Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бившият премиер Денков и представители на ПП се срещнаха с българи, живеещи в Белгия

Снимка: Ангелина Пискова

"Опасявам се, че отново можем да изпуснем 5-10 години, ако вземем грешната посока" - това каза бившият премиер Николай Денков в Брюксел малко преди срещата на представители на ПП с българи в Белгия. 


"Демокрацията не е даденост, а борба, която трябва да водим всеки ден, за да я запазим", отговори Николай Денков на въпрос на БНР има ли опасения, че изборите могат да доведат до начало на промяна в обратна посока:

"В известен смисъл трябва да се борим всеки ден за това какво ще бъдещето на България. Дали ще бъде проевропейско - това, което ние харесваме, обичаме, дали няма да се появи някоя диктатура, защото виждаме и такива желания и опити да се наложи. Дали пък няма да бъде отново подчинение на някаква чужда сила."

На въпрос как ще отговори на тези, които твърдят, че сега сме под диктата на Брюксел, академик Денков отговори:

"България е Европа, ние сме пълноправен член на Европейския съюз, ние участваме във вземането на решения. Мога да го кажа с чисто сърце, след като участвах в Европейските съвети, многократно ние сме променяли текстове в крайните документи, за да можем да направим нещо, което е полезно за България."

Коя би била грешната посока според него:

"Грешната посока е да се откажем, да се дръпнем от европейската си интеграция, да дам примера с еврото, да кажем. Значи, ние сме във валутен борд от толкова години, всъщност ние сме свързани с еврото по начин, който е толкова тесен, че най-големият ни проблем и той е единственият, че ние не участваме във вземането на решенията.
Влизането ни в еврозоната всъщност ще ни позволи да почнем да участваме да вземането на решения, които са свързани с нашата съдба."

Асен Нечев живее в Норвегия, но каза, че е в Брюксел за Деня на Европа. Дали е знаел, че тук е и бившият премиер:

инавахме съвсем случайно и всъщност бяхме на път да се приберем. И случайно видяхме тук премиера и бяхме много изненадани".

А на въпрос какво би искал да го попита, Нечев отговори: "Бих искал да го попитам защо аз да гласувам за Вас като българин, живеещ в чужбина."

Снимки  -  Ангелина Пискова.


По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Парламентът прие окончателно промените в Закона за конкуренцията

Парламентът прие окончателно промените в Закона за конкуренцията, които разширяват правомощията на Комисия за защита на конкуренцията. С промените се дава възможност при разследване, ако фирма признае участие в картел, да може да сключва споразумение. Дава се и друга възможност на комисията да получава данни от доставчиците на..

публикувано на 23.10.25 в 14:09

България и Виетнам издигат отношенията си на ниво стратегическо партньорство

България и Виетнам издигат отношенията си на ниво стратегическо партньорство. Декларацията за това беше обявена след среща на президента Румен Радев и гостуващия у нас генерален секретар на Виетнамската комунистическа партия То Лам. Визитата е част от европейската обиколка на виетнамския лидер и се провежда в контекста на 75-ата годишнина от..

публикувано на 23.10.25 в 14:03
Иво Инджев

Иво Инджев: Санкциите срещу Русия са първа стъпка на Тръмп в правилната посока

Не бих се учудил да се стигне и до това Доналд Тръмп да даде ракети "Томахоук" на Украйна , след толкова неща, които САЩ нямаше да дават, а накрая дадоха. Това мнение изказа пред БНР журналистът и Иво Инджев. "Керченският мост, който свързва руската територия с окупирания от Русия полуостров Крим. Това е много предвидим ход, ако украинците имат..

публикувано на 23.10.25 в 14:01
Мартин Владимиров

Мартин Владимиров: Държавата трябва да поеме "Нефтохим Бургас"

" Доставките на суров петрол за рафинерията би трябвало да спрат на 21 ноември ". Това заяви пред БНР енергийният експерт Мартин Владимиров – директор на програма "Енергетика и климат" в Центъра за изследване на демокрацията, относно наложените санкции от САЩ на руските петролни компании "Роснефт" и "Лукойл". "Според решението на..

публикувано на 23.10.25 в 13:49

Във Франция задържаха 179 кг кокаин в камион с българска регистрация

179 кг кокаин са задържани в камион с българска регистрация във Франция при съвместна операция на френските служби и ГДБОП. По случая са арестувани трима българи в чужбина.  Акцията е проведена преди дни. Камионът, в който е бил кокаинът, е влязъл на територията на Франция от Испания.  Директорът на ГДБОП главен комисар Боян Раев сподели:..

публикувано на 23.10.25 в 13:43

В Монтана затягат мерките за сигурност в училищата

На територията на област Монтана няма сигнали за използване или носене на хладно оръжие от ученици в клас, съобщиха от Регионалното управление на образованието.  От там изпратиха указания до училищата за предприемане на незабавни и ефективни мерки за осигуряване на безопасността на учениците, педагогическите специалисти и всички лица,..

публикувано на 23.10.25 в 13:11
Теменужка Петкова

Проектобюджетът за 2026 г. ще бъде внесен в НС до края на месеца

Финансовия министър Теменужка Петкова каза в парламента, че проектът на държавен бюджет ще бъде внесен в НС до края на месеца. "Бюджетната процедура е в ход. До края на месец октомври проектът за бюджет трябва да бъде внесен в Народното събрание. Призовавам за още малко търпение", каза тя. Петкова обаче не коментира конкретни параметри в..

публикувано на 23.10.25 в 13:09