е предала тези важни за преговорния процес позиции на президента на Кипър Никос Христодулидис и на лидера на кипърските турци Ерсин Татар, с които е провела днес „много конструктивни“ разговори.

Европа, Вашингтон и Москва застават зад необходимостта от споразумение в Кипър, обобщи Олгин резултатите от посещенията си в тях преди пристигането ѝ на острова. Тя изрази надежда двамата лидери да виждат подкрепата на международната общност и да направят всичко, за да
продължат напред.

От срещите си с представители на неправителствени организации и бизнеса в двете кипърски общности тя е с впечатления, че всички те искат напредък в процеса по решаване на Кипърския въпрос, за което Олгин призова двамата лидери да предприемат необходимите стъпки.

Пратеничката на ООН продължава срещите си на острова до 14 май.


По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Британският премиер Киър Стармър.

Стармър подчерта, че суверенитетът на Украйна "трябва да бъде запазен"

Великобритания все още разработва планове за разполагане на многонационални сили в Украйна след постигане на споразумение за прекратяване на огъня, заяви днес говорител на премиера Киър Стармър. Самият премиер информира депутатите в Камарата на общините за хода на преговорите в Женева и последвалите дипломатически усилия, като изтъкна, че "на..

публикувано на 25.11.25 в 17:38
Тихомир Безлов

Тихомир Безлов: Винаги има подозрения, когато се тръгне към концесия на приходни фирми като БСТ

Данните на Българския спортен тотализатор (БСТ) хич не са лоши. Ако погледнем 2023 и 2024 година, те са доста успешни години. 2024  г. има 420 млн. продажби и към 20 млн. печалба, като имате предвид, че печалбата е след отчисленията към спорта, каза в интервю пред БНР Тихомир Безлов от ЦИД. В предаването "Нещо повече" той коментира..

публикувано на 25.11.25 в 17:24
Ивайло Мирчев

Ивайло Мирчев: С пари на хората ГЕРБ и ДПС-НН искат да купят "Лукойл-Нефтохим"

Това управление може да отдели около 7 млрд. лева, за да купи рафинерията "Лукойл-Нефтохим" в Бургас - 2 млрд. евро са допълнителните гаранции и с наличното в ББР стават около 7 млрд. лева. Това заяви пред БНР депутатът от ПП-ДБ Ивайло Мирчев, съпредседател на "Да, България", като подчерта, че идеята за функционирането на ББР се е изродила и..

публикувано на 25.11.25 в 17:09
Министърът на регионалното развитие и благоустройството (вдясно) днес беше на посещение в Нови пазар.

Министър Иванов: При проверките на речните корита са установени много нарушения

Над 600 млн. лв. са разплатени през тази година по Инвестиционната програма за общините. Това съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов, цитиран от пресцентъра на ведомството. Предвидените в бюджета средства за годината по тази програма са 750 млн. лв., а предстои и разплащане на аванси по проектите през Българската..

публикувано на 25.11.25 в 17:04

КРИБ няма да се включи в сряда в протеста срещу приемането на Бюджет 2026

Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България обяви, че няма да се включи в организирания утре протест срещу приемането на Бюджет 2026. В позиция до медиите изпълнителният директор Евгений Иванов завява, че КРИБ не е политическа организация и не може да протестира с политически и партийни цели - за разлика от други организации, като КНСБ,..

публикувано на 25.11.25 в 16:59

ЕК вижда риск от несъответствие с бюджетните изисквания на Съвета у нас

България е сред трите страни членки, за които Европейската комисия отчита риск от несъответствие с бюджетните изисквания на Съвета на ЕС за 2026 г. Това става ясно от публикувания есенен пакет на Европейския семестър. Той поставя акцент върху необходимостта от структурни реформи и устойчиво управление на публичните финанси в контекста на..

публикувано на 25.11.25 в 16:56
Президентът на Сърбия Александър Вучич

Вучич даде на Русия 50 дни срок за продажбата на дела в НИС

Президентът на Сърбия Александър Вучич обяви, че предоставя на руската страна 50 дни, за да продаде мажоритарния си дял в националната петролна компания НИС, която се намира под американски санкции от 9 октомври, съобщи РТС.  Сръбската петролна компания НИС поиска от САЩ нов лиценз за продължаване на дейността Ако това не се случи, след изтичането..

публикувано на 25.11.25 в 16:56