Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жители на общините Монтана и Берковица: Тирове да не минават през Петрохан

Снимка: Любомир Андреев

Жители на населени места от общините Монтана и Берковица не искат тирове да минават през Петрохан. Заради предстоящите ремонтни дейности на пътя Мездра – Ботевград има предложение тежкотоварният трафик да бъде пренасочен през прохода. Жителите на монтанското село Благово също не са съгласни и изпратиха подписка до Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ).

Жителите на Благово, Берковица и Бързия са категорични, че няма да допуснат тирове да преминават през Петрохан. От Агенция "Пътна инфраструктура" обявиха обществено обсъждане на проект за въвеждане на временна организация на движението заради модернизацията на пътя Мездра – Ботевград.

Един от вариантите е трафикът на камионите над 3,5 тона в посока от Монтана за София да преминава през прохода Петрохан до въвеждане на зимно поддържане. Кметът на Берковица Радослав Найденов изрази мнението на общинските съветници и жителите на града:

"Мнението ни е категорично против това нещо, защото и в момента трафикът през Петрохан неимоверно увеличен. Отделно от това има и засилен бежански поток оттук, ще се затрудни и контролът върху този поток.  Тировете създават непосредствена опасност за участниците в движението по пътя, защото на завоите навлизат и в насрещното платно."

Галин Каменов, който всеки ден продава плодове и билки на изхода на село Бързия, в подхода на "Петрохан", сподели мнението си: "Тирове не трябва да минават оттук, тук е ужас, къщите покрай пътя са нацепени, напукани. Не, просто не трябва да минават."

Жителите на монтанското село Благово също ще са потърпевши от преминаване на тирове през Петрохан. Те изразиха категоричното си становище против в подписка, изпратена до АПИ.

Всеки желаещ може да даде мнение и становище на сайта на АПИ или с имейл до администрацията в срок до 23 май. 

По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Последствия от руски ракетен удар в Купянск.

Четирима пострадали след руски удар по Купянск, Североизточна Украйна

Четирима души са пострадали след руски въздушен удар в украинския град Купянск. От руска страна се съобщава за отблъснати украински атаки с дронове в Ростовка област. Управителят на Харковска област Олег Синегубов публикува снимка на разрушена къща от руска управляема бомба при атаката в Купянск, като посочи, че още трима души може да са..

публикувано на 13.04.25 в 08:32
Наталия Киселова

В Ловеч председателят на НС присъства на традиционното отбелязване на Цветница

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова ще присъства в Ловеч на традиционното отбелязване на празника Цветница. Тя ще бъде гост на част от събитията от "Цветница в Ловеч 2025". Председателят на парламента ще присъства на Златоустовата света литургия в Катедрален храм "Св. св. Кирил и Методий", която започва в 9.00 ч...

публикувано на 13.04.25 в 08:17

Жителите на Стефан Стамболово решават на референдум за смяна на името на селото

С местен референдум жителите на село Стефан Стамболово в община Полски Тръмбеш ще решават днес дали да върнат старото му име Градина, както се е казвало селището преди 30 години. Инициативен комитет с председател кметът на Стефан Стамболово Александър Коев доведе до край дългогодишната идея селото да си върне старото име Градина, както се е..

публикувано на 13.04.25 в 08:09
Жители на Свищов се събраха на протест срещу войната по пътищата вчера - 12 април 2025 г.

Пореден протест срещу войната по пътищата

Общественото недоволство срещу войната по пътищата прерасна в национални протести. Днес пореден протест в памет на 12-годишната Сияна ще се проведе пред храм-паметника "Св. Александър Невски" в София. Вчера хиляди хора протестираха в редица градове на страната с искане да бъдат предприети работещи мерки за безопасност по пътищата, с които..

публикувано на 13.04.25 в 08:05

Цветница е, над 300 000 българи празнуват имен ден

Православната църква чества днес тържественото влизане на Христос и неговите ученици в Ерусалим. Денят е известен още като Цветница.  Имен ден празнуват всички, които носят имена на цветя. Техният брой в България е над 300 хиляди души.  Българският патриарх и Софийски митрополит Даниил ще отслужи (от 9:00 часа) тържествена света..

публикувано на 13.04.25 в 07:57

Официално ще бъде представен първият български Ф-16

Официално ще бъде представен първият самолет Ф-16. Церемонията ще е в Трета авиобаза. Машината дойде у нас миналата седмица. Още тогава  Министърът на отбраната Атанас Запрянов отбеляза, че в следващите 30 - 40 години това ще бъде основната бойна платформа. Полученият самолет е учебно-боен (двуместен). От МО уточняват, че съгласно..

публикувано на 13.04.25 в 07:39

Сблсъци пред т.нар. Сараи на Доган в Бояна

Привърженици на ДПС на Ахмед Доган се събраха през бившата резиденция на лидера Ахмед Доган в столичния квартал "Бояна". Във "Фейсбук" те обявиха, че са там, за да проведат заседание на Националния съвет на младежкото ДПС. Пред журналисти Валентин Тончев от ДПС - ДПС заяви: "Г-н Доган се прибра в дома си и ни покани да проведем национален съвет на..

обновено на 13.04.25 в 02:28